Dešťovou vodu z Betlémské kaple můžete dole na ulici vypít. Umění a věda z TULky spojily své síly v unikátním projektu pítka s nanofiltrem Voda pro tebe

Voda i pro tebe. Zdroj Za pravdu.jpg
Voda i pro tebe. Zdroj: web Za pravdu

Umělec Richard Loskot, který vede ateliér na naší fakultě umění a architektury, se rozhodl nabídnout vodu kolemjdoucím, pomohlo mu v tom filtrační zařízení navržené Jakubem Hrůzou, které využívá nanovlákenné membrány vyvíjené na CxI. Membrány jsou určené pro recyklaci mírně i silně znečištěných odpadních vod. Veřejné pítko je součástí výstavy Za pravdu, která připomíná 650 let od narození mistra Jana Husa, kazatele z Betlémské kaple.

Dešťové srážky z kaple běžně odvádí okap do kanalizace, Richard Loskot, absolvent naší fakulty umění a architektury a nyní její pedagog, ji chtěl ještě využít. K tomu, aby se lidé osvěžili a aby jim osvěžení na tomto symbolickém místě připomnělo odkaz nejznámějšího českého reformátora.

To je smyslem celé výstavy Za pravdu, kterou u příležitosti výročí 650 let od narození mistra Jana Husa a také 30 let od sametové revoluce pořádají Galerie Jaroslava Fragnera, Fakulta architektury ČVUT v Praze, Fakulta umění a architektury TUL, Knihovna Václava Havla, Ústav dějin umění Akademie věd ČR, v. v. i., Národní filmový archiv a Nakladatelství Argo.

„Pravdu nechápeme jako přesné a jediné správné tvrzení, ale jako rámec, na kterém jsme se dohodli v diskusi. Můžeme tak říct, že pravdu chápeme jako právo. Ta slova jsou si blízká. Právě mistr Jan Hus obhajoval nejen z kazatelny této kaple pravdu, že každý má právo rozumět Písmu svatému. A právo na vodu má podle mě také každý, i když ne každý k ní má přístup,“ říká Richard Loskot. Spolu se skupinou umělců, architektů a techniků nazvanou UAII proto vymyslel projekt „Voda pro tebe“ – pítko, které dešťovou vodu svedenou ze střechy Betlémské kaple filtruje na pitnou.

Nešlo by to bez přispění špičkové vědy. A umělec k ní neměl daleko. Ze sídla fakulty umění a architektury jen asi 50 metrů do vedlejší univerzitní budovy, ve které sídlí Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI). Jakub Hrůza, který zde pracuje na Oddělení nanotechnologie a informatiky (iNTEC), už před třemi lety světu představil unikátní nanomembránu, která dokáže nejen dešťovou, ale i odpadní vodu přeměnit na pitnou. Membrána vyvíjená pracovníky iNTECu, dnes už používaná v provozu k čištění odpadních vod, dokáže z vody účinně odstranit jak nečistoty, tak bakterie a další nebezpečné látky. Více o unikátním filtru píšeme zde.

Výstava Za Pravdu nabízí do 10. října 2019 diskuze, koncerty, performance, promítání a další doprovodný program. Po dobu jejího trvání v Lapidáriu a dvorním traktu Betlémské kaple se můžete také osvěžit z pítka od Richarda Loskota a Jakuba Hrůzy.

Program výstavy najdete zde.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385