Šperkaři vystavují v jablonecké Galerii N

Výstavu sedmi výtvarníků a šperkařů nazvanou „Šperky vyprávějí příběhy“ zahájila vernisáží dnes v podvečer Galerie N katedry designu Fakulty textilní TUL v Jablonci nad Nisou.

Do světa šperků uvedly návštěvníky vernisáže vedoucí katedry designu Renata Štorová a kurátorka výstavy Alena Křížová, která je zároveň autorkou jediné ucelené publikace o současném českém šperku „Proměny českého šperku na konci 20. století.“

Příběhy šperků můžeme vnímat podle skutečné historie jejich vzniku, ta ale bývá často utajená. Sdělení obsahu se obvykle skrývá v názvu díla, jejichž autoři pak promlouvají k divákům skrze fantazii i zkušenost. Nechme tedy šperky promlouvat,“ zahájila kurátorka Křížová. Dodala, že všichni autoři mladší a střední generace studovali na Vysoké škole umělecko-průmyslové a někteří pocházejí z Jablonecka.

Již v dávné minulosti bylo vlastnictví klenotů očividným důkazem majetku a kromě estetické hodnoty plnilo i reprezentativní funkci. Původní přírodniny lidé nahradili umně opracovanými drahými kovy, vzácnými kameny a tento charakter šperku se uchoval dodnes. Asi před půlstoletím začali o šperk projevovat zájem architekti, malíři, sochaři, keramici a skláři, kteří neprošli zlatnickým a klenotnickým školením. Jejich ambice byla jiná. Chtěli vytvořit umělecká díla, která lze nosit na lidském těle, ale především souzní s aktuálními uměleckými směry. K vyjádření svého názoru nepotřebovali nezbytně zlato, stříbro, rubíny a diamanty. Lépe jim vyhovovaly obecně kovy, například mosaz a měď, které se dají kovat, tepat a pomalovat, textilní vlákna a kousky kůží, které se mohou barvit, řasit i mačkat a další materiály. Tím se vrátili k původnímu významu ozdob, důležitější se stal obsah a jeho sdělení než cena a formální provedení,“ shrnula kurátorka.

Originální díla vystavují šperkaři René Hora, Radomíra Jandová, Simona Kafková, Vladimír Komňacký, Jolana Nováková, Ludmila Šikolová a Petr Vogel.

"Výběr byl cílený na zajímavý aspekt jejich tvorby, kterou se odlišují od většiny ostatních českých šperkařů: ve své práci využívají neobvyklé kombinace materiálů a k tomu ještě připojují určitý příběh, který je k tomuto výsledku dovedl.Někdo by sice mohl poznamenat, že šperkaři již nevědí, jak na sebe mají v dnešní době upozornit,tak sklouzávají k využití šperkařsky netradičních materiálů. Podívejme se ale do historie šperku ve světě. Prapůvodně nebyl vůbec ozdobou, na tu se vypracoval až v třídně rozvinuté společnosti. Byl ochráncem svého nositele, amuletem chránícím před špatnými vlivy a nemocemi. Byl posilujícím artefaktem, odznakem síly, moci, důstojnosti, sounáležitosti nebo odlišnosti.Většina starých šperků má též své příběhy...," píše Kateřina Nora Nováková v časopise Ateliér.

Mimořádně inspirativní a pestrá výstava potrvá do 1. června, bližší informace je možné získat i na telefonním čísle 485 354 473.

Pavel Smrž, Zdena Hájková, J. Kočárková

Foto: Pavel Smrž a Galerie N

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 232