pátek 30. říjen 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Senát fakulty textilní zvolil docenta Bajzíka svým kandidátem na děkana

Senát fakulty textilní zvolil docenta Bajzíka svým kandidátem na děkana

Docent Bajzík se představuje akademické obci (4).jpg

Byl jediným kandidátem, pokud ho rektor Brzezina jmenuje, povede Fakultu textilní TUL od 1. listopadu 2020. Koncem tohoto týdne Vladimír Bajzík (59) prezentoval akademické obci svou představu dalšího rozvoje fakulty.

Rektor Miroslav Brzezina, který ve čtvrtek 1. října přihlížel představení kandidáta, avizoval, že nemá problém s tím docenta Bajzíka do funkce jmenovat. Svého úřadu by se po Janě Drašarové, které tento měsíc končí její druhé volební období, měl ujmout 1. listopadu 2020. Fakultu povede čtyři roky, pak se může ucházet o mandát na další čtyřleté období.

Z prezentace Vladimíra Bajzíka před akademickou obcí vyplývají některé zásadní body pro budoucí fungování fakulty.

„Dlouhodobě se na fakultě potýkáme s malým počtem docentů a profesorů, přitom jsou to klíčové osoby pro udržení akreditací některých programů,“ řekl ve čtvrtek před akademickou obcí docent Bajzík. Podle jeho představ by každý studijní program měla garantovat vždy dvojice profesorů či docentů, případně profesor s docentem.

„Rád udělím těm, kteří se chystají na habilitační řízení, půlroční volno. Ovšem jako půjčku. Pokud do roka svou habilitaci nepodají, peníze fakultě vrátí,“ naznačil docent Bajzík způsob, kterým by motivoval své kolegy k akademickému růstu.

Velký prostor v prezentaci věnoval Metodice 17+, zmiňoval především její provázání s institucionální akreditací. „To, že univerzita institucionální akreditaci nemá, považuji za zásadní nedostatek. Bez toho se dál nepohneme. Jako děkan se budu snažit maximálně přispět k tomu, aby škola institucionální akreditaci pro vytipované oblasti získala,“ řekl Bajzík.

Zásadní je podle něj také získávání prostředků na chod fakulty z grantů GA ČR, TA ČR a navýšit je potřeba také objem peněz z doplňkové činnosti fakulty.

Dále Vladimír Bajzík stojí o to, aby fakulta byla více otevřená studentům s handicapem. „Vnímám to jako společenský úkol fakulty a univerzity,“ podotkl. Přibýt má i studentů v kombinovaných programech. Klíčem k tomu by mohlo být jiné rozvržení výuky pro „dálkaře“. „Nyní máme pro tyto studenty výuku od čtvrtka do soboty, komplikuje jim to pracovní povinnosti. Navrhoval bych zavést výuku jen v pátek a v sobotu, kdy by byla až do večera,“ uvedl Vladimír Bajzík.

Zásadní oblastí je podle něj také propagace fakulty směrem k budoucím uchazečům. „Je potřeba oslovit mladé prostřednictvím krátkých videí ze života fakulty a z laboratoří, věnovat se více Facebooku a Instagramu,“ řekl docent Bajzík a pokračoval: „A nestačí jen oslovit uchazeče, je důležité vytvořit na fakultě takové podmínky a atmosféru, aby tady studenti chtěli zůstat a dostudovat.“

Docent Bajzík libereckou fakultu textilní absolvoval, udělal si na ní doktorát a také habilitaci. Je docentem v oboru textilní technika a materiálové inženýrství. Více jak deset let je vedoucím katedry hodnocení textilií FT TUL, byl členem a předsedou fakultního akademického senátu. Rovněž byl členem senátu TUL. Nyní je jediným a senátem již zvoleným kandidátem na děkana FT TUL. Nadpoloviční počet hlasů fakultních senátorů získal v tajné volbě v pátek 2. října.

Kromě fakulty textilní budou brzy nového děkana volit také na ekonomické fakultě. Jediným kandidátem je současný prorektor Technické univerzity v Liberci Aleš Kocourek. Akademické obci se představí v úterý 6. října od 12.30 hodin v posluchárně H 31 (budova H ve Voroněžské ulici).

Radek Pirkl

24.09. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!