Hostíme světové odborníky na teorii strojů

Do tohoto čtvrtka naše univerzita hostí Mezinárodní konferenci o teorii strojů a mechanismů (International Conference on the Theory of Machines and Mechanisms, TMM 2012). Účastní se jí více jak 80 předních odborníků z 18 zemí světa. Mezi nimi i bývalý prezident nejvýznamnější světové organizace v této oblasti profesor Marco Ceccarelli (obr. 1).

Redakci T-UNI přiblížil v krátkém rozhovoru svůj unikátní výzkum v oblasti zkoumání účinků zemětřesení na mechanické soustavy.

Během tří konferenčních dnů vystoupí se svým příspěvkem více jak sedmdesát odborníků. Jak uvedl proděkan fakulty strojní a předseda výkonného výboru konference Jaroslav Beran,

„přednášky se soustředí zejména na oblast analýzy, syntézy kloubových a vačkových, rovinných i prostorových mechanismů, velkou oblast zahrnují problémy dynamiky strojů a mechanismů, mechatronických a biomechanických systémů“.

Konferenci po včerejším slavnostním zahájení otevřel svou přednáškou profesor Marco Ceccarelli z univerzity v italském Cassinu, bývalý prezident světové organizace International Federation for the Promotion of Mechanism and Machine Science (IFToMM). Po své přednášce profesor Ceccarelli poskytl redakci T-UNI krátký rozhovor.

V letech 2008 až 2011 jste byl prezidentem IFToMM, představte nám tuto organizaci.
Je to nejstarší oragnizace v tomto oboru, založena byla roku 1969. Sdružuje asi padesát národních výborů po celém světě a jsou v ní zapojeny i další státy, které ještě nejsou regulérními členy. Smyslem této organizace je propagovat vědu zabývající se mechanikou a stroji na akademické, profesionální i průmyslové úrovni.

Jak konkrétně propojuje IFToMM vědu s průmyslem? Zve na konference i zástupce průmyslové sféry?
Ano, také. Zároveň členové naší organizace jsou činní v průmyslové sféře. Díky tomu je IFToMM platformou, která dokáže především nastartovat spolupráci s průmyslem.

Od roku 1996 vedete Laboratoř robotiky a mechatroniky na Univerzitě v Cassinu. Je to mladá laboratoř, na co se specializuje a v čem vyniká?
Po celém světě jsme známí především díky výsledkům dosaženým v oblastech mechaniky robotů a experimentální robotiky. Zabýváme se také historií mechaniky. V současnosti nově používáme roboty k simulaci zemětřesení. Výsledky těchto výzkumů mohou využít stavební inženýři při optimalizaci konstrukcí staveb a také pomáháme zkoumat a vyhodnocovat poškození staveb při zemětřeseních různé intenzity. Druhá linie, které se zatím nikdo na světě nevěnuje, je výzkum účinků zemětřesení na stroje.

Výsledkem mají být stroje, které lépe odolají zemětřesení?
Ne. Cílíme výzkum tak, aby stroje dokázaly samy rozpoznat, že je zemětřesení a aby na něj dokázaly adekvátně zareagovat. Tak,  abychom minimalizovali následky otřesů. Může se to týkat například vlaků, dělali jsme ale i experimenty s automobily, týká se to vůbec všech strojů a mechanismů. Například vlakvedoucí zareaguje na zemětřesení tak, že soupravu zastaví a vypne, a to nemusí být vždy dobré řešení. Pracujeme tedy na lepším, které by iniciovaly samy stroje. Itálie je velmi seismická oblast, to je také hlavní důvod, proč jsme s tímto výzkumem začali.

Děkujeme za rozhovor.

--------------------

Konference TMM se na naší univerzitě koná od roku 1973 pravidelně každé čtyři roky, letošní je v pořadí již jedenáctou. Fakulta strojní Technické univerzity v Liberci ji pořádá pod záštitou Českého národního výboru IFToMM, České společnosti pro mechaniku a VÚTS Liberec. Součástí konference je také dnešní zasedání Českého národního výboru a také zítřejší zasedání Technické sekce Linkages and Mechanical Controls IFToMM.

Více informací najdete na oficiálním webu konference: http://www.tmm-conf.org/.

Radek Pirkl

Děkujeme Lucii Novákové za tlumočení rozhovoru s M. Ceccarellim.

 

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

correct-2.jpg

Jedinečný displej absolventa TUL boduje ve světě. »Vidí« lépe

Firma CREAL absolventa TUL Tomáše Sluky je čtvrtým nejlepším startupem Švýcarska. Úspěch má díky vývoji jedinečného displeje pro zařízení s rozšířenou realitou, v němž může oko zaostřovat jako v reálném světě. Nový displej dává rozšířené realitě...

4. 1. 2022 | Lidé | 645