Poskytli jsme dvě učebny krajským hygienikům, kteří zde založili externí pracoviště pro trasování. Denně se v nich vystřídá až 40 lidí, kteří dohledávají a obvolávají kontakty nakažených koronavirem.
„Učebny jsou za současného stavu, kdy učíme pouze online, nevyužité. Poskytnout je liberecké krajské hygienické stanici pro takovéto účely považuji za samozřejmost. S panem ředitelem Valentou jsme se dohodli okamžitě,“ říká rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina a dodává: „Je potřeba epidemiology, hygieniky a nyní i desítky dobrovolníků, mezi nimiž jsou i naši studenti, podpořit. Pracují pro nás, pro zdraví celé společnosti.“
V učebnách ve třetím patře budovy G na TUL se denně střídá 30–40 dobrovolníků, kteří trasují. Jsou to aspiranti na práci ve sboru Policie ČR. Jedna směna jim trvá osm hodin a přicházejí také o víkendech a svátcích. Většina těch, kterým telefonují, už o pozitivním testu ví z SMS zprávy. „Apelujeme na ně, aby byli zodpovědní a dodržovali opatření, která jim byla uložena. Většinou jsou rádi, že si s někým promluví o tom, jak mají postupovat. Negativních reakcí je málo,“ uvedla jedna z dobrovolnic, která trasuje na univerzitě, Dana Burešová.
„Naše spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci trvá mnoho let a má mnoho podob. Velmi si ji vážíme a neustále ji rozvíjíme. Zapůjčení dvou učeben jako pracoviště pro naše externí pracovníky, kteří nám pomáhají s trasováním, a k tomu vybavené počítači jsou pro nás významnou pomocí. Navíc poloha těchto prostor v budově přes ulici sousedící s naší budovou je velmi strategická a umožňuje nám naprosto plynulý kontakt, a tím plynulou práci,“ říká Vladimír Valenta, ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje se sídlem v Liberci.
Vzájemná poloha učeben a sídla krajské hygieny, které si přes Husovu ulici „vidí“ do oken, je klíčová také kvůli technickému zajištění provozu nového trasovacího pracoviště. Díky přímé viditelnosti bylo možné bez větších obtíží zajistit zabezpečené napojení na internetovou síť krajských hygieniků prostřednictvím wi-fi, s čímž pomáhali lidé z fakulty mechatroniky a rektorátního IT oddělení.
Učebny na Technické univerzitě v Liberci jsou zatím jediným externím pracovištěm pro trasování, které liberecká krajská hygienická stanice zřídila.
Radek Pirkl
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025
Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...

Když diplomka nestačí – studenti měřili síly při SVOČ
Čtyřicet účastníků zápolilo o nejlepší umístění v soutěži Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ). Porotci vybírali nejlepší práce ve čtyřech sekcích a na vítěze čekalo deset tisíc korun. Letošní SVOČ se na naší univerzitě konala posedmnácté.

Šest univerzit ze tří zemí spojilo téma umělé inteligence na ACC FÓRU
Umělá inteligence se stala středobodem mezinárodního setkání v rámci Akademického koordinačního střediska (ACC), které poprvé hostila Technická univerzita v Liberci. Studenty a pedagogy ze šesti vysokých škol z české, německé a polské části...