pátek 10. červenec 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > TULka dostala od svých studentů palec nahoru. V průzkumu nezávislé agentury ocenili prestiž, kvalitní obory i dobrou image své školy

Den otevřených dveří na Technické univerzitě v Liberci (24).jpg

Vedení univerzity si nechalo zpracovat průzkum, jak TULku vnímají středoškoláci i její studenti. Názory získané od více jak 1000 našich studentů potěšily. Ale je i co zlepšovat.

„Slibovali jsme si od toho, že nezávislý pohled někoho z venku je neúprosný, ale především by měl více napovědět o skutečném stavu věcí více, než kdybychom se ptali svých studentů v lavicích,“ říká rektor Miroslav Brzezina a dodává:

„A to se naplnilo a nás potěšilo, že v mnohých ohledech jsme u studentů jako instituce poskytující kvalitní vzdělání prošli.“

Tým z brněnské Obsahové agentury vedl osobní pohovory s několika vysokoškoláky napříč našimi fakultami, na podkladě těchto rozhovorů a dalších informací připravil dotazníkové šetření, do kterého zapojil skoro 1100 respondentů z řad studentů TUL ze všech fakult.

Škola je kvalitní. Jsme tu spokojení

V některých bodech si vedla TULka velice slušně. Rektora a prorektory potěšilo zásadní zjištění, že 85 % dotázaných je na naší univerzitě spokojených, nebo dokonce velmi spokojených.

Jako nejčastější důvod, proč se hlásili zrovna na TULku, uváděli studenti „neutrální“, ale rovněž příznivou odpověď, že škola nabízela obor, který chtěli studovat (771 odpovědí). Druhá nejčastější odpověď na tuto otázku zněla: Je to velmi kvalitní škola (625 odpovědí). Studenti si také cení vyučujících z praxe a přednášek z praxe (507 kladných odpovědí).

Na otázku, jakou má TULka pověst, odpovědělo nejvíce respondentů, že jsme prestižní škola s dobrou pověstí (35,1 %), hojné byly i odpovědi typu: Univerzita, která poskytuje kvalitní obory (30,2 %), nebo univerzita, o které není moc slyšet, ale je kvalitní (25,2 %).

Logo se líbí

Vedení školy už od svého nástupu před dvěma lety zvažuje změnu vizuálního stylu včetně loga, nicméně studenti většinou nemají s logem problém – třem čtvrtinám dotázaných se stávající logo školy líbí a více než polovina dotázaných studentů hodnotí kladně také fakultní loga.

Slabé stránky

Co považují studenti za největší nevýhody studia na Technické univerzitě v Liberci podle dotazníkového šetření obsahové agentury? Vzdálenost mezi budovami školy a obtížnou komunikaci s některými vyučujícími.

„Pedagogická fakulta je velká, a i když se před pár lety děkanát a řada kateder přestěhovala do nové budovy G v kampusu, celou fakultu sem nedostaneme. Ekonomickou fakultu a univerzitní knihovnu, které sídlí také mimo kampus, bychom sem ale dostat měli během několika málo let. Vybudujeme pro ně důstojné sídlo rekonstrukcí a dostavbou vysloužilých dílen za budovou E. Tím bude TUL v kampusu kolem Univerzitního náměstí zas o poznání kompaktnější,“ řekl k nešvarům školy tak, jak je vnímají studenti, rektor.

„A obtížná komunikace? Pravidelně provádíme mezi studenty průzkum spokojenosti, ve kterém mohou vyjádřit také svůj respekt, či despekt vůči konkrétním vyučujícím. Rád bych tímto studenty vybídl k tomu, aby se do podobných hodnocení kvality a spokojenosti zapojovali. Když studenti problém pojmenují a sejde se nám podobných názorů více, je to pro nás relevantní zpětná vazba a můžeme situaci s daným pedagogem řešit,“ doplňuje rektor Miroslav Brzezina a dodává, že studenti měli i v tomto průzkumu prostor pro to vyjádřit své názory a postoje. Kladné i ty kritické vedení školy předalo fakultám, aby s nimi mohly pracovat.

První housle, první volba

Dotazníkové šetření, které agentura prováděla loni na podzim s více jak tisícovkou respondentů z řad našich studentů ze všech fakult, vyvrací také jeden mýtus, který se traduje nejen o TUL, ale asi i o dalších univerzitách mimo centra. Totiž, že na TULku se lidé hlásí, až když je nevezmou na jinou školu. To je v příkrém rozporu s výsledky dotazníků. V nich se 80 % dotázaných přihlásilo k tomu, že Technická univerzita v Liberci pro ně byla školou první volby.

Radek Pirkl

28.02. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!