sobota 19. září 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Fakulta textilní > Kniha o materiálech měnících barvu vyšla v USA

Kniha o materiálech měnících barvu vyšla v USA

9781771886802.jpg
Autorský tým z Laboratoře měření barevnosti a vzhledu. Foto: LMBV

Publikaci »Chromic Materials: Fundamentals, Measurements, and Applications« připravil tým naší katedry materiálového inženýrství fakulty textilní pod vedením Martiny Vikové. Knihu nedávno vydala a distribuují americká nakladatelství Apple Academic Press a CRC Press.

Kniha přináší souhrn informací, které se váží k fenoménu změn barev – chromismu a jeho praktickým aplikacím, dále se zabývá spektrofotometrií materiálů dynamicky měnících barvu, instrumentací a testováním. Spoluautory publikace jsou dva členové Laboratoře měření barevnosti a vzhledu katedry materiálového inženýrství Fakulty textilní TUL Michal Vik a Aravin Prince Periyasamy.

„Kniha začíná krátkým historickým přehledem popisujícím jednotlivé typy dynamických změn barev chromních materiálů a jejich klasifikaci. Poté přechází k popisu možností výroby různých senzorických systémů využívaných v řadě průmyslových aplikací,“ říká docentka Viková, která je také editorkou svazku.

V této části jsou detailně popsány měřicí metody, které jsou v případě chromních systémů specifické a vycházejí z bohatých zkušeností autorů. Laboratoř měření barevnosti a vzhledu patří na celosvětové úrovni ke špičkovým pracovištím, svá měření zde provádí řada studentů i vědců ze zemí jako USA, Velká Británie, Japonsko, Německo či Švédsko.

Ve dvou kapitolách věnovaných problematice standardní CIE kolorimetrie a metodice měření barev u různých materiálů popisuje docent Vik různé kolorimetrické soustavy a aspekty měření.

Vzhledem k tomu, že chromní materiály představují dynamický systém s celou řadou potenciálních aplikací, je nutné modifikovat také metodiku jejich měření a testy pro hodnocení kvality barviv a pigmentů. V samostatné kapitole věnované měření chromních materiálů ukazuje Martina Viková rozdíly v měření dynamických změn barvy u průhledných, průsvitných a neprůsvitných materiálů, včetně vývoje speciálního měřicího systému.

V kapitole věnované stálostem chromních barviv jsou pak ukázány varianty různých testů a porovnání funkčních barviv tvořících základ chromních systémů s barvivy a pigmenty klasickými.

Publikací Chromic Materials: Fundamentals, Measurements, and Applications je možné v omezené míře zalistovat a případně ji vytištěnou nebo jako e-knihu objednat zde.

-red-

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání