pondělí 08. březen 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Nový studijní program propojil dvě země. Studenti programu International Management získají dva diplomy

Nový studijní program propojil dvě země. Studenti programu International Management získají dva diplomy

Motylci CZ DE.jpg
Nový studijní program International Management propojil TUL a TU Dresden. Studenti mohou praktikovat moderní nadnárodní evropské myšlení. Foto: CEC

Navzdory koronavirovým omezením se na naší a drážďanské univerzitě rozběhlo nové mezinárodní studium International Management. Nový navazující magisterský program je plně v angličtině a studentům díky blízkosti Liberce a Žitavy, kde má drážďanská vysoká škola své pracoviště, umožní paralelní studium na univerzitách obou zemí během jediného týdne.

Do programu je přihlášeno 27 studentů. Většinu tvoří studenti TUL.

„Nový dvojitý studijní program, tak zvaný double degree, je pro studenty skvělou příležitostí, jak studovat v anglickém jazyce na domácí a zároveň na zahraniční vysoké škole, setkat se s učiteli i studenty z obou zemí,“ řekl u příležitosti slavnostního zahájení nového studijního programu Miroslav Žižka, děkan Ekonomické fakulty TUL (EF).

„Princip studia spočívá v tom, že studenti budou paralelně studovat na obou univerzitách a budou si sami volit, které předměty budou mít u nás a které v Německu,“ zmínila proděkanka pro studijní záležitosti a koordinátorka programu na EF Lenka Strýčková. Studenti si mohou dokonce vybrat, kde budou zpracovávat a obhajovat diplomovou práci.

Výhodou tohoto double degree studijního programu je, že absolvent obdrží kromě inženýrského diplomu z TUL také diplom Master of Science z TU Dresden.  V neposlední řadě si také studenti výrazně vylepší znalost anglického jazyka. „Budou si muset nastudovat jinou, především odbornou slovní zásobu. Pro studenty bude i tento aspekt velmi obohacující,“ doplnila proděkanka Strýčková.

Výuka zatím běží po síti

 „Spolu s našimi partnery na Ekonomické fakultě TUL vytváříme něco opravdu jedinečného! Nejedná se pouze o další double degree v oboru mezinárodního managementu, ale jde o založení inovativního binárního trans-kampusu, který, pokud vím, zatím nemá žádný jiný model double nebo joint degree v Evropě. Studenti si mohou zvolit své kurzy poměrně volně z nabídek dvou fakult, vzdálených jen asi hodinu cesty,“ uvedl Thorsten Claus, ředitel TU Dresden International Institute (IHI) Zittau během slavnostního spuštění nového studijního programu na počátku akademického roku.

Přivítání studentů a pedagogů muselo kvůli epidemiologickým opatřením a ztížené možnosti cestování proběhnout online. Také výuka na TUL i TU Dresden zatím poběží virtuálně. Zástupci obou univerzit ale věří, že se brzy znovu obnoví možnost cestování bez omezení. „Jakmile se situace vrátí ke svému normálnímu rytmu, budou studenti dojíždět každý týden nebo dokonce denně mezi těmito dvěma kampusy - které se nacházejí ve dvou různých zemích. Tito studenti skutečně mohou praktikovat moderní nadnárodní evropské myšlení, místo aby jen na semestr ‚odjeli do zahraničí‘. Tento program představuje to, co francouzský prezident Emmanuel Macron nazval ve svém projevu na Sorbonnské univerzitě jako opravdová ‚Evropská univerzita‘,“ doplnil profesor Claus.

Jak upozornil děkan EF Žižka, akreditace společného studijního programu International Management na české i německé straně nebyla jednoduchá. Během tohoto procesu se musely vyřešit různé právní předpisy. Velkou zásluhu na vzniku tohoto studijního programu má proděkan EF pro koncepci a rozvoj Marek Skála a Oliver Tettenborn z Mezinárodního vysokoškolského institutu v Žitavě (IHI Zittau).

Děkan Žižka také podtrhl fakt, že studijní program je výsledkem dlouhodobé spolupráce obou univerzit. Ekonomická fakulta již v minulosti  řešila s IHI Zittau mnoho přeshraničních projektů, kterých se rovněž účastnili studenti obou univerzit. „Společně vydáváme mezinárodní vědecký časopis ACC Journal. Nový studijní program je však kvalitativně vyšší úrovní naší vzájemné spolupráce,“ sdělil děkan Žižka.

Adam Pluhař

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání