Podle vládního usnesení je možné od pondělí 11. května obnovit přímou výuku na vysokých školách ve skupinách do 15 studentů. Na fakultě strojní a fakultě umění a architektury se například vracejí k přímé výuce, na fakultě textilní a ekonomické fakultě bude výuka i nadále probíhat formou na dálku.
Pro výuku, zkoušky a konzultace za přítomnosti maximálně 15 studentů platí stejná opatření jako dosud: Pedagogové ani studenti nesmí mít nařízenou karanténu, u vstupu do budovy si budou dezinfikovat ruce a podepíší prohlášení o tom, že nemají a v předchozích dvou týdnech neměli příznaky infekčního onemocnění.
Toto čestné prohlášení podepíší z nařízení rektora TUL vyučující i studenti nejméně jedenkrát týdně.
Ministerstvo zdravotnictví v této souvislosti stanovilo rizikové skupiny, jimž se nedoporučuje se na přímé výuce (pedagogové i studenti) podílet. Rizikovými faktory jsou například věk nad 65 let s přidruženými chronickými chorobami, dále onemocnění srdce a velkých cév, farmakologicky léčený diabetes mellitus, těžká obezita, onemocnění jater nebo ledvin. I v těchto případech je za rizikový faktor považováno i sdílení společné domácnosti s osobou s takovou diagnózou.
Od pondělí se tak otevře většina hlavních vchodů univerzitních budov pro všechny studenty. O tom, jak bude výuka probíhat, budou studenty informovat garanti předmětů či vyučující emailem. Informace vyvěšují fakulty také na svých webech.
Fakulta strojní
V pondělí se na fakultě strojní vrátí k prezenční výuce. Přednášky pro více jak 15 osob bude fakulta i nadále organizovat distanční formou, na cvičení se studenti rozdělí do menších skupin. Pokud to výuka umožňuje a studenti a vyučující se dohodnou, bude výuka i nadále probíhat online.
Fakulta umění a architektury
Podobně budou výuku zajišťovat také na fakultě umění a architektury. Tam budou navíc přednášky, na kterých by se sešlo více jak 15 studentů, nahrazovat streamovanými přenosy.
Ekonomická fakulta
Jiná je situace na ekonomické fakultě, která má vysoký počet studentů, a prezenční výuka za stávajících opatření tak není možná. Rozvolnění opatření tam využijí pro organizování konzultací, zápočtů a zkoušek, výuka bude i nadále probíhat převážně online.
Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií
Přednášky se budou pořádat i nadále přednostně distanční formou. U cvičení rozhodne o formě výuky vyučující, pokud bude výuka prezenční, zorganizují ji na fakultě ve skupinách do 15 osob (tedy včetně vyučujícího).
Fakulta zdravotnických studií
Většina studentů už nastoupila nebo nastoupí na praxe, a tak s obnovením přímé výuky v tomto semestru na fakultě nepočítají.
Fakulta textilní
Pouze distanční výuku do konce semestru zachovají také na fakultě textilní, způsob průběhu zkoušek vybere pedagog.
Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická
Pro naprostou většinu předmětů zůstane i po pondělí 11. května výuka distanční formou jako prioritní. Kontaktní forma studia přichází v úvahu u prakticky zaměřených předmětů, kde je to nezbytné pro zdárné ukončení předmětu – práce v laboratořích a ateliérech, pohyb na univerzitních hřištích a v tělocvičnách. Detailnější informace i ke kurzům, terénním cvičením praxím a zkouškám najdete na webu fakulty, kde je děkan Jan Picek shrnuje také v krátkém videu.
V souvislosti s pandemií koronaviru se mění harmonogram akademického roku. Zkouškové období začíná 1. června tak, jak bylo stanoveno dosud, posouvá se však termín státních závěrečných zkoušek, a to o 14 dní. Nejčerstvější novinkou je rozhodnutí vedení univerzity o tom, že promoce se budou konat až v září.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Když diplomka nestačí – studenti měřili síly při SVOČ
Čtyřicet účastníků zápolilo o nejlepší umístění v soutěži Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ). Porotci vybírali nejlepší práce ve čtyřech sekcích a na vítěze čekalo deset tisíc korun. Letošní SVOČ se na naší univerzitě konala posedmnácté.

Šest univerzit ze tří zemí spojilo téma umělé inteligence na ACC FÓRU
Umělá inteligence se stala středobodem mezinárodního setkání v rámci Akademického koordinačního střediska (ACC), které poprvé hostila Technická univerzita v Liberci. Studenty a pedagogy ze šesti vysokých škol z české, německé a polské části...

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025
Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...