sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Fakulta textilní > Univerzitu navštívil velvyslanec Japonska

Univerzitu navštívil velvyslanec Japonska

Setkání s Jiřím Suchomelem v Ateliéru Karla Hubáčka.jpg
Kaoru Shimazaki na procházce kampusem s děkanem Okamurou

S japonskými školami již čile spolupracuje a vyměňuje si studenty naše fakulta textilní, řadu workshopů a projektů s japonskými architekty pořádala a plánuje nadále pořádat fakulta umění a architektury. I o tom hovořili při páteční schůzce Jeho Excelence Kaoru Shimazaki s rektorem TUL Miroslavem Brzezinou a děkanem fakulty umění a architektury Osamu Okamurou.

Spolupráci s Japonskem navázala již před několika lety Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci, stěžejní témata a partnerství shrnula v pátek odpoledne proděkanka Pavla Těšinová. Jmenovala především Kyoto Institute of Technology a ShinShu University – s oběma japonskými univerzitními partnery si navzájem posíláme studenty.

„Za několik dní k nám přijedou z Univerzity ShinShu další tři japonští studenti,“ uvedla Pavla Těšinová, která hovořila také o spolupráci s The Textile Machinery Society of Japan.

Spolu s tímto institutem pořádá fakulta v polovině letošního června 47. odborné setkání Textile Research Sympozium.

„Do Liberce přijede více jak 100 účastníků, z toho asi 20 z Japonska. Vy, případně někdo z vašich kolegů budete srdečně vítáni,“ zakončila prezentaci proděkanka fakulty textilní.

Slovo patřilo také fakultě strojní, její proděkanka Dora Kroisová představila výsledky svého výzkumu zaměřeného na získávání biomorfního oxidu křemičitého ze slupek zbylých po zpracování rýže. Na unikátní technologii získala nedávno také japonský patent. Psali jsme o tom zde.

Proděkanka Fakulty umění a architektury TUL Zdeňka Němcová Zedníčková představila velvyslanci celou řadu projektů, workshopů a přednášek, které pro naše studenty architektury i opakovaně připravili a lektorovali například Takeshi Hosaka, Masaharu Takasaki (o jeho přednášce a výstavě jsme psali zde.) nebo Kengo Kuma, který byl v Liberci v roce 2014 také hostem na závěrečné mezinárodní konferenci, pořádané naší fakultou, Architektura mimo centra.

Zdeňka Němcová Zedníčková s kolegou z katedry urbanismu Petrem Janošem vedla také několik workshopů pro japonské studenty v Japonsku, ale i u nás – uvedla příklady spolupráce v Ralsku nebo v Úštěku.

„V těchto projektech chceme pokračovat, po institucionální stránce bychom rádi nastartovali bližší spolupráci s Kyoto Institute of Technology, kterou jsme byli spolu s lidmi z fakulty textilní navštívit a kde vidíme velký potenciál také pro spolupráci v oblasti architektury a urbanismu,“ uvedla na pátečním setkání proděkanka Zdeňka Němcová Zedníčková.

Vzpomněla také, že v Japonsku pobývala dva roky jako stipendistka programu japonské vlády Monbusho, dvouletou zkušenost v Japonsku díky tomuto stipendiu učinil také prorektor Pavel Mokrý, který v pátek velvyslance Kaorua Shimazakiho také přivítal.

Velvyslanec si poté v doprovodu druhého tajemníka ekonomického oddělení japonského velvyslanectví v Praze Tetsuya Munakaty a děkana Osama Okamury prohlédl Ateliér Karla Hubáčka, kde se také krátce setkal se zakladatelem fakulty umění a architektury profesorem Suchomelem.

Návštěva Jeho Excelence japonského velvyslance na Technické univerzitě v Liberci v pátek 29. března 2019 byla součástí širšího programu, jehož bodem bylo také setkání s primátorem Liberce na radnici.

Radek Pirkl

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání