středa 14. duben 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Na ostrý křest za hranicemi čeká, jméno už ale má. Studenti odcestují s TULtripem

Na ostrý křest za hranicemi čeká, jméno už ale má. Studenti odcestují s TULtripem

Martinovská-2.jpg
V létě už budou moci naši studenti cestovat do zahraničí s aplikací TULtrip. Ročně jich prostřednictvím programu Erasmus vyjíždí na 120. Foto: archiv redakce

Vyvíjená cestovatelská aplikace, jež usnadní pobyt našich studentů za hranicemi a pomůže jim třeba v případě nemoci, se jmenuje TULtrip. Toto pojmenování vzešlo z vyhlášené univerzitní soutěže o název.

Soutěž odstartovala během letních prázdnin. „Původně jsme cílili na studenty, ale obdrželi jsme návrhy i z řad zaměstnanců univerzity. Některé názvy byly vtipné. Namátkou TULačka, TULappka, MigraTUL, cesTULka, ToULka nebo taŤULka. Nebyly by ale dostatečně výstižné i pro zahraniční studenty, kteří vyjíždějí. I proto jsme vybrali TULtrip,“ uvedla Radka Přeučilová z referátu TUL pro Erasmus a zároveň manažerka pracovní skupiny projektu RoLiZ. V rámci tohoto projektu užitečná aplikace vzniká.

Aplikace stažená do mobilních telefonů rychle pomůže v krizových situacích. Poradí například, co si za hranicemi počít v případě nákazy koronavirem, ztráty dokladu, trestného činu nebo dopravní nehody. Nabídne potřebné kontakty na zastupitelské úřady, linky tísňové pomoci v dané zemi nebo čísla pojistných smluv.

Aplikaci vyvíjí student Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Matěj Beran jako svoji diplomovou práci. „Aplikace například vyzývá studenty, aby se před výjezdem přihlásili do systému DROZD, který spravuje ministerstvo zahraničí. Umožňuje totiž zorganizování pomoci českým občanům, pokud před tím poskytli nějaké základní informace o svém pobytu v zahraničí,“ nastínil před časem jednu z výhod vyvíjené aplikace její autor Matěj Beran.

TULtrip bude zdarma

I když vývoj aplikace ještě neskončil a k ostrému provozu bude připravena na konci letního semestru, zájem o TULtrip už projevily i jiné univerzity.

Aplikace bude na stránkách TUL volně ke stažení. Nebude zapotřebí instalace přes App Store ani Google Play. TULtrip bude  fungovat na většině zařízení s připojením k internetu.

Prostřednictvím programu Erasmus vycestuje ročně z naší univerzity přibližně 120 studentů. Kvůli současné pandemii je ale zájem menší. V zimním semestru odjelo na zahraniční univerzity 21 studentů. „V letním semestru máme zatím jasno u devíti studentů. Roli hraje epidemická situace. V následujících měsících, jak se bude situace lepšit, bude zájem jistě narůstat,“ zmínila Radka Přeučilová.

V rámci Erasmu navštěvují studenti země Evropské unie. Cestovatelé z TUL ale míří i na partnerské školy na Taiwanu a v Malajsii. Do těchto destinací vyjíždělo ještě před epidemií přibližně pět lidí za rok. Zhruba 80 zaměstnanců naší univerzity ročně odcestuje do zahraničí, aby se mimo jiné mohli zdokonalit v anglickém jazyce nebo aby prohloubili zahraniční partnerství.

Adam Pluhař

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání