FUA 30 a Jiří Suchomel 80

Jubilant Jiří Suchomel na vernisáži své výstavy v kruhu nejbližších. Na fakultě působil bezmála právě těch 30 let.
Jubilant Jiří Suchomel na vernisáži své výstavy v kruhu nejbližších. Na fakultě působil bezmála právě těch 30 let.

Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

„Naše fakulta letos slaví 30 let a nadělila si výstavu. Zároveň jsme připravili výstavu profesoru Suchomelovi, který fakultu založil a dlouhá léta jako děkan vedl a který letos oslavil krásných 80 let. Na výstavě FUA přiblížíme návštěvníkům atmosféru na naší fakultě a formou projekcí představíme práce studentů a pedagogů a na výstavě Jiřího Suchomela představíme průřez jeho tvorbou, a to realizované stavby i nerealizované projekty. Těch nerealizovaných je přitom 90 %,“ říká děkan FUA Jan Stolín a podotýká, že je to největší výstava, jakou kdy Jiří Suchomel měl.

JS 80

„K tomu přispěla velká pracovitost a píle Jiřího Suchomela. Nezastavil se, neustále pracoval, i v této době pracuje na projektu stavby realizované 3D tiskem. Teď například na 3D tisku kostela. Pokud by jeho nápad klapl, měli bychom v Liberci první stavbu vytištěnou 3D tiskem,“ dodává děkan Stolín na otázku, co za tak vysokým počtem nerealizovaných nápadů stojí.

Profesor Suchomel se účastnil kurátorského výběru ze svých prací. Chybí mu na jeho retrospektivní výstavě nějaké dílo?

„Snažili jsme se vybrat co nejméně projektů, které by ale pokud možno pokryly celé spektrum mé práce. Myslím, že se to podařilo. Část z nich běží jen na obrazových smyčkách na monitorech. Pokud vím, kolegové kunsthistorici připravují publikaci, kde budou představeny i některé moje další práce a která bude v některých ohledech detailnější,“ říká Jiří Suchomel.

„Výstavu Jiřího Suchomela jsme pojali především tak, aby bylo jasně patrné, jaké kvality jeho architektonická práce měla. Pozoruhodná jsou například technická a technologická řešení, která navrhoval. To, co je dnes v architektuře trend se známkou udržitelnosti, to Jiří Suchomel běžně integroval do svých návrhů už v 70. a 80. letech. Vždy se snažil o propojení technologií a moderní architektury. Když jsme dali ty podklady dohromady, zaujalo mě, kolika a jakých soutěží po celém světě se zúčastnil a i když jeho návrh nezvítězil, předběhl v pořadí zvučná jména světových architektů a umístil se v absolutní top ten. To jsou úspěchy, kterých v jeho době žádný český architekt nedosahoval,“ dodává Jan Stolín.

O činorodosti Jiřího Suchomela vypovídá už prostor před budovou Národní technické knihovny, kde se návštěvníci setkají s fragmentem betonové stěny libereckého kostela v měřítku 1:1. Je to ukázka projektu, kterým se profesor Suchomel stále zabývá.

„Projekt kostela na náměstí Českých bratří chystám z vlastní iniciativy, protože bych na něm mimo jiné rád dotáhl řešení řady problémů, dosud neuzavřených v rámci projektu 3D STAR [projekt robotického zařízení pro ambulantní 3D tisk stavebních konstrukcí, na kterém spolupracovaly čtyři fakulty TUL a Kloknerův ústav ČVUT v letech 2018–2023, pozn. red.], nebo dokonce nedotčených. Jeho tvar je záměrně volen tak, aby umožnil co nejvíc využít tvarový a konstrukční potenciál technologie 3D tisku. Zatím existuje tvarová studie, doprovázená některými konstrukčními a prováděcími analýzami. Zpracován je i základní akustický posudek a předběžný propočet nákladů. Problémů k dořešení zbývá celá řada, hlavním je nalezení vhodných zdrojů financování. Těšit se, či spíš doufat, je ovšem možné a potřebné, bez optimismu to nejde,“ říká ke svým současným aktivitám v oboru architektury jubilant Jiří Suchomel, který koncem roku 2022 FUA opustil, nicméně je stále členem některých fakultních rad a komisí a podle potřeby konzultuje s doktorandy.

FUA 30

Výstava „FUA30“ nabízí několikanásobnou videoprojekci s obrazy z 30leté historie fakulty.

„Podařilo se nám dát dohromady snímky úplných začátků fakulty, k vidění jsou na nich osobnosti spjaté s naší školou, samozřejmě je na nich také Karel Hubáček a celá řada dalších lidí, kteří už nežijí a vepsali se do historie naší fakulty. Ty snímky by měly evokovat nejen historii, ale také atmosféru naší fakulty,“ říká děkan Stolín.

Kromě projekce shrnula fakulta svůj život do ročenky rozdělené po desetiletích na tři sekce, výstavě ovšem dominuje velkorysá instalace „Prahy únosnosti“, jejímž autorem je právě současný děkan FUA TUL Jan Stolín. Dílo, jehož základem je spletitá konstrukce z lešenářských trubek, do kterých jsou „vetkané“ tři rozměrné tubusy s obrazovkami,  mu pomáhali instalovat studenti fakulty.

U příležitosti oslav 30. výročí se děkana ptáme na novinky na fakultě, které by mohly zaujmout i studenty a uchazeče a uchazečky o studium.

„Máme skupinu mladých architektů Jiří Vítek – Saman Saffarian – Dan Sviták, kteří se zabývají digitální architekturou, ti vytvořili ateliér informované architektury. Takto kvalitní ateliér tohoto zaměření jiná fakulta v České republice nemá,“ je přesvědčený děkan Jan Stolín.

K dalším novinkám v oblasti výuky architektury dodává, že od září příštího roku na fakultu nastoupí architekt profesor Jan Šépka, který doplní ateliérovou nabídku praktikujících architektů Petra Stolína a Jiřího Bučka.

„Na zaměření ,výtvarné umění – tvorba ve veřejném prostoruʻ rozšíříme nabídku našeho studia o další ateliér, který bude zpracovávat požadavky měst, například jak pracovat s vizuálním smogem. Je to pro řadu měst opravdu velký problém, a i když některá města hledají klíč k jeho vyřešení, není to dostatečně. Toto téma bude zajímavé nejen pro výtvarníky a grafiky, ale i pro architekty. Myslím, že je to budoucí trend, jak pracovat s veřejným prostorem ve městech a jak ho kultivovat,“ říká docent Jan Stolín a dodává, že tento ateliér se na FUA TUL otevře v září 2025 a vést ho bude docent Petr Krejzek.

Výstavy „Jiří Suchomel: architektura spolupráce“ a „FUA30“ budou v Galerii Národní technické knihovny v Praze k vidění do 26. ledna 2025.

Radek Pirkl
Foto: Richard Králiček (FUA)

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

2024-07-12_06-30-10-2.jpg

Sportovec roku učí Američany milovat florbal

Florbalový brankář Petr Chlad je oporou superligového FBC Liberec – v sezóně 2023/2024 postoupil s týmem přes předkolo do čtvrtfinále – a také je jedním ze strůjců úspěchu univerzitního florbalového výběru. I díky němu univerzitní florbalisté...

7. 1. 2025 | Sport | 292
giugiuiuh.jpg

Novoroční slovo rektora

Vážené kolegyně, vážené studentky, milí kolegové, milí studenti, zvládli jsme toho v tom uplynulém roce mnoho a jsme jako univerzita zas o velký kus dál.

1. 1. 2025 | Univerzita | 610