Z historiků jsou youtubeři. Přednášejí po síti pro univerzitu třetího věku

Bez názvu.jpg
Přednášku Rokoko v kurzu Kulturní historie poslouchají studenti U3V alespoň pomocí webu.

Epidemie uzamkla studentům Univerzity třetího věku TUL (U3V) přednáškové sály, v předávání poznatků jim ale nezabránila. Díky vyučujícím, kteří namlouvají své přednášky na internetový server YouTube. Mají stovky zhlédnutí.

Do kurzů Habsburkové, Kulturní historie, Livonsko a Mytologické základy naší současnosti je přihlášeno 170 studentů, kteří jsou ale teď odkázáni jen na studium z domova. Centrum dalšího vzdělávání TUL (CDV) proto poprvé v historii sáhlo k výuce online.

„Zpočátku jsme váhali, jestli bude tato forma pro seniory vhodná. Zjistili jsme ale, že počítač s připojením na internet nemají jen čtyři studenti. A i ti se k přednáškám dostanou. Videa si nechávají posílat například k dětem,“ uvedla ředitelka CDV Jitka Pacltová.

Každý den jedno video

První video publikovalo CDV na YouTube 24. března. Za měsíc tam už bylo videí třicet. Včetně kurzů Komunikační dovednosti, Pedagogická příprava pro učitele, Psychologie pedagogická a sociální určených pro Další vzdělávání pedagogických pracovníků tak zatím 736 jedinečných diváků zhlédlo 835,3 hodiny videa v 7 kurzech.

„Videa už měla 3390 zhlédnutí,“ nastínil Martin Slavík z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, který pomáhá U3V s umisťováním přednášek na YouTube.

Nejúspěšnějšími youtubery jsou (měřeno počtem zhlédnutí videa) Jaroslava Šiftová (2403), Luďka Hrabáková (386) a Vladimír Píša (283).

Přednášky pomáhají bořit sociální izolaci

„Studenti sice litují toho, že se nemohou setkat tváří v tvář s vyučujícím, ale jsou šťastní alespoň za tuto formu. Děkovné maily mi doslova zahltily schránku. Jedním z aspektů přednášek je totiž to, že seniory vyvádějí ze sociální izolace, v níž se teď ocitli,“ řekla Petra Palaščáková, která kurzy U3V koordinuje.

Online přednáškové cykly studenti U3V chválí. „Přednášku o Leopoldovi I. jsem slavnostně pustila v neděli odpoledne. Takový osobní program nenabízí žádná TV! Moc ráda jsem slyšela milý hlas naší paní profesorky, který nás opětovně svými odborně a pečlivě zpracovanými informacemi a stylovým podáním uvádí do faktů i tajů historie,“ děkovala v mailu Alena Hájková.

„Na ČT 3 doma sledujeme pořad O poklad Anežky české a přiznám se, že jsem doma již i zaperlila, dosud aktivními znalostmi,“ dodala studentka.

Chystá se premiéra – »živá« přednáška

Doposud byla všechna videa předtáčená bez možnosti reagovat. Na středu 29. dubna ale chystá CDV premiéru přednášky Bible – Proroci z kurzu Mytologické základy naší současnosti, při níž budou diváci moci klást autorce prezentace Jaroslavě Šiftové za pomoci chatu „živé“ dotazy. Přednáška začne na adrese https://bit.ly/proroci v 18 hodin.

Posluchači se dozví, co je havdala, koho krmili havrani, k čemu slouží Eliášovo křeslo, uvidí nahou Zuzanu v lázni, chybět nebudou lev, velryba ani drak.

Navíc každý týden až do 31. 8. zpřístupní CDV veřejnosti jednu přednášku z cyklu Mytologické základy naší současnosti na svém YouTube kanálu, https://bit.ly/cdvtul7.

Pomocí internetu zpívá i sbor Aurea Rosa

Ani nynější omezení nedokázala umlčet čtyřicetičlenný sbor Aurea Rosa, který funguje při U3V. Také jeho členky se pravidelně od 20. března setkávají a zpívají za pomoci online přenosů. „Ke zpívání za pomoci Skype se setkáváme šestkrát v týdnu kromě soboty. Každý den je určen jednomu ze tří hlasů,“ řekla sbormistryně Jana Konvalinková.

Zpívá vždy hlasový part určený pro daný den. Ostatní se přidávají. „Přináší nám to obrovskou radost, zpíváme i hodinu a čtvrt. Je v tom krása, hloubka, humor i pospolitost,“ doplnila sbormistryně.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 236