AKTUALIZACE: Prosíme, na univerzitu nevolejte. Materiál na výrobu filtrů, roušky samotné i filtry dodáváme výhradně krajskému krizovému štábu

IMG_3484.JPG
Jeden typ roušek, který na TULce šijeme pro kraj

Děkujeme za důvěru, s jakou se na TUL obracíte, ale, prosíme, nechte našim lidem a vedení fakult a univerzity ruce volné pro práci. NEVOLEJTE NA TULku. Roušky ani materiál do filtrů neprodáváme ani neposíláme. Naši studenti spustili iniciativu na propojení firem, které mohou dodat a řezat materiál na filtry do látkových roušek, s lidmi, kteří třeba doma roušky šijí. Pro registraci do systému klikněte na web rousky.tul.cz, kde také najdete spoustu dalších informací a kontakt pro další otázky. 

 

-----------

 

Můžeme si u vás roušky objednat nebo koupit? A Můžeme pomoci s šitím roušek? To jsou dva nejfrekventovanější dotazy firem, institucí i jednotlivců z celé České repuliky, se kterými se od pondělí obracejí na Technickou univerzitu v Liberci.

 

Telefony celé úterý drnčely profesorům Lukášovi, Beranovi a Šedlbauerovi, kteří výrobu roušek se svými lidmi z fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické a fakulty strojní spustili. A podle názvu a už i z tradice se lidé obracejí také na naši fakultu textilní, kde výroba nanovláken ve velkém před 16 lety začala a kde se na výrobě nanoroušek také pracuje.

 

Zájemci o roušky a dobrovolníci-šiči volají i na recepci univerzity, na všechna možná další čísla a volají zhusta také rektorovi.

Nanomateriál pro výrobu roušek dodáváme pod dohodě s krajským krizovým štábem výhradně Libereckému kraji,“ říká rektor TUL Miroslav Brzezina a dodává, že stejně tak na kraj šla většina roušek, které jsme na univerzitě zatím ušili. „Jen část už hotových roušek si necháváme na univerzitě pouze pro potřeby našich zaměstnanců,“ dodává rektor. Na univerzitě tedy ústní roušky k prodeji ani na objednání nejsou!

 

Za první den „ostré“ výroby jsme Libereckému kraji byli schopní dodat přes 1000 roušek. Naši vědci pracovali i nadále na zvýšení efektivity roušky. Zatím poslední vyvinutý nanomateriál má účinnost okolo 90 %. Mohl by mít i více, ale v rouškách by se nedalo dýchat. A pracujeme i na zvýšení efektivity. Výchozí nanomateriál zatím vyrábějí novou technologií na zcela novém zařízení fakulty strojní. Druhý stroj pracuje na fakultě textilní. Jsou to stroje laboratorní, které zatím „nevychrlí“ více materiálu než na 14.000 kusů roušek denně.

 

Liberecký kraj skrze svůj krizový štáb také koordinuje distribuci materiálu do nasmlouvaných šicích dílen. Ti, kdo se chtějí přihlásit jako dobrovolníci na šití, mohou napsat na dobrovolnictvi@kraj-lbc.cz. Na šití z nanomateriálu má kraj nasmlouvané dodavatele, dobrovolníci šijí pro kraj roušky látkové.

 

Zatím šijí stovky kusů roušek denně také laborantky, vědkyně a další zaměstnankyně naší univerzity, ale brzy by se měly od šicích strojů vrátit ke své práci a výrobu v improvizované dílně ukončíme. Univerzita proto v tuto chvíli nehledá ani dobrovolníky na šití nanoroušek.

 

Všem, kdo se nám nabídli s pomocí, děkujeme, a velice si vážíme i podpory, kterou TULce a jejím šikovným lidem vyjadřujete třeba i na facebooku.

 

Prosíme, s poptávkou po rouškách, ani s nabídkou šití už na univerzitu nevolejte. 

 

Pokud se situace změní a bude potřeba povolat další síly, víme, že se můžeme na lidi a firmy v této zemi obrátit. Díky.

 

-pir-

 

Pro více informací čtěte Vyrábíme nanoroušky. Zájem o ně má i stát.

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 541