Navzdory koronavirovým omezením se na naší a drážďanské univerzitě rozběhlo nové mezinárodní studium International Management. Nový navazující magisterský program je plně v angličtině a studentům díky blízkosti Liberce a Žitavy, kde má drážďanská vysoká škola své pracoviště, umožní paralelní studium na univerzitách obou zemí během jediného týdne.
Do programu je přihlášeno 27 studentů. Většinu tvoří studenti TUL.
„Nový dvojitý studijní program, tak zvaný double degree, je pro studenty skvělou příležitostí, jak studovat v anglickém jazyce na domácí a zároveň na zahraniční vysoké škole, setkat se s učiteli i studenty z obou zemí,“ řekl u příležitosti slavnostního zahájení nového studijního programu Miroslav Žižka, děkan Ekonomické fakulty TUL (EF).
„Princip studia spočívá v tom, že studenti budou paralelně studovat na obou univerzitách a budou si sami volit, které předměty budou mít u nás a které v Německu,“ zmínila proděkanka pro studijní záležitosti a koordinátorka programu na EF Lenka Strýčková. Studenti si mohou dokonce vybrat, kde budou zpracovávat a obhajovat diplomovou práci.
Výhodou tohoto double degree studijního programu je, že absolvent obdrží kromě inženýrského diplomu z TUL také diplom Master of Science z TU Dresden. V neposlední řadě si také studenti výrazně vylepší znalost anglického jazyka. „Budou si muset nastudovat jinou, především odbornou slovní zásobu. Pro studenty bude i tento aspekt velmi obohacující,“ doplnila proděkanka Strýčková.
Výuka zatím běží po síti
„Spolu s našimi partnery na Ekonomické fakultě TUL vytváříme něco opravdu jedinečného! Nejedná se pouze o další double degree v oboru mezinárodního managementu, ale jde o založení inovativního binárního trans-kampusu, který, pokud vím, zatím nemá žádný jiný model double nebo joint degree v Evropě. Studenti si mohou zvolit své kurzy poměrně volně z nabídek dvou fakult, vzdálených jen asi hodinu cesty,“ uvedl Thorsten Claus, ředitel TU Dresden International Institute (IHI) Zittau během slavnostního spuštění nového studijního programu na počátku akademického roku.
Přivítání studentů a pedagogů muselo kvůli epidemiologickým opatřením a ztížené možnosti cestování proběhnout online. Také výuka na TUL i TU Dresden zatím poběží virtuálně. Zástupci obou univerzit ale věří, že se brzy znovu obnoví možnost cestování bez omezení. „Jakmile se situace vrátí ke svému normálnímu rytmu, budou studenti dojíždět každý týden nebo dokonce denně mezi těmito dvěma kampusy - které se nacházejí ve dvou různých zemích. Tito studenti skutečně mohou praktikovat moderní nadnárodní evropské myšlení, místo aby jen na semestr ‚odjeli do zahraničí‘. Tento program představuje to, co francouzský prezident Emmanuel Macron nazval ve svém projevu na Sorbonnské univerzitě jako opravdová ‚Evropská univerzita‘,“ doplnil profesor Claus.
Jak upozornil děkan EF Žižka, akreditace společného studijního programu International Management na české i německé straně nebyla jednoduchá. Během tohoto procesu se musely vyřešit různé právní předpisy. Velkou zásluhu na vzniku tohoto studijního programu má proděkan EF pro koncepci a rozvoj Marek Skála a Oliver Tettenborn z Mezinárodního vysokoškolského institutu v Žitavě (IHI Zittau).
Děkan Žižka také podtrhl fakt, že studijní program je výsledkem dlouhodobé spolupráce obou univerzit. Ekonomická fakulta již v minulosti řešila s IHI Zittau mnoho přeshraničních projektů, kterých se rovněž účastnili studenti obou univerzit. „Společně vydáváme mezinárodní vědecký časopis ACC Journal. Nový studijní program je však kvalitativně vyšší úrovní naší vzájemné spolupráce,“ sdělil děkan Žižka.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Ujeli tisíce kilometrů z válkou sužované země, aby se rozhodli, kam dát přihlášku
Poznávací cesta dvou desítek ukrajinských rodičů a jejich dětí se nezaměřila na české památky nebo přírodní krásy, ale předmětem jejich zájmu byly univerzity. V rámci Education tour navštívili na konci října tři univerzitní města a Liberec mezi...
Tvůrci univerzitní formule slavili úspěšnou sezónu a vyhlížejí novou
Tisíce hodin práce, přemýšlení a testování se vyplatily. Univerzitní tým FS TUL Racing přivezl se svým letošním monopostem, v pořadí už šestým, z mezinárodních závodů Formula Student East v Maďarsku a Polsku historicky největší úspěchy.
Dělí je od sebe stovky kilometrů, ale spojily je české písně a tradice
Nejstarší pěvecký sbor české menšiny ve Vídni Lumír už pět generací hrdě nese národní tradice vtisknuté předky. A nyní tyto zkušenosti a nové impulzy mohli načerpat členové sboru Aurea Rosa Univerzity třetího věku TUL. Díky vzájemné spolupráci a...