Vyvíjená cestovatelská aplikace, jež usnadní pobyt našich studentů za hranicemi a pomůže jim třeba v případě nemoci, se jmenuje TULtrip. Toto pojmenování vzešlo z vyhlášené univerzitní soutěže o název.
Soutěž odstartovala během letních prázdnin. „Původně jsme cílili na studenty, ale obdrželi jsme návrhy i z řad zaměstnanců univerzity. Některé názvy byly vtipné. Namátkou TULačka, TULappka, MigraTUL, cesTULka, ToULka nebo taŤULka. Nebyly by ale dostatečně výstižné i pro zahraniční studenty, kteří vyjíždějí. I proto jsme vybrali TULtrip,“ uvedla Radka Přeučilová z referátu TUL pro Erasmus a zároveň manažerka pracovní skupiny projektu RoLiZ. V rámci tohoto projektu užitečná aplikace vzniká.
Aplikace stažená do mobilních telefonů rychle pomůže v krizových situacích. Poradí například, co si za hranicemi počít v případě nákazy koronavirem, ztráty dokladu, trestného činu nebo dopravní nehody. Nabídne potřebné kontakty na zastupitelské úřady, linky tísňové pomoci v dané zemi nebo čísla pojistných smluv.
Aplikaci vyvíjí student Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Matěj Beran jako svoji diplomovou práci. „Aplikace například vyzývá studenty, aby se před výjezdem přihlásili do systému DROZD, který spravuje ministerstvo zahraničí. Umožňuje totiž zorganizování pomoci českým občanům, pokud před tím poskytli nějaké základní informace o svém pobytu v zahraničí,“ nastínil před časem jednu z výhod vyvíjené aplikace její autor Matěj Beran.
TULtrip bude zdarma
I když vývoj aplikace ještě neskončil a k ostrému provozu bude připravena na konci letního semestru, zájem o TULtrip už projevily i jiné univerzity.
Aplikace bude na stránkách TUL volně ke stažení. Nebude zapotřebí instalace přes App Store ani Google Play. TULtrip bude fungovat na většině zařízení s připojením k internetu.
Prostřednictvím programu Erasmus vycestuje ročně z naší univerzity přibližně 120 studentů. Kvůli současné pandemii je ale zájem menší. V zimním semestru odjelo na zahraniční univerzity 21 studentů. „V letním semestru máme zatím jasno u devíti studentů. Roli hraje epidemická situace. V následujících měsících, jak se bude situace lepšit, bude zájem jistě narůstat,“ zmínila Radka Přeučilová.
V rámci Erasmu navštěvují studenti země Evropské unie. Cestovatelé z TUL ale míří i na partnerské školy na Taiwanu a v Malajsii. Do těchto destinací vyjíždělo ještě před epidemií přibližně pět lidí za rok. Zhruba 80 zaměstnanců naší univerzity ročně odcestuje do zahraničí, aby se mimo jiné mohli zdokonalit v anglickém jazyce nebo aby prohloubili zahraniční partnerství.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025
Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS
Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

Hurá, hotovo! Vlnu promocí zahájila fakulta mechatroniky
Radost, slova díků a jásot ovládly kampus Technické univerzity v Liberci. V univerzitní aule začala sedmidenní série promocí a potrvá až do 1. července. Jako první převzali diplomy absolventi Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových...