Laboratoře otevřely dveře. »Už bylo načase« oddychli si studenti

P4271799.jpg
Student fakulty strojní Jan Novák může po téměř dvou měsících do laboratoře. Testuje plasty na Charpyho kladivu pro svoji ročníkovou práci.

Po měsíc a půl trvajícím zákazu vstoupili studenti znovu do laboratoří. Dokončují praktické testy pro své závěrečné práce. Mikroskopy znovu přibližují, přístroje odečítají naměřené hodnoty.

Laboratoře katedry strojírenské technologie Fakulty strojní TUL (FS) dopoledne znovu alespoň trochu vypadají jako při běžném chodu školy. U Charpyho kladiva právě stojí student navazujícího studijního programu technologie plastů a kompozitů Jan Novák. Rázovým testem zjišťuje houževnatost jednotlivých plastů. Výsledky zapracuje do ročníkové práce.

„To, že jsem nemohl měsíc a půl do laboratoře, mě v rámci praktické výuky hodně omezilo. Výuka sice probíhala formou videopřednášek, na videu jsme měli nahrané i samotné experimenty a ukázky. Měření a praktické laboratorní úlohy ale máme v každém předmětu hned několik a ty nebylo možné dělat na dálku,“ poznamenal Jan Novák.

Aby mohli pracovat na dokončování svých bakalářských a diplomových prací, smí studenti FS vkročit do laboratoří už od minulého týdne. „Popravdě jsem si myslel, že už se v tomto semestru do laboratoře ani nepodívám. K uvolnění došlo nečekaně rychle, prakticky ze dne na den. Ale jsem za to rád,“ dodal Jan Novák.

 

Vedoucím jeho ročníkové práce je Luboš Běhálek. Na starosti má dalších sedm studentů, kteří budou odevzdávat závěrečné práce. Pět bakalářů a dva diplomanty.  „I když vznikl skluz, velký nápor studentů nečekám. Žádný stres tu nebude, některá měření jsme stihli realizovat před uzavřením škol a vzhledem k prodloužení termínu odevzdání závěrečných prací předpokládám, že zbylá stihneme dokončit včas,“ domnívá se Luboš Běhálek.

Pro následující týdny chce do výuky zařadit i praktické ukázky. „Rádi bychom studentům experimentálně ukázali to, co nebylo během uplynulého měsíce a půl možné,“ doplnil Luboš Běhálek.

Zavřené laboratoře mnohé studenty stresovaly

U vedlejšího stolu doplňuje údaje z experimentálního měření tvrdosti materiálu po zakalení pro svoji bakalářskou práci student třetího ročníku programu strojní inženýrství Milan Pekárek. Přiznává, že po dobu zavřené školy byl ve stresu. „Prodlužuji třetí ročník bakaláře. Už jsem doufal, že to zvládnu dodělat, pak ale přišla situace s koronavirem, takže nejistota tu byla. Ale pracoval jsem alespoň na teoretické části,“ vrací se k uplynulému měsíci a půl Milan Pekárek a říká: „Zákaz ukončili dřív, než jsem čekal. Myslel jsem, že se do laboratoře nedostanu možná ani během května. Takto ještě čas na dodělání měření a uzavření práce ještě je.“

Práci Milana Pekárka vede Jaromír Moravec. Na starosti má čtyři bakaláře a jednoho diplomanta. „U praktického měření bakalářských nebo diplomových prací si každý pedagog zve denně jednoho studenta, maximálně dva studenty. Protože jinak bychom nemohli být studentům dostatečně k dispozici,“ zmínil Jaromír Moravec.

Otevření laboratoří pro studenty pokládá za klíčové. „Pokud by studenti na přístrojích nemohli sami měřit, závěrečná práce by pro ně neměla vypovídací hodnotu. Osobně se těším, až odpadne i online výuka. Je neosobní. Mluvíte na obrazovku a nevíte, jestli vám studenti rozumějí,“ přiblížil Jaromír Moravec úskalí současné výuky.

Jak do laboratoří a na konzultace

Studenti FS musí před návštěvou laboratoří nebo konzultanta své závěrečné práce kontaktovat konkrétního pedagoga a domluvit s ním dobu návštěvy. Studenti bakalářských studijních programů mají konzultace vypsány přes systém STAG.

Také studenti Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií musejí oslovit vedoucího své diplomové práce a domluvit se s ním na návštěvě. Více v pokynech děkana.

Fakulta textilní v tomto týdnu prostřednictvím webu informovala studenty o tom, aby se dál věnovali jen distančnímu studiu. Ve středu 29. dubna od 13.00 hodin se mohou studenti zúčastnit videosetkání s děkankou Janou Drašarovou přes facebook FT TUL.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 384