TUL má flotilu elektrovozidel. Poslouží i k výuce nového programu Mechatronika

IMG_3504-2.jpg
Univerzita už využívá nejen testovací prototypy elektrovozů, ale nově i tovární vozy Škoda s elektropohonem. Foto: Adam Pluhař, TUL

Naše univerzita získala vozy Škoda Superb iV a CITIGOe iV s elektropohonem, zároveň začala používat vlastní rychlodobíjecí stanici. Tato technika bude spolu s prototypy elektrického auta eŠus a nové elektrické motorky vyvíjené posledních 7 let ve spolupráci fakult strojní a mechatroniky sloužit k výuce. TUL totiž připravuje nový bakalářský studijní program Mechatronika. Obsáhne praktické předměty jako elektromobilita nebo autoelektronika. Výuka začne od příštího akademického roku.

Škoda CITIGOe iV s výrobcem uváděným dojezdem 252 km v cyklu WLTP je prvním univerzitním elektroautem, které smí na silnici. Vozidlo v sestavě s wallboxem (domácí dobíječka) a dalším příslušenstvím stálo 400 tisíc korun bez daně a patří fakultě Mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM). „Elektroauto teď můžeme testovat na veřejných komunikacích, nejen na válcové brzdě. Budeme průběžně vyhodnocovat stav baterie, zjistíme, jak ‚spolupracuje‘ s nabíječkami jiných výrobců. Díky našemu plnohodnotnému diagnostickému vybavení chceme každých 10 tisíc kilometrů sledovat, co se s baterií děje. Zda například vydrží výrobcem deklarovaných 160 tisíc kilometrů,“ nastínil Pavel Jandura z Ústavu mechatroniky a technické informatiky TUL.

Prototyp Škody Superb iV bez registrační značky je naproti tomu tak zvaný plug-in hybrid a elektropohon tvoří alternativu ke spalovacímu motoru. Univerzitě jej darovala v nejvyšší výbavě společnost Škoda Auto. Protože nemá homologaci, na silnici nesmí. Studenti se na něm ale i tak „vyřádí“. Na válcové brzdě a s naprogramovanou zátěží bude mít například řidič před čelním sklem monitor s nadefinovanou trasou. Pojede tak, aby sledoval předepsaný jízdní cyklus. Diagnostické vybavení dokáže sbírat data z baterie nebo pohonu.

Superb iV také na rozdíl od CITIGOe obsahuje moderní komfortní elektroniku a asistenční systémy, jejichž vývoj v současné době zažívá velký boom.

 

 

V rámci výuky bude auto možné rovněž rozebrat na jednotlivé komponenty. „I hybridní pohon je z hlediska výuky mechatroniky zajímavá technologie. A minimálně deset let tu ještě bude v prodeji množství elektrifikovaných vozů se spalovacím motorem,“ poznamenal Pavel Jandura.

Rychlonabíjecí stanice Siemens přišla na 755 tisíc korun bez daně. Je umístěna v zadní části univerzitního výzkumného ústavu (budova L), má nabíjecí výkon až 50 kW a podporuje standardy CCS, CHAdeMO a Typ 2. Vlastní přívod napájení stanice je dimenzován pro výkon až 150 kW. CITIGOe má baterii o celkové kapacitě 36,8 kWh, a ta se na naší nabíjecí stanici dostane z 10 na 80 procent kapacity za 40 minut.

Pořízení uvedeného vybavení pro výuky by nebylo možné bez podpory rozvojových projektů MŠMT a EU, Vzdělávací infrastruktura TUL pro zvyšování relevance, kvality a přístupu ke vzdělání v podmínkách Průmyslu 4.0.

Jsme připraveni k výuce programu Mechatronika

Pořízením aut a dalších speciálních komponentů získala univerzita veškerou potřebnou techniku a laboratorní přístrojové vybavení pro zabezpečení kvality výuky nového bakalářského studijního programu Mechatronika na FM. Zatím existoval jen předmět se stejným názvem. Výuka začne od příštího akademického roku.

Studenty seznámí s veškerými aspekty týkajícími se e-mobility. Od bezpečnosti práce, neboť u elektrovozů je třeba počítat s přítomností nebezpečného napětí, až po jednotlivé komponenty vozidel. „Nejsme zaměřeni čistě jen na e-mobilitu osobních a nákladních aut, ale půjdeme i do mikromobility, neboli lehkých elektrických vozidel, jako jsou elektrokola, elektrokoloběžky a malá vozítka,“ poznamenal Pavel Jandura.

O program Mechatronika stály firmy

Nový studijní program Mechatronika vznikl ve spolupráci s partnery z průmyslových podniků. „Liberecko je technologicko-průmyslově zaměřený region a naši partneři z průmyslové branže potřebují i více prakticky zaměřené absolventy. O otevření tohoto bakalářského studijního programu měli velký zájem,“ dodal Pavel Jandura, jenž je spolu s kolegou Janem Koprnickým garantem předmětu elektromobilita a auotoelektronika.

Fakulta mechatroniky však nebude jediným uživatelem tohoto vybavení. Díky synergickému propojení fakult univerzity budou mít přístup k vybavení i studenti Fakulty strojní TUL, konkrétně v rámci předmětu E-mobilita, který je zařazen v nově akreditovaném magisterském studijním programu Automobilové inženýrství.

Praktické laboratorní zaměření budou mít například předměty elektromobilita a autoelektronika. Ve 3. ročníku budou už povinné šestitýdenní praxe v průmyslovém závodě. Zadání bakalářské práce vzejde přímo z prostředí konkrétní firmy, s níž bude student spolupracovat.

O absolventy bude značný zájem

Jako součást programu se připravuje i specializace na chytré technologie. Tedy zaměření na systémy smart city, smart infrastructure a další, včetně obecných systémů internetu věcí (IoT). „Elektromobilita je důležitou součástí konceptů pro smart city a smart transportation, a proto se s problematikou studenti setkají hned v několika kurzech. Získají přehled o konstrukci vozů, zdrojích energie i o městském plánování a změnách, jež elektromobilita v městském provozu přinese,“ nastínila Lenka Kosková-Třísková z FM, jež specializaci připravila.

„Myslím, že jsme se specializovaným předmětem přišli právě včas, neboť jsou aktuálně schvalovány velké investice na rozvoj v této oblasti. Lze očekávat, že po našich absolventech bude v tomto směru  velká poptávka. To i navzdory nepříliš optimistickým ekonomickým výhledům v automotive oblasti obecně,“ uvedl Josef Černohorský, garant programu z FM.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 623

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce