Výstavu sedmi výtvarníků a šperkařů nazvanou „Šperky vyprávějí příběhy“ zahájila vernisáží dnes v podvečer Galerie N katedry designu Fakulty textilní TUL v Jablonci nad Nisou.
Do světa šperků uvedly návštěvníky vernisáže vedoucí katedry designu Renata Štorová a kurátorka výstavy Alena Křížová, která je zároveň autorkou jediné ucelené publikace o současném českém šperku „Proměny českého šperku na konci 20. století.“
„Příběhy šperků můžeme vnímat podle skutečné historie jejich vzniku, ta ale bývá často utajená. Sdělení obsahu se obvykle skrývá v názvu díla, jejichž autoři pak promlouvají k divákům skrze fantazii i zkušenost. Nechme tedy šperky promlouvat,“ zahájila kurátorka Křížová. Dodala, že všichni autoři mladší a střední generace studovali na Vysoké škole umělecko-průmyslové a někteří pocházejí z Jablonecka.
„Již v dávné minulosti bylo vlastnictví klenotů očividným důkazem majetku a kromě estetické hodnoty plnilo i reprezentativní funkci. Původní přírodniny lidé nahradili umně opracovanými drahými kovy, vzácnými kameny a tento charakter šperku se uchoval dodnes. Asi před půlstoletím začali o šperk projevovat zájem architekti, malíři, sochaři, keramici a skláři, kteří neprošli zlatnickým a klenotnickým školením. Jejich ambice byla jiná. Chtěli vytvořit umělecká díla, která lze nosit na lidském těle, ale především souzní s aktuálními uměleckými směry. K vyjádření svého názoru nepotřebovali nezbytně zlato, stříbro, rubíny a diamanty. Lépe jim vyhovovaly obecně kovy, například mosaz a měď, které se dají kovat, tepat a pomalovat, textilní vlákna a kousky kůží, které se mohou barvit, řasit i mačkat a další materiály. Tím se vrátili k původnímu významu ozdob, důležitější se stal obsah a jeho sdělení než cena a formální provedení,“ shrnula kurátorka.
Originální díla vystavují šperkaři René Hora, Radomíra Jandová, Simona Kafková, Vladimír Komňacký, Jolana Nováková, Ludmila Šikolová a Petr Vogel.
"Výběr byl cílený na zajímavý aspekt jejich tvorby, kterou se odlišují od většiny ostatních českých šperkařů: ve své práci využívají neobvyklé kombinace materiálů a k tomu ještě připojují určitý příběh, který je k tomuto výsledku dovedl.Někdo by sice mohl poznamenat, že šperkaři již nevědí, jak na sebe mají v dnešní době upozornit,tak sklouzávají k využití šperkařsky netradičních materiálů. Podívejme se ale do historie šperku ve světě. Prapůvodně nebyl vůbec ozdobou, na tu se vypracoval až v třídně rozvinuté společnosti. Byl ochráncem svého nositele, amuletem chránícím před špatnými vlivy a nemocemi. Byl posilujícím artefaktem, odznakem síly, moci, důstojnosti, sounáležitosti nebo odlišnosti.Většina starých šperků má též své příběhy...," píše Kateřina Nora Nováková v časopise Ateliér.
Mimořádně inspirativní a pestrá výstava potrvá do 1. června, bližší informace je možné získat i na telefonním čísle 485 354 473.
Pavel Smrž, Zdena Hájková, J. Kočárková
Foto: Pavel Smrž a Galerie N
Další články v rubrice

Hráči Slovanu budou mít díky spolupráci s TUL a Hotboots nohy v teple
Fotbalisté Slovanu Liberec mohou jako první ligový celek využívat návleky s aktivním zahříváním a nanovrstvou od společnosti Hotboots, které byly vyvinuty na katedře hodnocení textilií Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Náhradníkům...

Spoluzakladatel katedry designu Oldřich Palata získal cenu Pocta hejtmana
Oldřich Palata, historik umění spjatý se Severočeským muzeem v Liberci a dlouholetý pedagog Technické univerzity v Liberci, získal Poctu hejtmana Libereckého kraje 2024. Převzal ji 26. září v Oblastní galerii Liberec spolu s dalšími devíti...

Mezinárodní konference STRUTEX oslavila 30 let od svého vzniku
Na čtyřicet prezentujících účastníků z Evropy, Asie i Ameriky se zapojilo do dvoudenního programu 24. ročníku konference STRUTEX, jež se zaměřuje na strukturu a strukturní mechaniku textilií. Letošní konference byla mimořádná tím, že si její...