středa 03. březen 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Smály se jen oči. Skončily promoce v době »rouškové«

Smály se jen oči. Skončily promoce v době »rouškové«

IMG_4946-3.jpg
Bez podání rukou a s rouškou. Zářijové promoce poznamenala hygienická opatření. Snímek zachycuje slavnostní akt Fakulty ekonomické TUL. Foto: Radek Pirkl, TUL

Ani koronavirus nezhatil slavnostní tečku za studiem 840 absolventů našich sedmi fakult, promluvil jen do podoby promocí. Kvůli zdravotní prevenci si poprvé v historii školy pedagogové a zástupci univerzity nemohli podat s absolventy ruce, zdravili se jen úklonou nebo dotykem loktů. Roušky také zakrývaly radostné úsměvy všech přítomných v aule. Sundávali si je pouze řečníci u mikrofonů. Koloritem byl i všudypřítomný odér dezinfekce.

Fakulty s vysokými počty absolventů rozdělovaly promoce do více běhů, aby bylo v sále pohromadě co nejméně lidí. Diplomy nepřebíralo většinou více než 30 studentů.

Z nezbytných ústenek při tak slavnostním aktu neměl radost nikdo z oslovených. „Fotografie z promoce v rouškách nevypadá moc hezky. A mrzí mě, že jsme nemohli podat ruku. Bylo to takové neosobní, někdy i rozpačité. Na druhou stranu jsem rád, že jsme promoce alespoň měli. Některé školy je zrušily úplně,“ zhodnotil děkan Fakulty strojní TUL Petr Lenfeld. Fakulta zářijové promoce rozdělila do tří běhů. Jako jediná naše fakulta nechala už v červenci promovat své tuzemské a zahraniční absolventy, kteří ukončili studium v únoru.

Ostatní fakulty o promoce před prázdninami přišly a pořádaly je až nyní spolu se zářijovými. Fakulta textilní TUL 67 absolventů bakalářského studia a 25 navazujícího rozdělila do tří běhů. Původně zvažovala, že slavnostní akt zruší. „Jsem ráda, že promoce nakonec proběhly, přípravám hygienických podmínek jsme věnovali zvýšenou pozornost. Rodina to slavnostní zakončení studia potřebuje, svědčí o tom velký zájem rodičů,“ uvedla děkanka fakulty textilní Jana Drašarová a dodala: „Předání diplomů bylo s úklonami důstojné. Těším se ale, až se vrátí tradiční obyčej podání rukou.“

Rektor TUL Miroslav Brzezina upozornil na fakt, že některé univerzity promoce vůbec neuspořádaly. „Přišlo by mi však líto připravit absolventy a jejich rodiny, přátele a blízké o tuto společnou životní událost úplně. Zavedli jsme proto maximum možných opatření proto, aby se promoce konaly a, myslím, že se fakultám vydařily. Jsem rád, že se akt ukončení studia i přes tato opatření podařil udržet ve slavnostním duchu,“ řekl rektor Brzezina.

„Na ty roušky si už asi musíme zvyknout. A sociální odstup mně osobně nevadí,“ svěřila se absolventka navazujícího magisterského studia Ekonomické fakulty TUL Pavla Absolonová. Na promoce čekala s rodiči od června. „To, že na oficiálních fotkách budou mít všichni roušky, není důležité. Hlavní je, že promoce vůbec byly,“ doplnila čerstvou majitelku červeného diplomu maminka Věra Absolonová.

Také během zářijových promocí byli oceněni studenti za vynikající diplomové práce. Cenu rektora a s ní spojené mimořádné stipendium ve výši 10 tisíc korun obdržla Jana Skořepová (FP), David Mizera (FS), Maxim Lisnenko (FT), Tereza Horáková (EF) a Vít Kanclíř (FM).

Cenu hejtmana za vynikající diplomovou práci a s ní spojené mimořádné stipendium ve výši 10 tisíc korun obdržela Jana Nevyhoštěná (FUA), Vojtěch Miller (FM), Denisa Kunášková (EF), František Böhm (FT) a Magdaléna Bartošová (FP).

Adam Pluhař

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání