Jak bude fungovat provoz v univerzitních budovách v době, kdy z velké části povedeme výuku v distanční formě?
Přechod na distanční formu studia doporučila liberecké univerzitě krajská hygienická stanice, rektor svým příkazem upravuje režim výuky tak, že laboratorní, experimentální a umělecká činnost stejně jako praktická výuka tělesné výchovy pro specialisty je možná ve skupinách do 15 lidí.
Je možné také navštěvovat knihovnu, chodit na konzultace, zkoušky a praxe. Prezenční výuka na TUL není na začátku semestru omezena až tak, jak tomu bylo letos na jaře, a navíc doporučení krajských hygieniků platí zatím do konce října.
Příkaz rektora čtěte zde.
Mám, nemám jet na koleje?
Studenti, kteří nemusí kvůli výuce v laboratořích a v ateliérech nebo například kvůli praxím apod. do Liberce, ať se na kolejích neubytovávají a studují z domova. Budou se moci ubytovat i kdykoliv později během semestru, až do školy budou muset nebo až TULka přejde opět do režimu prezenční výuky.
Ubytovací služba jim nemůže garantovat pokoj, který si už nyní rezervovali, ale pokoj dostanou a dodatečně se mohou přestěhovat na jiné místo nebo se sestěhovat se svým „osvědčeným“ spolubydlícím. Ubytovací služba v tom studentům vyjde vstříc, pokud to bude jen trochu možné.
Menza omezí nabídku jídel
Menzy budou v provozu ve stejném režimu jako dosud, pouze se sníží počet nabízených jídel na tři. A to z důvodu provozních opatření, která mají zajistit, že bude fungovat stále alespoň jedna směna, která jídlo uvaří.
Vedení univerzity doporučuje zaměstnancům a studentům využít v čase oběda plné otevírací do by menz, které mají otevřeno od 11.00 do 14:45 hodin (v pátek do 14.00 hodin). Pomůže nám to předejít tomu, aby se, především kolem pravého poledne, soustředil v jídelně příliš velký počet lidí, což není v souladu s dikcí epidemiologických opatření.
Jak do budov?
Univerzitní budovy budou od úterý 29. září přístupné pouze přes čipovou kartu, týká se to i kolejí. Z nařízení rektora dále vyplývají některá hygienicko-epidemiologická opatření. U vchodu do budov i před vstupem do místností je potřeba si dezinfikovat ruce. Zakrytí úst a nosu je v ČR ve vnitřních prostorách povinné nařízením Ministerstva zdravotnictví.
Výuky, praxe, konzultace apod. se nesmí účastnit student, který má příznaky virového infekčního onemocnění nebo je v karanténě a všichni studenti i zaměstnanci, kterým byla nařízena karanténa nebo diagnostikováno onemocnění covid-19, musí toto univerzitě nahlásit prostřednictvím online formuláře zde.
Odpovědi na další své otázky k opatřením a změnám, které vedení TUL zavedlo v souvislosti s přechodem části výuky na distanční formu, najdete v sekci COVID-19 | FAQ.
Bližší informace konkrétně ke své výuce pak najdou studenti přes webové stránky svých fakult.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Konference »VIZ: 3D« cílila na inovace, které pomáhají zlepšovat život
Výsledky výzkumů převážně našich vědců, které rozhodně neleží v šuplíku, pomáhají zlepšovat život a mohou inspirovat, představila v Liberci první putovní výzkumná konference Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Koncept konference, jež cílí na...

Nemocnice hledají, my odpovídáme. První CAREer Day na TUL
Velký zájem studujících i zdravotnických zařízení z celých severních a středních Čech provázel první CAREer Day na TUL. Studentky a studenti fakulty zdravotnických studií si mohli poprvé vybrat místo své praxe i budoucího zaměstnavatele na jednom...

Hledáme nového provozovatele kavárny
Univerzita vyhlašuje výběrové řízení na nového provozovatele kavárny v centru kampusu v budově rektorátu TUL v ulici Studentská 1402/2.