Maminky si ho nemohou vynachválit. Dětský koutek TUL slaví 10 let

Děti se tu nenudí. Dětský koutek slaví 10 let

Rodičům pomáhá udržet si zdravý rozum, protože šetří jejich nervy a univerzitě zase přináší výsledky, které by jinak možná nespatřily světlo světa. Řeč je o dětském koutku TUL. Nedávno oslavil deset let. Naše škola jej založila jako druhá univerzita v zemi.

Pro někoho jde možná o banální službu na hlídání dětí univerzitních zaměstnanců či studentů toho času na rodičovské dovolené. Ve skutečnosti má ale koutek klíčový význam pro to, aby mohli studenti a pedagogové sladit svůj rodinný a pracovní život. I díky koutku mohou například doktorandi dál pokračovat v započaté práci, kterou by pro rodičovské povinnosti museli přerušit.

Koutek, který sídlí v budově P v Komenského ulici, nejprve rozběhla a podpořila univerzita. Potom projekt, zaměřený na vytvoření rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce, tři roky financovala Evropská unie. Přestože už unijní podpora skončila, škola koutek stále podporuje. Projekt se totiž osvědčil tak, že zájem o něj neopadá ani po deseti letech. Hernami koutku prošly za tu dobu stovky dětí. Službu za deset let využilo 276 rodičů.

„Dětský koutek TUL mi umožnil, abych se k výuce na univerzitě vrátila brzy po nástupu na mateřskou. Díky tomu jsem zůstala v kontaktu s jazykem a studenty a zachovala si ‚zdravý rozum‘. Navíc jsem věděla, že je o syna výborně postaráno a těch pár hodin pomohlo nejen mně, ale myslím, že prospělo i jemu,“ zhodnotila význam koutku Jitka Pacltová, ředitelka Centra dalšího vzdělávání Technické univerzity v Liberci. „Moc děkuji starostlivým ‚chůvám‘ i celému organizačnímu týmu. Koutku přeji k jeho výročí mnoho spokojených rodičů i dětí,“ doplnila Jitka Pacltová.

Před deseti lety drncala na fakultě kočárek se svým malým dítětem i Anna Habánová. Tehdy ještě netušila, že mohla malého potomka svěřit chůvám dětského koutku a několik hodin mít čistou hlavu. „Zakladatelka koutku Ilona Sovová mi s nadšením řekla o vznikajícím koutku. Od té doby jsem pravidelně využívala nabízených služeb a díky nim jsem mohla dokončit doktorát a věnovat se výzkumu. Poděkování nepatří pouze Iloně, ale i milým ‚chůvám‘ - tehdy nadšeným mladým studentkám, dnes často už maminkám, které dětem dokázaly věnovat svou energii a čas. S některými jsem stále v kontaktu,“ svěřila se zase se svojí zkušeností s dětským koutkem Anna Habánová.

Koutek nabízí péči o předškolní děti už od batolecího věku, tedy od jednoho roku. Chůvy už ale hlídaly i tříměsíční děti. V koutku může najednou být až deset dětí.

Nejde ale jen o „hlídací službu“, studentky pracují na rozvoji a vzdělávání svěřených dětí nebo s nimi chodí do přírody a učí je tam. „Máme tým šikovných a prověřených a chův. Pokud studentky na škole skončí, nabíráme zase další,“ popsala Ilona Sovová, zakladatelka a garantka dětského koutku. Zapracovaný tým chův netvoří jen studentky této fakulty. Do hlídání se zapojují i dívky z jiných fakult. Během deseti let se o děti staral dokonce i jeden muž.

Díky koutku sbírá univerzita ocenění

Polovinu nákladů na péči o děti hradí TUL z nově vzniklého sociálního fondu. Hodina tak rodiče stojí 40 Kč. Jediné omezení tkví v tom, že by rodiče měli své děti k hlídání přihlašovat alespoň dva až tři dny předem. To proto, aby bylo dostatek času zajistit chůvu.

„Když jsem zakládala koutek, chtěla jsem pomoci hlavně studentkám-maminkám. Sama jsem totiž studovala se třemi dětmi a vím, jak je hlídání pro studující maminku důležité. Studentky ale službu zas tolik nevyužívají. Dnes jsou klienty z devadesáti procent zaměstnanci univerzity. Je zkrátka jiná doba, než za mých studií. Mladí lidé mívají děti později,“ zmínila Ilona Sovová.

Po deseti letech cítí především velkou radost z toho, jak se služba mladým rodičům úspěšně rozjela. „Mám radost z toho, když vidím konkrétní lidi, kterým naše práce pomáhá. Jsou to hmatatelné výsledky. V létě často hlídáme i starší děti, protože školky jsou zavřené. To hlavně ocení rodiče pracující u nás v administrativních nebo technických funkcích, kteří nemají tolik dovolené,“ uvedla Ilona Sovová.

O úspěšnosti dětského koutku svědčí i fakt, že projekt byl dvakrát oceněn. Poprvé díky projektu získala univerzita titul Vstřícný zaměstnavatel. Soutěž pořádalo občanské sdružení Kašpar pod záštitou Úřadu práce. Podruhé škola díky koutku vyhrála za Liberecký kraj soutěž Firma pro rodinu, kterou vyhlásilo občanské sdružení Prostor pro rodinu.

Chcete- li využít služby koutku, registrujte se na: koutek.tul.cz.

Adam Pluhař