Vize budoucího rozvoje Liberce představili dnes na liberecké radnici studenti Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci z ateliéru Jiřího Janďourka a Zdeny Zedníčkové. Mezi zástupci města se přišli na semestrální práce budoucích architektů podívat primátorka Martina Rosenbergová a náměstek primátorky pro rozvoj Jiří Rutkovský.
Zadání dostali studenti na základě smlouvy o spolupráci při vytváření strukturálního plánu, kterou město Liberec podepsalo s fakultou letos v dubnu na základě přijatého projektu „Liberec město s vizí – město ve 21. století. Výzvu přijalo celkem 13 studentů. Své strukturální plány rozvoje města v příštích 30 až 50 letech, které jsou doplněním územního plánu, představilo dnes pět studentských týmů.
Přestože se návrhy v mnohém lišily, v základních bodech se shodovaly. Za jeden z klíčových problémů považují budoucí architekti rozdělení města silnicí a železnicí, což je pro pěšího prakticky nepřekonatelná hranice. Studenti se shodli také ve snaze rozvíjet Liberec jako příjemné město pro život jeho obyvatel. Hranice města by se podle nich měly zachovat. Obyvatelé by neměli expandovat do okolních luk a hor, ale měly by se vytvořit podmínky pro příjemné bydlení v centru Liberce. Ve městě je podle jejich odhadů prostor pro dalších 30.000 bytů.
V projektech se objevily myšlenky, které se vracejí s železnou pravidelností. Příkladem může být tunel pod nádražím, o němž se uvažovalo už ve 30. letech minulého století. Studenti ale přišli i s řadou nových a neotřelých nápadů: třeba lanovka z centra na Broumovskou, přesun teplárny za město a místo ní na ploše 1 700 m2 postavit v nově vybudovaném parku obytné domy. „V centru jsou příliš drahé pozemky, než aby na nich byla teplárna. Chtěli jsme ukázat, že území, které je dnes považované za devalvované, může získat úplně jinou hodnotu a být skvělým místem pro život,“ řekl spoluautor jednoho z návrhů Boris Kaňka. Společně s dalšími třemi kolegy ze svého týmu je přesvědčen, že Liberec mimo jiné málo využívá řeku Nisa. „Na jejich březích by mohly bez velkých investic vzniknout krásné rekreační zóny,“ podpořila ho kolegyně Veronika Urbanová.
Také Andrea Tůmová a Michaela Dlouhá jsou přesvědčené, že město pracuje s řekou příliš nevýrazně a přitom pozemky kolem jejího toku mají velký potenciál pro rozvoj centra města. Autorky si například představují, že by ve městě mohl vzniknout velký přírodní koridor. Za originální je možné považovat jejich návrh na přesun stávajícího nádraží, na jehož místě by vznikla zelená přírodní plocha a do podzemí by se přesunula obchodní centra.
„ Chtěli jsme, aby do rozvoje Liberce zavál svěží vítr. Škoda, že se smlouva s fakultou nepodepsala před třemi lety, kdy se projednával koncept rozvoje města. Nyní již není příliš pravděpodobné, že by se nápady dostaly do nového územního plánu, který je v současné době v procesu schvalování, řekl náměstek pro rozvoj Jiří Rutkovský. Rutkovského nejvíce zaujal právě návrh Andrey Tůmové a Michaely Dlouhé na využití plochy vlakového nádraží, které dnes spolu s průtahem rozděluje město na východní a západní část. "Je to jednoznačně nejzajímavější námět, uvědomuji si ale složitost přestavby této plochy a projednávání s dotčenými dopravci," řekl Rutkovský. Vizi uvolnění tohoto prostoru během 20 až 30 let ale přesto považuje za dobrou.
"Spousta těch věcí se dnes může zdát nerealizovatelných a přehnaných, ale mohou posloužit jako doporučení, kam rozvoj směrovat," řekl vedoucí projektu Jiří Janďourek z fakulty umění a architektury s tím, že se jedná se o unikátní spolupráci školy a magistrátu při hledání nového pohledu na budoucnost města.
Studentské návrhy podle Zdeny Zedníčkové z FUA TUL ukazují na důležité prostory a místa v šířeji chápaném centru města a snaží se posilovat silné stránky těchto míst, nacházet jejich skryté kvality a vytvářet tak intenzivní prostředí přímo ve městě s různou kvalitou jejich atmosfér a specifik. Poprvé se podle ní na liberecké fakultě řeší tak rozsáhlý urbanistický projekt ve spolupráci s městem a řadou odborníků. Dosud byla podle Zdeny Zedníčkové z FUA TUL opomíjena multioborovost a k úkolům se přistupovalo pouze jako k velkému "architektonickému" zadání. „ Studentskými projekty bychom rádi poukázali na fakt, že pokud se rozvoj města řídí ucelenou vizí s dlouhodobým výhledem, můžeme se vyvarovat některých krátkozrakých rozhodnutí“ říká Zdena Zedníčková.
V září uspořádá ateliér workshop na kterém za účasti dalších odborníků a zahraničních studentů budou všechny návrhy studentů na rozvoj Liberce znova prezentovány.
J. Kočárková
Další články v rubrice

»Opravovali jsme polární refugium v Antarktidě«
Šestitýdenní antarktické dobrodružství spojené s opravou provizorního zázemí pro terénní výzkum, refugio CZ*ECO Nelson prožili pedagogové Fakulty umění a architektury TUL Vladislav Bureš a Dagmar Vojtíšková. Oba stavební projektanti se zkušenostmi...

Střecha jako nové pole pro městské zemědělství. Salát na (univerzitní) střeše ukazuje cestu firmám i developerům
Miliony metrů čtverečních půdy ročně zmizí pod novými logistickými centry a sklady, jejichž střechy vytvářejí stále víc tepelných ostrovů. Doktorandka Fakulty umění a architektury TUL Tereza Nalezená svým výzkumem a zároveň úspěšným projektem...

FUA 30 – od velkého třesku po Suchtova vnoučata
Fakulta umění a architektury TUL zakončila slavnostním večerem rok oslav třiceti let své existence, osmdesátin zakladatele FUA Jiřího Suchomela a sta let od narození architekta Karla Hubáčka. Nadělila si ročenku věnovanou uplynulým 30 letům. A...