pátek 18. červen 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Nový studijní program vzdělá odborníky v oblasti aktivního životního stylu. Budou předcházet civilizačním onemocněním

Nový studijní program vzdělá odborníky v oblasti aktivního životního stylu. Budou předcházet civilizačním onemocněním

49459179358_8fcd065029_k-4.jpg
Studenti nového studijního programu budou mít život naplněný sportem. Čeká je celá řada nejrůznějších kurzů. Foto: archiv KTV FP TUL

Odborníky pro sportovní a tělovýchovnou praxi připraví náš nový bakalářský studijní program s názvem Sport se zaměřením na zdravý životní styl. Startuje od nového akademického roku a studentky a studenty čeká pestrý mix předmětů i velké propojení s praxí.

Absolventi získají široké možnosti uplatnění. Od různých pracovních pozic sportovního a tělovýchovného zaměření v rámci volnočasových neziskových organizací, sportovních klubů nebo například středisek volného času přes pohybová studia, wellness či fitness centra až po instituce státní správy i samosprávy.

„Atraktivitu nového studijního programu shledávám zejména v praktické a celospolečensky potřebné oblasti. Důraz je kladen především na podporu zdravého životního stylu prostřednictvím sportu a pohybových aktivit. Mimo jiné chceme předcházet chronickým neinfekčním onemocněním ve společnosti,“ říká Lukáš Rubín z Katedry tělesné výchovy a sportu Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, který je zároveň garantem nového programu.

„Pro budoucí uplatnění absolventek a absolventů bude také velkou výhodou komplexní systém praxí v průběhu studia. Jednak dá možnost volby a jednak při dostudování nebude muset studentka či student praxi teprve někde získávat. Od nás bude absolvent okamžitě připravený nastoupit do vybrané profese,“ dodává Lukáš Rubín.

Letošní adepti uniknou přijímačkám

Sport je v novém studijním programu chápán dle Evropské charty sportu v širším kontextu jako tak zvaný sport pro všechny, nikoli jako výkonnostní činnost. Studium bude vhodné pro dívky i pro chlapce. A zájemci rozhodně nemusejí mít zkušenosti z vrcholového sportu, i když minimální úroveň motorických schopností a dovedností je pro studium určitou výhodou.

Letos se ještě adepti nemusejí stresovat přijímacími zkouškami. Přihlášky ke studiu mohou zájemci posílat do 30. dubna. „Studující vybereme na základě prospěchu ze střední školy. Do dalších let s přijímacím řízením ale spíše počítáme, takže je to dodatečná motivace pro ty, kteří původně chtěli zaslání přihlášek o rok odložit,“ popisuje Lukáš Rubín.

 

Program přinese kurzy u vody nebo v horách

Studenti se mohou těšit na pestrý mix předmětů, mezi kterými nebudou chybět sportovní kurzy. Letní i zimní – ať už ve skalách, u vody, v lese, nebo na horách. „Studentky a studenti si tak v průběhu studia budou moci vyzkoušet a nacvičit rozmanité tradiční i méně tradiční sportovní a pohybové aktivity. Z těch méně tradičních mohu zmínit třeba aerial jógu, vodní lyžování, brännball, lanové dráhy, tchoukball, skialpy, splitboardy, kinball a mnoho dalšího. Více se studující ale dozví až při nástupu do studia, ať neprozradíme vše,“ usmívá se Lukáš Rubín.

Sport se zaměřením na zdravý životní styl navazuje na starší studijní program Rekreologie. Hlavní změnou je odklon od ekonomických aspektů sportu k primárnímu zaměření na podporu zdraví. Nabízí ale také mnohem vyšší počet praktických předmětů a komplexní systém odborných praxí, které budou probíhat ve 3 semestrech v celkovém součtu 480 hodin. Studentky a studenti si budou moci zvolit partnerská pracoviště podle svých preferencí.

Do výuky se navíc zapojí řada mimouniverzitních expertů s dlouholetou praxí v daném oboru.

Studenti využijí i kreativitu

Studenti se například také naučí natáčet poutavá videa se sportovní tematikou v rámci povinného předmětu Multimédia ve sportu. „Máme zato, že technika, ať chceme či nechceme, bude v životě lidí, tedy i v oblasti sportu, hrát čím dál větší roli. Studentky a studenti se proto naučí základy práce s technikou a tipy pro natáčení a vytváření poutavých multimediálních výstupů i analýzu sportovních videorozborů. Na nich pak bude, jak budou znalostmi a dovednosti případně dál rozvíjet,“ sděluje Lukáš Rubín.

Absolventi bakalářského studia budou moci nastoupit rovnou do praxe anebo pokračovat v navazujících magisterských studijních programech se zaměřením na tělesnou výchovu a sport. V plánu je i příprava navazujícího magisterského studijního programu přímo na Katedře tělesné výchovy a sportu.

Nový studijní program byl finančně podpořen Evropskou unií v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. A oficiální podporu mu vyjádřila řada státních i regionálních institucí. Za všechny lze uvést například Ministerstvo zdravotnictví České republiky nebo Státní zdravotní ústav.

Adam Pluhař

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání