Otvíráme učitelství přírodopisu. Hlásit se můžete do 31. srpna 2019

IMG_20180831_112237 - kopie.jpg
Přírodu v učebnách nehledejte

Studenti nového programu budou pracovat s nejmodernějšími přístroji a vzácnými mineralogickými a geologickými sbírkami.

Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL nově akreditovala bakalářský studijní program "přírodopis se zaměřením na vzdělávání". Studentům-budoucím učitelům nyní nabízí kombinaci přírodopisu s tělesnou výchovou, zeměpisem, fyzikou nebo matematikou.

„Velký prostor budeme věnovat praktickým cvičením. Nově vybavujeme laboratoře a rádi bychom, aby studenti s přístroji skutečně pracovali, ne pouze sledovali, jak na nich pracuje vyučující. Ve výbavě máme například elektronový rastrovací mikroskop nebo katodoluminiscenční mikroskop,“ říká Irena Lovětinská Šlamborová, vedoucí oddělení přírodopisu na katedře chemie FP TUL, a dodává: „Co se týče vybavení a pomůcek, můžeme studentům například nabídnout také práci s unikátními a rozsáhlými geologickými a mineralogickými sbírkami, které patří k nejlepším v širokém regionu, nebo s trvalými preparáty barvenými různými technikami.“

Během tříletého studia studenti absolvují obecnou biologii, botaniku a základy mykologie, základy geologie, zoologii, ekologii, mikrobiologii nebo biologii člověka. Tyto povinné předměty jsou doplněny mnoha zajímavými povinně volitelnými předměty: výživa dětí a dospělých, základy mineralogie a paleontologie nebo historie biologie. Kromě práce s moderními přístroji je čekají také botanická, zoologická a geologická cvičení v terénu nebo například pitvy.

Na výuce se budou podílet také odborníci z Krajské nemocnice v Liberci, Severočeského muzea v Liberci, ZOO Liberec a Krajské hygienické stanice Libereckého kraje.

Fakulta využije též spolupráci se školami v libereckém regionu – ZŠ Vrchlického poskytne volné pozemky pro pěstitelské práce a experimenty a SŠ hospodářská a lesnická Frýdlant nabízí odborné zázemí a techniku pro praktickou výuku.

„Naší ambicí je zapojit tyto partnery nejen do výuky, ale také do výzkumu, na kterém by se podíleli i naši studenti,“ říká Kamil Zágoršek z katedry geografie, člen týmu, který se podílel na přípravě programu k akreditaci.

Přihlášku na nově otevřený bakalářský program "přírodopis" najdete zde.

-pir-