Americký velvyslanec na TUL: »Máme otevřené dveře pro budoucí spolupráci«

IMG_9151-2.jpg
Velvyslanec Spojených států amerických v ČR Bijan Sabet se mimo jiné seznámil s výzkumem a vývojem Fakulty textilní TUL. Foto: Adam Pluhař

Technickou univerzitu v Liberci navštívil velvyslanec Spojených států amerických v České republice Bijan Sabet. Při setkání s vedením TUL se zajímal o zaměření univerzity a výzkum. Blíže se pak seznámil s výzkumem a vývojem Fakulty textilní (FT) a Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií (FM).

„Máme otevřené dveře pro budoucí spolupráci. To je naše priorita,“ řekl velvyslanec Bijan Sabet na začátku společného jednání s rektorem Miroslavem Brzezinou, prorektorkou a prorektory.

V první části setkání rektor představil univerzitu a náplň jednotlivých fakult. Diskuse se krátce stočila také k prosincové střelbě na Filosofické fakultě UK. Rektor zmínil snahu o zavedení bezpečnostních opatření pro větší ochranu všech českých vysokých škol. A zajímal se i o to, jak zajišťují bezpečnost univerzity v USA.

Dýchací maska i jedinečná nanomembrána

Hlavní těžiště schůzky spočívalo v představení univerzitního vývoje a výzkumu. Rektor prezentoval příklady úspěšné spolupráce s firmami a uvedení univerzitního výzkumu do praxe. Jedná se například o vývoj programu na přepis mluveného slova, který už ovládl dvě desítky jazyků. Program na FM vyvinul profesor Nouza a jeho tým, jenž úspěšně spolupracuje s firmou Newton Technologies. Program dnes pomáhá monitorovat média, ale třeba i zapisovat jednání na soudech.

Jako příklad úspěšného vývoje rektor zmínil také ochrannou dýchací masku se společným nádechovým a výdechovým otvorem, kterou vyvinul tým z Fakulty strojní TUL nynějšího prorektora Petra Lenfelda. Maska dokáže zachytit 99 procent virů a dnes slouží ve 25 zemích. Je rovněž zařazena do výstroje několika zahraničních armád.

 

Rektor také zmínil nanovlákennou membránu, jež díky nové technologii v laminování na tkaninu vykazuje skvělé vlastnosti, jako jsou větruodolnost, vysoká paropropustnost a hydrostatická odolnost. Membrána má dokonce lepší vlastnosti paropropustnosti než jiné mikroporézní membrány. Membránu, jež se vyrábí ve spolupráci s firmou Nanomembrane, vyvinul Roman Knížek z FT. A ze stejné fakulty pochází i prototyp vojenské bundy, jež díky termochromním pigmentům dokáže měnit odstíny maskování. Prototyp „chameleoní“ maskovací bundy vyvinula Martina Viková.

„V oblasti textilu se už začíná projevovat odklon od asijské produkce a výroba se pomalu vrací zpět do Evropy, potažmo do České republiky. Na to potřebujeme další generaci textilních odborníků. My máme obrovskou výhodu v tom, že jsme jednou z mála škol v Evropě, která má textilní obory pod jednou fakultou,“ zmínil rektor Miroslav Brzezina výhodu komplexnosti Fakulty textilní.

A její zástupci pak ambasadorovi představili směry, jimiž se fakulta zabývá. Navzdory omezenému času se vědkyně a vědci snažili ukázat jak šíři záběru fakulty, tak špičkový výzkum. Od designu, přes smart oděvy, vysoce funkční textilie, nanovlákenné materiály a jejich aplikace ve zdravotnictví až po technologie, kterými fakulta tyto materiály zkoumá a vyrábí. „Zájem americké ambasády o náš výzkum nás moc těší. Věřím, že to může v budoucnu přinést i spolupráci s americkými partnery,“ naznačila proděkanka FT Jana Drašarová.

Velvyslance zajímal i společný výzkum s americkým námořnictvem

Vědci FM prezentovali velvyslanci hlavní téma výzkumu Laboratoře analýzy a zpracování akustických signálů. „Jedná se o metody slepé extrakce a separace signálů, které hledají v datech skryté faktory umožňující data interpretovat a podle toho i zpracovat bez jakékoliv apriorní informace. Ukázali jsme, jak tyto metody mohou být kombinovány se strojovým učením z velkých dat a stát se tak silným nástrojem umělé inteligence,“ uvedl Zbyněk Koldovský z Ústav informačních technologií a elektroniky FM. Velvyslanec se na FM zajímal také o související výzkum, který fakulta provádí ve spolupráci s US NAVY v rámci projektu financovaného ONR Global (Office of Naval Research Global).

TUL dosud spolupracovala se šesti americkými univerzitami a s některými kooperace stále běží. Zahraniční studenti jsou na TUL zastoupeni přibližně z deseti procent. Cizinců v českých studijních programech je na liberecké univerzitě 230 a pocházejí především z Ukrajiny, Ruska a Kazachstánu. V anglických programech je na TUL přibližně 190 studentů a studentek a pocházejí hlavně z Indie, Bangladéše, Turecka a Číny.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385