Párečky od rektora, bony od veksláků, TULEX v obležení. Výročí sametové revoluce na univerzitě bylo retro

30 let svobody na TUL (9).JPG
Zmijovka?! Co jiného pro slavnostní příležitost.

Zmijovky, rádiovky, rybičky a další retro zboží z TULEXu mizelo rychlostí blesku. V rychlém tempu se nesly také slamy Anatola Svahilce i koncerty, které zakončili Super Hero Killers. Svižná byla i obsluha – párky a gulášovku servírovali rektor Brzezina s náměstkem hejtmana Tulpou.

Zmijovka v TULEXu stála padesát bonů, síťovka osm. Taková byla cena 15. listopadu 2019 na TULce při akci, která chtěla oslavit a připomenout výročí 30 let od sametové revoluce.

Název TULEX odkazuje na síť socialistických chrámů konzumu a luxusu TUZEX, kde se prodávalo jiné zboží než zmijovky, nože rybičky a céčka, ale také za bony, stejně jako minulý pátek u nás na akci „30 let svobody“.

Ti, kdo přišli, si buď přinesli bony, které vyhráli v soutěži na facebooku, nebo mohli na místě vyplnit soutěžní kvíz a bony získat až na akci samotné. Další možností bylo poptat bony u veksláků, kteří se v davu před aulou pohybovali. Jen je poznat. Nápovědou bylo jejich oblečení i vystupování, a pokud k vám někdo přistoupil a zeptal se „Bony, chceš bony?“, měli jste jasno.

Kromě retro zboží jste si mohli na vlastní kůži vychutnat i retro občerstvení: pivo, limo (v modernějším kabátě od Kitla) a párky s hořčicí nebo gulášovou polévku. Ti dva pánové s visačkou „odpovědný vedoucí“, u kterých jste si možná kupovali párek, se živí většinou něčím jiným, ale nebyli to rozhodně brzdy večera. Plnili plán i tácky minimálně na 105 %. Jinak přes den jsou to rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina a náměstek hejtmana Libereckého kraje Petr Tulpa.

Retro akci ve foyer před aulou vyvažovala pódia. Na nich jste si po párcích mohli dopřát porci současného slamu od Anatola Svahilce nebo hudbu v podání zpěváka Niko a strhujících Super Hero Killers. Aula pak patřila vážnější notě, tam koncertovalo Trio Incendio z pražské AMU.

Atmosféru odpoledne a večera udávalo kromě hudby také osvětlení. Sporé, spíše bodové osvětlení mělo být připomínkou těch 30 let svobody, po které, jak to charakterizoval Anatol Svahilec, „se ti problematičtější z nás už nemusejí tak často koukat přímo do lampiček“.

-pir-

Možná Vás bude zajímat
FOTOGALERIE: "30 let svobody" na TUL

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce