Vyvíjíme aplikaci, která pomůže studentům i zaměstnancům TUL v zahraničí

Prostřednictvím Erasmu vycestuje ročně z naší univerzity přibližně 120 studentů. Jedním z nich byl i Jakub Haluška. Foto: Archiv redakce
Díky Erasmu vycestuje ročně z naší univerzity přibližně 120 studentů. Jakub Haluška studoval ve Skandinávii. Výhod cestovatelské aplikace ale ještě využívat nemohl. Foto: Archiv redakce

Vládní převrat, loupež nebo zavřené hranice kvůli epidemii brzy naše studenty na zahraničních stážích nezaskočí. Nebo přinejmenším nebudou dlouho tápat, kde hledat pomoc. Díky unikátní cestovatelské aplikaci, která vzniká na naší univerzitě. I když ještě není zcela hotová, zájem o ni projevily i další vysoké školy.

Řečeno v kostce, v aplikaci, již bude možné stáhnout do mobilních telefonů, najdou studenti v zahraničí potřebné kontakty na zastupitelské úřady, linky tísňové pomoci v dané zemi nebo čísla pojistných smluv. Ale také soubor potřebných úkonů, které musí před výjezdem na studijní pobyt či stáž na místě provést.

Jde o jeden z výstupů projektu RoLiZ. Aplikaci vyvíjí student Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Matěj Beran jako svoji diplomovou práci. Chopil se podnětu fakultních ERASMUS koordinátorů a zahraničního oddělení naší univerzity, jež veškeré výjezdy studentů i zaměstnanců do ciziny administruje.

Navede zapomnětlivé nebo liknavé

„Na počátku byla potřeba řešit problém, který máme často jako administrativní pracovníci se studenty vyjíždějícími do zahraničí. Před vycestováním musejí splnit celou řadu povinností, oni to ale zhusta nedělají a my je pak musíme urgovat. Bere nám to čas. Proto jsme chtěli aplikaci, která studenty provází vším, co mají ještě před cestou splnit,“ uvedla Radka Přeučilová z Referátu TUL pro Erasmus.

Vývoj šel ale dál – vyvíjená aplikace bude studentům pomáhat i v zahraničí. „V aplikaci najdou povinnosti, jaké musí splnit v zahraničí, rady, na koho se obrátit v krizových situacích jako je ztráta pasu, krádež, úraz nebo jiná zdravotní komplikace a podobně,“ doplnila Radka Přeučilová.

Cestovatel před výjezdem za hranice vyplní všechny potřebné údaje jako je místo ubytování, kontakt na ambasádu, blízkou osobu, čísla první pomoci nebo policie a aplikaci si připne do svého chytrého telefonu. Přehled potřebných informací bude mít stále při ruce. Aplikace bude připravená k ostrému provozu na konci příštího letního semestru.

„Pokud by se člověk dostal do krizové situace, jako je třeba loupež nebo střelba, poskytne mu informace, které mohou v danou chvíli pomoci. Aplikace například vyzývá studenty, aby se před výjezdem přihlásili do systému DROZD, který spravuje ministerstvo zahraničí. Umožňuje totiž zorganizování pomoci českým občanům, pokud před tím poskytli nějaké základní informace o svém pobytu v zahraničí,“ vysvětlil jednu z výhod vyvíjené aplikace její autor Matěj Beran.

Prototyp aplikace už prochází testováním

První prototyp aplikace v současné době připomínkuje zahraniční oddělení TUL. „Od připomínek se pak bude odvíjet další vývoj. Na přelomu roku by se měla aplikace dostat na testování mezi studenty. Při vývoji se už teď snažím co nejvíc dívat na věci z pohledu studenta, který je v zahraničí,“ doplnil Matěj Beran.

Časem se počítá také se vznikem různých jazykových mutací.

Aplikace bude zdarma. Díky technologii PWA nebude zapotřebí instalace přes App Store ani Google Play a má fungovat na většině zařízení s připojením k internetu.

„Když jsme na setkání univerzit zmínili, že aplikace na TUL vzniká, zaujalo to i kolegy z ostatních vysokých škol. Něco takového by také chtěli a ozývají se nám,“ zmínila Radka Přeučilová.

Hledá se název. Autora vítězného návrhu čeká odměna

Zahraniční oddělení nyní hledá pro vyvíjenou aplikaci název. Nápady je možné zasílat na mail: radka.preucilova@tul.cz. Autor vítězného nápadu získá cestovatelský balíček.

Prostřednictvím Erasmu, programu Evropské unie podporujícího mobilitu zahraničních studentů, vycestuje ročně z naší univerzity přibližně 120 studentů. Navštěvují země Evropské unie. Cestovatelé z TUL ale také míří na partnerské školy na Taiwanu a v Malajsii. Do těchto destinací vyjíždí průměrně 5 lidí za rok. Zhruba 15 až 20 zaměstnanců univerzity ročně odcestuje do zahraničí, aby se zdokonalili v cizím jazyce.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 380