První místo v soutěži o nejlepší urbanistickou práci vyhrál student Fakulty architektury TUL Adam Gebrian. Odborná porota vybrala z 26 prací studentů 4 vysokých škol jeho semestrální práci Bydlení u Nisy jako nejlepší nejen v kategorii Urbanismus na malém území, ale jako celkového vítěze.
„Student ve své práci uplatňuje citlivý a přesto kreativní přístup k exponované části města. Je zde patrná dobrá návaznost na okolí, navíc je velmi dobře práce graficky zpracována,“ zdůvodnila odborná porota své rozhodnutí. Vedoucím vítězné práce byla Helena Jiskrová, která žije od roku 1978 v Rotterdamu a byla také hostující profesorkou na liberecké architektuře.
Adam Gebrian se zabýval oblastí mezi ulicemi U Besedy a Barvířskou v samotném centru Liberce, která díky protékající Nise a Harcovskému potoku získala kdysi označení Liberecké Benátky. Dnes je ovšem území prakticky nevyužívané, ačkoliv je v samotném centru krajské metropole. Jeho návrh počítá s výstavbou 26 nových bytů. „Projekt počítá s jedním dlouhým objektem se 14 byty, zbývající obydlí by vznikla ve třech věžích. „Reagují na tři věže městského panoramatu – dvou kostelů a radnice,“ vysvětlil Adam Gebrian. Okolo domů, které stojí jakoby na kuřích nožkách, by pak vedla pobřežní promenáda.
I když domy leží v těsné blízkost Nisy, neměly by jim hrozit podle studenta možnost zatopení. „Nisa je velmi regulovaná řeka a povodeň tu nehrozí. Navíc jsou byty umístěny nad úrovní terénu díky tomu, že by stály na sloupech,“ podotkl Adam Gebrian. Pokud by nakonec došlo k realizaci jeho plánu, nemuselo by se podél Nisy prakticky nic bourat. „Hodně pozemků je tam volných, pár nemovitostí by se muselo jen opravit,“ konstatoval mladý architekt. Byty nejsou zamýšleny jako příliš luxusní, jejich výměra se pohybuje od 50 do 100 metrů čtverečních.
Adam Gebrian je studentem 5 ročníku Fakulty architektury. Za sebou má i roční pobyt studijní pobyt na Academie van Bouwkunst v nizozemském Amsterdamu. Po krátkém návratu do České republiky se vrací zpět do Holandska, do rotterdamské kanceláře Max.1. architects nad urbanists, kde dál působí v jednom z architektonických ateliérů.
Další články v rubrice

FUA 30 – od velkého třesku po Suchtova vnoučata
Fakulta umění a architektury TUL zakončila slavnostním večerem rok oslav třiceti let své existence, osmdesátin zakladatele FUA Jiřího Suchomela a sta let od narození architekta Karla Hubáčka. Nadělila si ročenku věnovanou uplynulým 30 letům. A...
Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?
Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

Duhový most dal naději a propojil smysly i dvě fakulty
Světelná instalace, zpěv, mluvené slovo, tanec a prostor kostela sv. Josefa na Hrubé Skále spojily dvě fakulty a daly vzniknout jedinečnému zážitku. Tím byl Duhový most – experiment, jenž zkombinoval světelnou symboliku s písněmi, které odkazovaly...