Fakulta textilní ve středu 9. ledna spolupořádala první z cyklu přednášek pro veřejnost, který seznamuje s tradicí i novinkami textilního oboru.
Cyklus tří tematických večerů zahájila v Krajské vědecké knihovně v Liberci přednáška „Co dokáže textil“. Děkanka FT TUL Jana Drašarová ji pojala jako prolog celého cyklu a zaměřila se na mapování historie textilu.
„Technologie textilu je známá dvacet tisíc, ať se nepřeme, prokazatelně deset tisíc let a jak je vidět, od té doby se nic zásadního nezměnilo, tkaní je stále populární, nikdo z nás dnes nepřišel na přednášku nahý,“ glosovala Jana Drašarová vývoj textilních technologií. Přednášky jsou určeny široké veřejnosti a mají charakter populárně-naučný, jejich cílem je seznámit veřejnost především s nejmodernějšími postupy a objevy na poli textilu. Doložila to i děkanka fakulty textilní svou vstupní přednáškou. Na časové ose v ní došla až k nanovláknům, která patří k pilířům špičkového výzkumu na naší univerzitě.
„Nanovlákna byla známá už víc jak padesát let, to nebyl náš převratný objev. My ale vynikáme v tom, že je umíme vyrobit v ploše,“ uvedla Jana Drašarová. Princip zvlákňování roztoků polymerů si mohli návštěvníci vyzkoušet na nanokolovratu v expozici v předsálí.
Naproti měla své stanoviště historie textilního odvětví – kolovrat a tkalcovský stav, které byly zájemcům také k dispozici.
Současnost textilu demonstrovala také módní přehlídka modelů z dílny studentů Střední průmyslové školy textilní v Liberci, která je také hlavním iniciátorem přednáškového cyklu. Kromě dvou škol organizačně přispěly také Clutex – klastr technických textilií a Česká technologická platforma pro textil.
Příští přednáška s názvem „Není tričko jako tričko“ se koná 6. února 2013 a představí mimo jiné moderní textilní materiály a pojmy jako moira, soft shell a další.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Fotbalisty na střídačce zahřeje chytrý návlek s nanovrstvou a powerbankou
Zimu na střídačce zná každý fotbalista od okresních soutěží až po Premier League. Tělo, hlavu a ruce ochráníte před chladem vrstvami, ale kopačky nejsou žádné zimní boty, a tak jsou chodidla a kotníky v chladných dnech brzy úplně ledové. Řešení...

Mezinárodní konference STRUTEX oslavila 30 let od svého vzniku
Na čtyřicet prezentujících účastníků z Evropy, Asie i Ameriky se zapojilo do dvoudenního programu 24. ročníku konference STRUTEX, jež se zaměřuje na strukturu a strukturní mechaniku textilií. Letošní konference byla mimořádná tím, že si její...

»Pražské Jezulátko oblečené do našeho roucha je splněným snem«
Pražské Jezulátko nyní shlíží z oltáře v novém rouchu, na jehož výrobě řadu měsíců spolupracovaly Rajamangala University of Technology Thanyaburi v Thajsku a Technická univerzita v Liberci. Sošku Jezulátka v novém oblečku mohou zájemci v kostele...