Profesor Suchomel získal Poctu České komory architektů

Ze slavnostního předávání POct ČKA (3).jpg
Prof. Suchomel přebírá Poctu ČKA

Muž, který před pětadvaceti lety založil Fakultu umění a architektury TUL a vedl ji jako první děkan, převzal 10. června v Praze prestižní uznání od členů své profesní komory.

Poctu uděluje Česká komora architektů od roku 2000 jako hold osobnostem, které se svou prací a morálním kreditem významně zapsaly do moderní historie české architektury. Profesor Suchomel získal toto ocenění za rok 2017. Na Poctu ho navrhl kolega z fakulty, architekt Jiří Žid.

Návrhy na udělení Pocty podává každoročně odborná veřejnost včetně členů jednotlivých orgánů České komory architektů. Z nominací pak laureáty vybírá odborná porota. V té, která navrhla udělení Pocty České komory architektů za rok 2017 profesoru Jiřímu Suchomelovi, usedli architekti Michal Kuzemenský, Jan Sedlák a Marcela Steinbachová, architekt a teoretik Ondřej Beneš a architekt, publicista a děkan liberecké fakulty umění a architektury Osamu Okamura.

„Letos si připomínáme 25. výročí založení FUA a založení zcela nové školy architektury je jistě významnou součástí právě uděleného ocenění profesora Jiřího Suchomela za celoživotní dílo a přínos k rozvoji architektonického oboru. Jeho životní dráha je příkladná po všech stránkách, už od svého počátku, který spojil s libereckou Školkou SIAL, fenoménem své doby, z jejíž filozofie propojování umělecko-tvůrčího a technicko-konstrukčního pojetí architektury a urbanismu naše fakulta čerpá dodnes,“ uvádí k ocenění děkan Osamu Okamura.

Zásluhou Jiřího Suchomela vznikla liberecká fakulta k 1. prosinci 1994 inspirována školou architektury Michiganské univerzity v americkém Ann Arbor, na které Jiří Suchomel počátkem 90. let působil. Jejímu založení předcházelo několik ročníků letní školy architektury, kterou profesor Suchomel v Liberci organizoval.

„Vnitřní svoboda a kontakt se světem,“ tak charakterizoval Jiří Suchomel svou domovskou fakultu v rozhovoru, který jsme s ním na T-UNI vedli v roce 2015 u příležitosti dvaceti let od založení FUA TUL.

Profesor Jiří Suchomel
(*14. září 1944, Kladno)

je český architekt a vysokoškolský pedagog, liberecký patriot, ale současně člověk světového formátu. Je jeden ze zakladatelů Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci a její bývalý děkan. Působil u nás i v zahraničí, a to jak svojí architektonickou tvorbou, tak jako pedagog. Za studií praktikoval v roce 1965 u Landbauamtu v Donauwörthu, v roce 1966 pracoval v ateliéru George, Trew a Dunn v Londýně a v roce 1969 také u architekta Gottfrieda Böhma v Cáchách. Pedagogicky působil například v roce 1990 jako lektor programu Design International na Université du Québec, v roce 1991 jako hostující profesor na College of Architecture and Urban Planning na univerzitě v Michiganu, v roce 1994 jako hostující profesor na Fakultě architektury Technické univerzity v Mnichově. Z vlastní práce lze vyzdvihnout např. v roce 1980  soutěžní návrh „Tegeler Hafen“ pro IBA Berlin oceněný 2. cenou (s J. Eislerem, E. Přikrylem, M. Rajnišem a D. Vokáčem), v roce 1985 bytové domy IBA v Berlíně (s J. Eislerem, E. Přikrylem), v roce 2001 Český dům pro Evropskou vesnici – mezinárodní stavební výstava Bo01 v Malmö (s J. Pelcem a S. Staňkem) nebo úspěch v soutěži na rekonstrukci Reichstagu v Berlíně. Profesor Jiří Suchomel je spjatý s libereckým SIALem (Sdružení architektů a inženýrů v Liberci), který v období let 1991–1994 vedl. Z realizací lze jmenovat např. následující v Liberci – Oblastní závod české státní pojišťovny, palác Syner či Informační centrum a budova G Technické univerzity v Liberci.

 

Na slavnostním večeru 10. června v nové budově ČVUT v Dejvicích kromě Jiřího Suchomela převzal Poctu České komory architektů také profesor Ivar Otruba, a to za rok 2018.

-pir-

s využitím tiskové zprávy ČKA

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 383