Nový studijní program Fakulty umění a architektury TUL (FUA) se inspiroval na prestižních evropských školách. Hlásit se můžete do 16. září 2020.
Nový studijní program chce vnést do architektury a městského plánování mezioborové hledisko a počítá se zapojením nejmodernějších informačních i projekčních technologií.
„Tomu odpovídá i skladba volitelných předmětů, kdy ty humanitněji zaměřené doplní například adaptivní architektura, informovaný architektonický design, digitální formy navrhování nebo architektura – nové materiály,“ říká Jiří Buček, držitel Grand Prix – Národní ceny architektů 2014, garant a školitel doktorského studijního programu.
Další ze školitelů a vyučujících, architekt Saman Saffarian, absolvent Institutu architektury Univerzity užitého umění ve Vídni, který pracoval v londýnském ateliéru Zahy Hadid, jenž nyní působí kromě FUA také v institutu ITKE ve Stuttgartu, bude pracovat se studenty zajímajícími se o výzkum digitálního dřeva, adaptivního opláštění budov, generativního města nebo rozšířené architektury.
Kromě technologicky zaměřených disciplín nabídne studium na FUA adeptům také předměty a témata spojené s navrhováním současných sídel. Například s architektem Radkem Suchánkem se budou studenti věnovat vizi nových urbánních struktur ve světle udržitelné mobility a energetické autonomie, problematice malých a středních sídel České republiky a kvalitě bydlení v nich. Architekt Jan Hendrych nabízí do nového studijního programu téma urbánní struktury a volné krajiny, veřejného prostor v urbánním prostředí a také téma vlivu klimatických a přírodních jevů na formování lidských sídel. Architekt Miloš Florián se zaměří na interaktivní urbanismus a interaktivní architekturu.
Fakulta počítá také s vybudováním nového prostorového a přístrojového zázemí pro studijní a výzkumné úkoly spojené s novým čtyřletým doktorským programem: „Máme projekčně připraven a na jaře začneme stavebně realizovat projekt laboratoře pro doktorské studenty, plně vybavený nejen pro využívání digitálních technologií, ale i pro experimenty s ,klasičtějšímiʻ materiály jako dřevo, kov nebo beton. Studenti se budou moci nastěhovat již o rok později, na jaře 2022,“ říká děkan Fakulty umění a architektury TUL Osamu Okamura. Dodává, že se s kolegy při koncipování doktorského studia inspirovali na podobně zaměřených školách.
„Loni jsme vyrazili na studijní stáže na nejlepší evropské školy v této oblasti. Navštívili jsme Polytechniku Miláno, Porto, Bartlett v Londýně, architekturu v Helsinkách i Univerzitu v Kentu, já osobně jsem se byl podívat na ETH v Curychu. Je to velká škola, se kterou je spojeno 32 nositelů Nobelovy ceny. Byla to velmi inspirativní setkání, řadu nápadů, které jsme si z nich odnesli, jsme zakomponovali do pojetí našeho doktorského studia,“ říká děkan Okamura.
Architektura a urbanismus je druhým doktorským studiem FUA TUL vedle studijního programu výtvarná umění a jeho akreditace je tak pro fakultu dalším důležitým milníkem.
Podávat si přihlášky ke studiu, v prezenční i kombinované formě, můžete do 16. září 2020.
Více informací k přijímacímu řízení a novému studiu najdete zde.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála
Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.
Mezinárodní konference STRUTEX oslavila 30 let od svého vzniku
Na čtyřicet prezentujících účastníků z Evropy, Asie i Ameriky se zapojilo do dvoudenního programu 24. ročníku konference STRUTEX, jež se zaměřuje na strukturu a strukturní mechaniku textilií. Letošní konference byla mimořádná tím, že si její...
Rektor dnes jmenoval Marka Skálu děkanem ekonomické fakulty
S účinností od 1. ledna 2025 bude Ing. Mgr. Marek Skála, Ph.D., děkanem Ekonomické fakulty TUL. Dnes krátce po poledni převzal jmenovací dekret z rukou rektora Miroslava Brzeziny.