Prezident japonské hospodářské komory předal naší škole 25.000 korun

70847631_2859153837446644_1184821278981226496_o.jpg
Rektoři deseti českých univerzit převzali šeky od prezidenta japonské hospodářské komory. Miroslav Brzezina třetí zprava.

Částka svou výší symbolizuje 25 let existence Japonské komory průmyslu a obchodu v České republice. U příležitosti oslav čtvrtstoletí se rozhodl prezident komory Masataka Nishizaki předat deseti českým vysokým školám finanční dar. Je mezi nimi i Technická univerzita v Liberci.

Oslavy jubilea Japonské komory průmyslu a obchodu v České republice (JCCI) se konaly v polovině letošního září v Praze. Prezident JCCI Masataka Nishizaki během slavnostního večera předal rektorům deseti českých univerzit dar ve výši 25.000 korun jako ocenění dlouhodobé spolupráce.

Šek na částku, která svou výší odkazuje k 25 letům existence JCCI, převzal také rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. Částku na základě smlouvy poslala JCCI naší škole před několika dny.

Slavnostního večera se zúčastnili velvyslanec Japonska v ČR Kaoru Shimazaki, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a další zástupci vlády ČR, krajských samospráv, partnerských univerzit či průmyslové sféry.

Peněžitý dar použije rektor Miroslav Brzezina jako příspěvek na zajištění oslav připomínajících 30 let od sametové revoluce.

TUL udržuje s Japonskem dlouhodobě nadstandardní vztahy. Velvyslanec Japonska Kaoru Shimazaki byl u nás na návštěvě a exkurzi letos na jaře. Spolupráci máme s několika japonskými školami, například Kyoto Institute of Technology nebo ShinShu University, se kterými je propojena především fakulta textilní. Ta letos v červnu také uspořádala ve spolupráci s The Textile Machinery Society of Japan mezinárodní setkání Textile Research Sympozium, kterého se zúčastnily také desítky odborníků z Japonska.

Světovou pozornost vzbudil nedávno také japonský patent udělený na technologii získávání biomorfního oxidu křemičitého ze slupek zbylých po zpracování rýže, autorkou výzkumu je Dora Kroisová z fakulty strojní.

Velmi čilá je spolupráce fakulty umění a architektury s japonskými školami a architekty, kteří na TUL jezdí také přednášet. V minulosti na naší fakultě lektorovali Takeshi Hosaka, Masaharu Takasaki, Kengo Kuma a řada dalších architektů.

-red-