Je tu další svobodný akademický rok. I díky tomu, že studenti před 30 lety vyšli do ulic

TUL fest 2019 (13).jpg
První den semestru bylo (ještě) veselo. TULBand na TUL festu

Na Technickou univerzitu v Liberci se zapsalo 6400 studentů. Akademický rok včera zahájili TUL festem. Zimní semestr 2019 přinese hodně odkazů na podzimní události před 30 lety, které jsou spjaté se studentským revolučním hnutím.

Studentů máme na TULce letos více než začátkem loňského akademického roku, kdy k nám nastoupilo něco málo přes 6000 studentů. Z těch letošních zapsaných 6400 studentů je asi 2150 nováčků, kteří se zapsali do 1. ročníku bakalářského studia (loni to bylo touto dobou 1935 prváků-bakalářů).

Máme také slušný počet studentů, kteří přijeli na TULku díky programu ERASMUS+, letos je to 130 mladých lidí. Největší zájem o univerzitu na severu Čech měli již tradičně Turkové, Španělé a Portugalci. Erasmáci absolvovali své první krůčky na TULce minulý týden, kdy pro ně Zahraniční oddělení TUL a klub ESN uspořádaly Welcome Days.

Kromě Erasmáků k nám přicestovali také studenti přes jiné výměnné pobyty, například tu v tomto semestru potkáte šest studentek z Tchaj-wanu (na architektuře, na ekonomce a na textilce).

Společný start

Akademický rok odstartují české vysoké školy již tradičně symbolicky společně, tentokrát to bude ve čtvrtek 4. října 2019 v 16.00 hodin v aule Policejní akademie v Praze. Liberečtí studenti ho zahájili také společně, a to včerejším TUL festem na Univerzitním náměstí.

Na úvod zahrál TUL Band, vystoupili herci z Divadla F. X. Šaldy a vytrvalce svým stand-upem večer rozesmál Jiří Charvát. Na stáncích se mohli studenti občerstvit pivem, vodní dýmkou, klobásami nebo porcí informací o své fakultě. Rozdával se také cenný průvodce nováčků „Survival kit pro prváky“. Kdo si ho nevzal, ať se podívá k nástěnkám před menzou nebo na jiná „odkládací“ místa všude po škole.

30 let poté

Letos si celá země a vysoké školy zvlášť budou připomínat 30 let od sametové revoluce, kterou zahájili právě studenti. Také na Technické univerzitě v Liberci se bude konat hned několik oficiálních, ale i méně formálních akcí. Například 4. listopadu to bude slavnostní zasedání Vědecké rady TUL, kdy se budou udělovat čestné doktoráty a pamětní medaile univerzity, 15. listopadu, v předpředvečer samotného výročí, chystáme v areálu školy akci pro širokou veřejnost. Na pořadu budou diskuze, projevy a koncert „studenti-studentům“, kdy našim studentům zahrají ti pražští. Jedním z vrcholů bude 6. prosince 2019 koncert u příležitosti připomenutí libereckého koncertu Karla Kryla, který na místním výstavišti vystoupil právě 6. prosince roku 1989. A řadu akcí chystají také lidé, kteří tehdy v Liberci byli jako studenti u toho.

Někteří z nich se také podíleli na přípravě desetidílného vzpomínkového cyklu o Karlu Krylovi, který na T-UNI spustíme tento týden. Atmosféru doby před 30 lety si tedy budete moci na naší škole připomenout dosyta, pozvánky na jednotlivé akce zveřejníme a připomeneme také na stránkách T-UNI.

Ať se vám 30 let po listopadu roku 1989 svobodně a dobře studuje, bádá, vyučuje, dýchá a žije.

-red-

Možná Vás bude zajímat