Fakulta strojní plánuje společný výzkum s prestižní kanadskou univerzitou

P0000340-2.jpg
Fakulta strojní plánuje úzkou spolupráci s Waterloo Institut for Nanotechnology, jejímž ředitelem je Sushanta Mitra. Profesor Mitra během své návštěvy TUL představil výzkumné oblasti institutu. Foto: Adam Pluhař, TUL

Fakulta strojní TUL navázala spolupráci s University of Waterloo. Tato vysoká škola v Kanadě se řadí mezi špičkové světové univerzity. V plánu jsou společné výzkumné projekty a publikace, ale například i semináře editora vysoce ceněného časopisu zaměřené na rady při psaní výzkumných článků.

Zahraniční spolupráce s univerzitami v Kanadě patří mezi strategické cíle Fakulty strojní TUL (FS). Zakládá se na dlouholeté vazbě TUL a Conestoga Polytechnic, jejímž děkanem a současně velkým podporovatelem byl absolvent FS Tony Martínek. „V návaznosti na studentské výměny a rozvojové projekty v minulých letech je snahou Fakulty strojní rozvíjet spolupráci se vzdělávacími institucemi v Kanadě také v oblasti výzkumu. Rozvoj spolupráce s University of Waterloo jsme iniciovali za pomoci Generálního konzulátu ČR v Torontu, pod vedením paní Evy Libs Bartoňové. Tato univerzita je neprestižnější univerzitou v Kanadě a patří mezi špičkové univerzity světa se širokou škálou zaměření v oblasti strojírenství a techniky,“ uvedl děkan FS Jaromír Moravec.

Vedení University of Waterloo (UW) zaujala vysoká úroveň výzkumu nanotechnologií na TUL, což umožnilo další jednání o spolupráci.

Fakulta strojní plánuje úzkou spolupráci s Waterloo Institut for Nanotechnology (WIN), jejímž ředitelem je Sushanta Mitra. Ten také TUL zahrnul do svého nabitého programu, během něhož navštívil čtyři české univerzity. V Liberci se setkal s vedením TUL, klíčovými osobami výzkumných úkolů z oblasti nanomateriálů a nanotechnologií a prohlédl si laboratoře a vedl přednášku. „Jsem moc rád, že na úvodní jednání přijali pozvání také zástupci společnosti Elmarco a Lipo.Ink. Podpořilo to vazbu TUL na průmysl, která je v případě univerzit v Kanadě velice silná a žádaná,“ uvedl proděkan FS pro vnější a zahraniční vztahy Jan Valtera.

Profesor Mitra pak v přednášce nazvané "Waterloo Institute for Nanotechnology: Solving Globa Challanges" představil výzkumné oblasti WIN. „Specifikem naší univerzity jsou autorská i vlastnická práva řešitelů na výsledky výzkumu, což vytváří unikátní ekosystém motivující vědce k výzkumné práci a aplikaci výsledků. Jednoduše řečeno, cokoliv s kolegy vyvineme v naší laboratoři, zůstává v našem vlastnictví,“ pronesl mimo jiné profesor Mitra. Více informací k tomuto tématu.

Během návštěvy laboratoří se profesor Mitra seznámil s vybranými výzkumnými aktivitami TUL a diskutoval o možných tématech pro společné výzkumné projekty. Jedním z témat je výzkum nového materiálu pro kompozitní přízi s obsahem nanovláken. Téma přijede dále zkoumat a rozvíjet doktorand z WIN. V prosinci tohoto roku navíc TUL navštíví i jeho vedoucí Michael Tam. Profesor Tam v rámci této návštěvy přednese několik seminářů na odborná témata z oblasti nanomateriálů. Předpokladem dále je, že coby editor prestižního časopisu ACS Sustainable Chemistry & Engineering povede pro zájemce z řad akademiků a zejména doktorandů seminář zaměřený na rady při psaní výzkumných článků ve vysoce hodnocených časopisech.

„Spolupráci chceme dál rozvíjet a v příštím roce bychom rádi uskutečnili výzkumně-internacionalizační pobyt na University of Waterloo. Při této příležitosti také plánujeme představit výzkumné záměry dalších směrů TUL univerzitám a výzkumným institucím v Kanadě,“ upřesnil proděkan Valtera.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 392