3D tisk zahajuje ofenzivu proti virové nákaze

První respirátory vytištěné naší univerzitou na speciální 3D tiskárně Hewlett-Packard Jet Fusion 4200 míří ke zdravotníkům v první linii.

Respirátory pro zdravotníky a záchranáře v první linii vytiskla TUL na speciální 3D tiskárně. Tím naše univerzita zareagovala na výzvu z ČVUT. Rovněž koordinujeme dobrovolníky, kteří tisknou filtry k celoobličejovým potápěčským maskám. Ty pak spolehlivě ochrání před viry.

ČVUT zahájilo tento týden spolupráci s ministerstvem zdravotnictví na dodávku nových respirátorů nejvyšší třídy do fakultních nemocnic. Technická univerzita v Liberci se do této výzvy od kolegů z Prahy mohla zapojit, protože jako jedno z mála pracovišť v republice má nejmodernější 3D tiskárnu HP Jet Fusion 4200, která tiskne neporézně – hotový materiál nepropustí vodu ani viry. O unikátní tiskárně jsme psali zde. Jednou z výhod špičkového zařízení je také rychlost. „Technologie je unikátní v tom, že jednu vrstvu dokáže vytisknout za osm až devět vteřin. Jiným technologiím to trvá mnohem déle,“ nastínil Jiří Šafka z Laboratoře prototypových technologií Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) a dodává, že díly z této tiskárny jsou  svými vlastnostmi srovnatelné se vstřikovanými.

Ochrana chybí třeba i zubařům

I tak je tisk šedesáti respirátorů zdlouhavý. Zabere asi 17 hodin. Počítat se musí i se zahříváním a následným chladnutím stroje. Po vytištění je ještě zapotřebí díly dočistit. Dnes odjelo prvních šedesát kusů masek do společnosti 3Dees Industries. Tam se osadí silikonovými těsněními, projdou sterilizací a pak zamíří na ministerstvo zdravotnictví. To je bude distribuovat do jednotlivých nemocnic.

Naše univerzita je jedním ze šesti pracovišť s unikátní technologií HP Jet Fusion 4200, kde respirátory pro ministerstvo zdravotnictví tisknou. Kromě ČVUT a TUL vznikají také na Západočeské univerzitě v Plzni, ve společnostech 3Dees Industries, Škoda Auto a 3D Tech. Na vlastní výrobě nyní pracuje sedm strojů.

„Model respirátoru připravilo ČVUT. Je pro všechna pracoviště zapojená do tisku stejný. Všichni používáme stejný materiál a respirátory tak mají totožné parametry,“ doplnil Jiří Šafka.

Na této výzvě se ukazuje síla 3D tisku, která spočívá v rychlé produkci menších sérií. Ty pomohou zdravotníkům v první vlně zdolávání nákazy. Dlouhodobě ale není 3D tisk pro masovou produkci udržitelný. Proto zároveň běží příprava pro sériovou výrobu technologií vstřikování, která je efektivnější a levnější. „Respirátory teď tiskneme bez nároků na jakýkoliv honorář. Výroba je ale i tak drahá,“ řekl doktor Šafka.

Tento typ respirátoru by měli používat nejen lékaři při péči o nakažené novým typem koronaviru, ale třeba také zubní lékaři. Těm ale chybí. Nedostatek zdravotních ochranných prostředků je nyní v celé ČR. Výzva ČVUT to má pomoci změnit. „Velké díky patří všem z laboratoře 3D tisku, ale i všem kdo se teď na TUL snaží pomoci jakoukoliv cestou,“ uzavřel doktor Šafka.

Na plné obrátky jednou i domácí 3D tiskárny

Zatímco tiskárna Hewlett-Packard Jet Fusion 4200 v hodnotě osmi milionů korun je špičkové speciální zařízení, s 3D tiskem pomůcek pro zdravotníky nebo záchranáře nyní pomáhá celá řada lidí i v domácích podmínkách. Naše univerzita se totiž zapojila i do další výzvy ČVUT, jež vybízí dobrovolníky, aby pomáhali tisknout adaptéry pro filtry ke šnorchlovacím maskám řetězců se sportovním vybavením Decathlon a Sportissimo. Tyto masky poskytují ochranu na ještě vyšší úrovni než respirátory, protože kryjí celý obličej. Za TUL tuto aktivitu rozjel před několika dny student fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií (FM TUL) Pavel Šafář.

Od středy 25. března pracuje 25 tiskáren. „Z osmdesáti procent jde o lidi z univerzity, tiskne také průmyslovka a dobrovolníci z Liberecka a okolí. Hlásí se i lidé z firem, třeba i z Mladoboleslavska. Zatím jsme vytiskli přibližně dvě stě adaptérů, další desítky jsou roztisknuty. Každý další den by se mohlo vytisknout asi sto padesát až dvě stě dalších adaptérů,“ informoval Lubomír Slavík z Ústavu mechatroniky a technické informatiky FM TUL. Ten je zároveň kontaktní osobou pro TUL: lubomir.slavik@tul.cz, mobil: 725 970 458.

Ve vestibulu budovy rektorátu (IC, Studentská 2) je možné každý den vyzvednout materiál (PETG) a odevzdat výtisky od 9.00 do 10.00 a od 15.00 do 16.00 hodin. Dobrovolníci mohou výtisky mimo tyto hodiny odevzdat i na vrátnici budovy IC.

Šnorchlovací maska je improvizované řešení určené všem, kteří jsou vystaveni vysokému nebezpečí kontaktu s Covid-19 a nemají možnost dostat se k respirátoru FFP3 a štítu. Jedná se nejen o zdravotníky, ale jde třeba i o lékárníky či pracovníky obchodů.

Řešení vychází z vývojového námětu sdružení COVID19CZ, jež modifikuje šnorchlovací masku nástavcem s filtrem. „Plán ČVUT je nyní 2500 kusů. Mají nasmlouváno postupně až 10 tisíc kusů masek od Decathlonu a Sportissima,“ sdělil doktor Slavík.

Adam Pluhař