pátek 30. říjen 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Nové vládní nařízení: Studenti mají odjet z kolejí domů. Zůstat mohou nově ti, kteří mají praxi ve zdravotnictví nebo ve školství, a ti, které povolal stát. Zůstat mohou i zahraniční studenti

Harcovské střechy.jpg
Koleje na Harcově vyhrály třikrát titul Kolej roku.

Od středy 14. října je vládou zakázáno ubytovávat studenty na vysokoškolských kolejích. Ministr zdravotnictví studenty vyzval, aby jeli domů. Odjet však nemusí všichni.

Na kolejích mohou zůstat studenti, kteří vykonávají pedagogickou praktickou výuku a praxi v mateřských, základních a středních školách. Ti nově mohou na své praxe nastoupit nebo v nich pokračovat. Na kolejích mohou zůstat i studenti naší fakulty zdravotnických studií, kteří konají praktickou výuku a praxi.

Podmínkou jejich setrvání v praktické části výuky je, že nemají příznaky infekční choroby a není jim nařízena karanténa.

„Určitě chceme zachovat praxe na mateřských školách, které jsou stále otevřené, a nabízí se i praxe v rámci základních škol. Studenti by mohli například pomoci učitelům s online výukou,“ říká děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP) Jan Picek.

Jak vyplývá z dalšího vládního usnesení, mají kraje povinnost určit školu, kterou by v případě potřeby mohly navštěvovat děti zaměstnanců bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví ad. I v těchto školách by případně mohli v rámci své praxe pomáhat studenti FP.

Opustit koleje také nemusí studenti, které stát povolal do práce. V našem případě je to asi 70 studentů speciální pedagogiky. Jejich seznam fakulta předala Libereckému kraji. Podle místa bydliště si jejich síly mojou vyžádat i jinde v zemi.

„Tito studenti by měli pomáhat v zařízeních sociální péče,“ říká profesor Picek. Na fakultě už podobný seznam předávali také na jaře při první vlně koronaviru. Děkan Picek navíc vyzval studenty FP k dobrovolnické činnosti. O tom na T-UNI více v dalším článku.

„Seznam studentů právě sestavujeme a odešleme ho co nejdříve,“ reaguje na nové vládní nařízení děkan fakulty zdravotnických studií Karel Cvachovec. Kraj už čtyři naše studenty FZS povolal, jedna studentka je už několik týdnů na praxi v krajské hygienické stanici, kde pomáhá s trasováním.

Kromě studentů na pedagogických a zdravotnických praxích mohou podle příkazu rektora na kolejích zůstat také studenti, kteří mají na kolejích bydliště, studenti, kteří čekají na výsledek testu na covid-19 nebo jsou v kranténě, a také studenti, kteří na TUL pracují (mají s TUL pracovněprávní poměr). Zůstat mohou samozřejmě i zahraniční studenti.

Celé znění příkazu rektora řešícího nově ubytování na kolejích čtěte v sekci Příkazy rektora zde.

Vládní usnesení, které reguluje poskytování ubytování studentům, platí do 1. listopadu včetně.

Na kolejích Harcov bylo na začátku semestru ubytováno 1750 studentů.

Radek Pirkl

24.09. 2020

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!