Náměstí duchů a balení kufrů. Studenti zamávali škole a opouštějí koleje

Student Radek Tuček doufá, že škola nezůstane zavřená dlouho.
Student Radek Tuček doufá, že škola nezůstane zavřená dlouho. "Nabourá nám to režim," obává se.

Radost z neplánovaných virových prázdnin? Nic takového. Osloveným studentům naší univerzity rozhodnutí státu o zrušení přímé výuky vadí. Bojí se, že jim nařízení o uzavření škol zkomplikuje studium. I když opatření většinou chápou a smířeně opouštějí koleje.

Přestože je středa dopoledne, Univerzitní náměstí, jindy plné života, je smutně prázdné. Několik studentů sedí jen v Kavárně bez konceptu. Rušno je pak už pouze u harcovských kolejí a v jejich okolí. Studenti vláčí oblečením a učivem napěchované kufry i tašky a míří na autobusy či vlaky. Někteří své osobní věci nakládají do aut a opouštějí koleje, jako by byly prázdniny.

Se sbaleným batohem míří z kolejí také student druhého ročníku fakulty strojní Radek Tuček: „Co se dá dělat. Dalo se to čekat. Radost z toho ale nemám,“ svěřil se. Možná překvapivě doufá, že škola zůstane zavřená co nejkratší dobu. „Týden, dva týdny by ještě šly. Pokud by se to ale táhlo delší dobu, nedovedu si to představit. Nabourá vám to denní režim. A je lepší, když látku slyšíte ve škole. Doma se zkrátka učí hůř. Navíc bychom se nedostali do speciálních učeben. Třeba laboratoří, kde máme technická měření,“ doplnil Radek.

S vidinou, že se v nejbližších dnech ponoří do samostudia, se už smířil. Učitelé mají e-mailové adresy studentů, kam jim budou posílat potřebné materiály. „Zatím je fajn, že nám neprodloužili semestr. To by byla největší komplikace. Máte nasmlouvané brigády nebo třeba dovolené,“ loučí se Radek.

Auto s věcmi zase zamyká student pátého ročníku fakulty strojní Tomáš Kořínek. Brzy vyrazí do Proseče pod Ještědem, kde bydlí. Samostudium mu nevadí. Horší bude, že se nedostane do univerzitních laboratoří. Potřebuje totiž pracovat na své diplomové práci. „Měl bych dělat nějaká měření. Teď se k tomu možná až měsíc nedostanu. Budu to muset dohnat a bude to honička,“ zmínil Tomáš. I když je opuštění kolejí jen doporučené, respektoval to. „Balí se tu spousta lidí. Všichni to taky rozebírají. V úterý byla narvaná hospoda. Tolik lidí tady nikdy nebylo,“ zasmál se Tomáš.

Studentka prvního ročníku fakulty zdravotnických studií Adéla ve středu nakládala s přítelem kufry do auta a mířila na Mladoboleslavsko. Měla smíšené pocity. „Na jednu stranu je to super. Jsou to takové prázdniny. Na druhou ale školu potřebujeme. Cvičení nám bude hodně chybět, stejně jako přednášky. Ne všechno máme na webu a ne všechno si můžeme přečíst,“ vysvětlila Adéla. O nařízení si myslela své. „Podle mě je to zbytečné. Část lidí tady stejně zůstává, chodí do barů. Šíření se stejně nedá zastavit,“ míní Adéla. Vnitřně se připravuje na to, že bez přímého kontaktu se školou bude dva týdny. „Delší čas by už asi byl z hlediska výuky problém,“ loučí se Adéla.

S objemným batohem na zádech mířil ve středu z kolejí student třetího ročníku fakulty strojní Jiří Šafář. „Chřipkové prázdniny jsem asi už na střední zažil. Tohle je ale mimořádná situace. Holt o tom tak rozhodli a věřím, že vědí, co dělají. Popravdě řečeno jsem počítal s tím, že k tomu dojde,“ řekl Jiří smířeně. „Já už teď zas tolik školy nemám. Doufám jen, že nám učitelé budou opravdu posílat všechno mailem, jak jsme se domluvili,“ loučí se Jiří Šafář.

Domů ve středu mířil i Dominik Čmelík, student druhého ročníku ekonomické fakulty. Ze zavření školy nejásal, se svým dočasným vystěhováním z kolejí byl ale smířený. „Nějak se to budu muset doučit přes internet. Z domova se jen hůř učí. Člověk má ve škole větší disciplínu než doma. Přes web to nějak půjde. Jen doufám, že to nepotrvá moc dlouho. Víc než dva týdny by už mohl být pro některé spolužáky problém,“ řekl Dominik a spěchal na svůj spoj do Českého Meziříčí.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce