Kniha o materiálech měnících barvu vyšla v USA

9781771886802.jpg
Autorský tým z Laboratoře měření barevnosti a vzhledu. Foto: LMBV

Publikaci »Chromic Materials: Fundamentals, Measurements, and Applications« připravil tým naší katedry materiálového inženýrství fakulty textilní pod vedením Martiny Vikové. Knihu nedávno vydala a distribuují americká nakladatelství Apple Academic Press a CRC Press.

Kniha přináší souhrn informací, které se váží k fenoménu změn barev – chromismu a jeho praktickým aplikacím, dále se zabývá spektrofotometrií materiálů dynamicky měnících barvu, instrumentací a testováním. Spoluautory publikace jsou dva členové Laboratoře měření barevnosti a vzhledu katedry materiálového inženýrství Fakulty textilní TUL Michal Vik a Aravin Prince Periyasamy.

„Kniha začíná krátkým historickým přehledem popisujícím jednotlivé typy dynamických změn barev chromních materiálů a jejich klasifikaci. Poté přechází k popisu možností výroby různých senzorických systémů využívaných v řadě průmyslových aplikací,“ říká docentka Viková, která je také editorkou svazku.

V této části jsou detailně popsány měřicí metody, které jsou v případě chromních systémů specifické a vycházejí z bohatých zkušeností autorů. Laboratoř měření barevnosti a vzhledu patří na celosvětové úrovni ke špičkovým pracovištím, svá měření zde provádí řada studentů i vědců ze zemí jako USA, Velká Británie, Japonsko, Německo či Švédsko.

Ve dvou kapitolách věnovaných problematice standardní CIE kolorimetrie a metodice měření barev u různých materiálů popisuje docent Vik různé kolorimetrické soustavy a aspekty měření.

Vzhledem k tomu, že chromní materiály představují dynamický systém s celou řadou potenciálních aplikací, je nutné modifikovat také metodiku jejich měření a testy pro hodnocení kvality barviv a pigmentů. V samostatné kapitole věnované měření chromních materiálů ukazuje Martina Viková rozdíly v měření dynamických změn barvy u průhledných, průsvitných a neprůsvitných materiálů, včetně vývoje speciálního měřicího systému.

V kapitole věnované stálostem chromních barviv jsou pak ukázány varianty různých testů a porovnání funkčních barviv tvořících základ chromních systémů s barvivy a pigmenty klasickými.

Publikací Chromic Materials: Fundamentals, Measurements, and Applications je možné v omezené míře zalistovat a případně ji vytištěnou nebo jako e-knihu objednat zde.

-red-

Další články v rubrice

image.jpeg

Student designu získal „Oskara pro mladé skláře“

Podmanivá perspektiva vnímání světa za poslechu elektronické hudby, skla a neonových světel tvoří dílo Ondřeje Kábeleho, studenta Návrhářství skla a šperku Fakulty textilní TUL. Pracoval na něm tři měsíce v Japonsku a oddměnou mu byla první cena v...

17. 10. 2023 | Události | 329

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce