S japonskými školami již čile spolupracuje a vyměňuje si studenty naše fakulta textilní, řadu workshopů a projektů s japonskými architekty pořádala a plánuje nadále pořádat fakulta umění a architektury. I o tom hovořili při páteční schůzce Jeho Excelence Kaoru Shimazaki s rektorem TUL Miroslavem Brzezinou a děkanem fakulty umění a architektury Osamu Okamurou.
Spolupráci s Japonskem navázala již před několika lety Fakulta textilní Technické univerzity v Liberci, stěžejní témata a partnerství shrnula v pátek odpoledne proděkanka Pavla Těšinová. Jmenovala především Kyoto Institute of Technology a ShinShu University – s oběma japonskými univerzitními partnery si navzájem posíláme studenty.
„Za několik dní k nám přijedou z Univerzity ShinShu další tři japonští studenti,“ uvedla Pavla Těšinová, která hovořila také o spolupráci s The Textile Machinery Society of Japan.
Spolu s tímto institutem pořádá fakulta v polovině letošního června 47. odborné setkání Textile Research Sympozium.
„Do Liberce přijede více jak 100 účastníků, z toho asi 20 z Japonska. Vy, případně někdo z vašich kolegů budete srdečně vítáni,“ zakončila prezentaci proděkanka fakulty textilní.
Slovo patřilo také fakultě strojní, její proděkanka Dora Kroisová představila výsledky svého výzkumu zaměřeného na získávání biomorfního oxidu křemičitého ze slupek zbylých po zpracování rýže. Na unikátní technologii získala nedávno také japonský patent. Psali jsme o tom zde.
Proděkanka Fakulty umění a architektury TUL Zdeňka Němcová Zedníčková představila velvyslanci celou řadu projektů, workshopů a přednášek, které pro naše studenty architektury i opakovaně připravili a lektorovali například Takeshi Hosaka, Masaharu Takasaki (o jeho přednášce a výstavě jsme psali zde.) nebo Kengo Kuma, který byl v Liberci v roce 2014 také hostem na závěrečné mezinárodní konferenci, pořádané naší fakultou, Architektura mimo centra.
Zdeňka Němcová Zedníčková s kolegou z katedry urbanismu Petrem Janošem vedla také několik workshopů pro japonské studenty v Japonsku, ale i u nás – uvedla příklady spolupráce v Ralsku nebo v Úštěku.
„V těchto projektech chceme pokračovat, po institucionální stránce bychom rádi nastartovali bližší spolupráci s Kyoto Institute of Technology, kterou jsme byli spolu s lidmi z fakulty textilní navštívit a kde vidíme velký potenciál také pro spolupráci v oblasti architektury a urbanismu,“ uvedla na pátečním setkání proděkanka Zdeňka Němcová Zedníčková.
Vzpomněla také, že v Japonsku pobývala dva roky jako stipendistka programu japonské vlády Monbusho, dvouletou zkušenost v Japonsku díky tomuto stipendiu učinil také prorektor Pavel Mokrý, který v pátek velvyslance Kaorua Shimazakiho také přivítal.
Velvyslanec si poté v doprovodu druhého tajemníka ekonomického oddělení japonského velvyslanectví v Praze Tetsuya Munakaty a děkana Osama Okamury prohlédl Ateliér Karla Hubáčka, kde se také krátce setkal se zakladatelem fakulty umění a architektury profesorem Suchomelem.
Návštěva Jeho Excelence japonského velvyslance na Technické univerzitě v Liberci v pátek 29. března 2019 byla součástí širšího programu, jehož bodem bylo také setkání s primátorem Liberce na radnici.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Fotbalisty na střídačce zahřeje chytrý návlek s nanovrstvou a powerbankou
Zimu na střídačce zná každý fotbalista od okresních soutěží až po Premier League. Tělo, hlavu a ruce ochráníte před chladem vrstvami, ale kopačky nejsou žádné zimní boty, a tak jsou chodidla a kotníky v chladných dnech brzy úplně ledové. Řešení...

Hráči Slovanu budou mít díky spolupráci s TUL a Hotboots nohy v teple
Fotbalisté Slovanu Liberec mohou jako první ligový celek využívat návleky s aktivním zahříváním a nanovrstvou od společnosti Hotboots, které byly vyvinuty na katedře hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Náhradníkům...

Hravá »uniforma« je ve středoevropském výběru absolventských prací
Módní kolekce UNICAMO s motivem hravé vojenské kamufláže vytvořená absolventkou Fakulty textilní TUL Kateřinou Klozovou se dostala do středoevropského výběru Graduation Projects za rok 2024. Ten zahrnuje třicet nejzajímavějších prací mladých...