Architektura a urbanismus, nové doktorské studium v Liberci

IG-story_bara tauerova (2).jpg
Rozšířená realita v podání našich architektů. Jde o součást projektu Ateliéru informované architektury FUA TUL Digitální dřevo. Foto: Barbora Tauerová

Nový studijní program Fakulty umění a architektury TUL (FUA) se inspiroval na prestižních evropských školách. Hlásit se můžete do 16. září 2020.

Nový studijní program chce vnést do architektury a městského plánování mezioborové hledisko a počítá se zapojením nejmodernějších informačních i projekčních technologií.

„Tomu odpovídá i skladba volitelných předmětů, kdy ty humanitněji zaměřené doplní například adaptivní architektura, informovaný architektonický design, digitální formy navrhování nebo architektura – nové materiály,“ říká Jiří Buček, držitel Grand Prix – Národní ceny architektů 2014, garant a školitel doktorského studijního programu.

Další ze školitelů a vyučujících, architekt Saman Saffarian, absolvent Institutu architektury Univerzity užitého umění ve Vídni, který pracoval v londýnském ateliéru Zahy Hadid, jenž nyní působí kromě FUA také v institutu ITKE ve Stuttgartu, bude pracovat se studenty zajímajícími se o výzkum digitálního dřeva, adaptivního opláštění budov, generativního města nebo rozšířené architektury.

Kromě technologicky zaměřených disciplín nabídne studium na FUA adeptům také předměty a témata spojené s navrhováním současných sídel. Například s architektem Radkem Suchánkem se budou studenti věnovat vizi nových urbánních struktur ve světle udržitelné mobility a energetické autonomie, problematice malých a středních sídel České republiky a kvalitě bydlení v nich. Architekt Jan Hendrych nabízí do nového studijního programu téma urbánní struktury a volné krajiny, veřejného prostor v urbánním prostředí a také téma vlivu klimatických a přírodních jevů na formování lidských sídel. Architekt Miloš Florián se zaměří na interaktivní urbanismus a interaktivní architekturu.

Fakulta počítá také s vybudováním nového prostorového a přístrojového zázemí pro studijní a výzkumné úkoly spojené s novým čtyřletým doktorským programem: „Máme projekčně připraven a na jaře začneme stavebně realizovat projekt laboratoře pro doktorské studenty, plně vybavený nejen pro využívání digitálních technologií, ale i pro experimenty s ,klasičtějšímiʻ materiály jako dřevo, kov nebo beton. Studenti se budou moci nastěhovat již o rok později, na jaře 2022,“ říká děkan Fakulty umění a architektury TUL Osamu Okamura. Dodává, že se s kolegy při koncipování doktorského studia inspirovali na podobně zaměřených školách.

„Loni jsme vyrazili na studijní stáže na nejlepší evropské školy v této oblasti. Navštívili jsme Polytechniku Miláno, Porto, Bartlett v Londýně, architekturu v Helsinkách i Univerzitu v Kentu, já osobně jsem se byl podívat na ETH v Curychu. Je to velká škola, se kterou je spojeno 32 nositelů Nobelovy ceny. Byla to velmi inspirativní setkání, řadu nápadů, které jsme si z nich odnesli, jsme zakomponovali do pojetí našeho doktorského studia,“ říká děkan Okamura.

Architektura a urbanismus je druhým doktorským studiem FUA TUL vedle studijního programu výtvarná umění a jeho akreditace je tak pro fakultu dalším důležitým milníkem.

Podávat si přihlášky ke studiu, v prezenční i kombinované formě, můžete do 16. září 2020.

Více informací k přijímacímu řízení a novému studiu najdete zde.

Radek Pirkl