Budoucí učitelé tělesné výchovy nemají kde trénovat a časová propast se zvětšuje

_DSC0093-2.jpg
Praktické dovednosti například v gymnastice studenti doma trénovat nemohou. Platí to třeba i pro plavání či sportovní hry. Foto: archiv KTV

V patové situaci se kvůli epidemické krizi ocitli studenti naší katedry tělesné výchovy a sportu i jejich pedagogové. Kvůli uzavřeným sportovištím nemohou prakticky nacvičit správné techniky většiny sportů, které mají jednou předávat dětem. Ze stejného důvodu nejsou schopní ani řešit zadané závěrečné práce nebo získávat kredity kvůli odsunutým sportovním kurzům.

Studentek a studentů tělovýchovných studijních programů  je nyní na TUL více než 300.

„Pro Katedru tělesné výchovy a sportu je to obrovský problém. Po roce trvání krize a negativním ovlivnění už třetího semestru v řadě jsme v opravdu velmi těžké situaci,“ přiznává proděkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP) a zároveň vedoucí Katedry tělesné výchovy a sportu FP (KTV) Aleš Suchomel.

Upozorňuje na to, že distanční výukou se dají předat jen teoretické znalosti. Součástí programů tělovýchovně-sportovního zaměření je ale i praktické zvládnutí základních dovedností sportovních a pohybových aktivit. „To není v podstatě vůbec možné bez kontaktní výuky. Jednoduše řečeno, učitel tělesné výchovy se například nenaučí správně plavat. K tomu je potřeba praktická výuka v bazénu,“ dodává proděkan Suchomel.

To samé podle něj platí i pro gymnastiku, atletiku nebo kolektivní sportovní hry. „Něco jde samozřejmě naučit podle videa, ale v těchto případech bez přímé kontroly vyučujících hrozí zafixování chyb při nesprávném opakování daných cviků,“ pokračuje Aleš Suchomel.

I přes veškeré úsilí pedagogů může mít současný stav dopad i na praktické znalosti a dovednosti studentů ve fyziologii či biomechanice.

Zacelí mezeru bloková výuka?

Jedinou možností, jak zacelit narůstající mezeru, se nyní jeví bloková výuka na konci semestru v červenci nebo v srpnu. „Na blokovou výuku jsem připravená, věřím, že se nejpozději o prázdninách bazény otevřou. Bude to něco na způsob soustředění. Není to ideální a pro studenty to bude náročné, ale určitě je to lepší varianta než plavání o rok posunout. Plavání nemohou studenti sami natrénovat. Nejde jen o jejich výkonnost, ale i o dovednost naučit plavat někoho jiného,“ přibližuje Klára Kuprová z KTV. Na otevření bazénů nyní netrpělivě čeká přibližně 150 studentů různých studijních programů.

O blokové výuce uvažují i na jiných vysokých školách. Vše ale záleží na tom, jak se vyvine krizová situace, a co bude v daném období možné uskutečnit. „Navíc nám to bohužel v tomto období koliduje s plánovanými povinnými letními kurzy,“ předjímá Aleš Suchomel.

Ostatně, při plánování povinných i povinně volitelných kurzů se pedagogové z KTV dostávají do značného časového stresu. Zatímco letní kurzy se během dočasného uvolnění podařilo uskutečnit, pobyty na horách plánované na letošní zimní sezónu nakonec epidemie po několikerém odsunutí znemožnila. Katedra je musí „dohánět“ v příštím akademickém roce.

„Je to velká nesnáz jak pro studenty, kteří nemohou získat potřebné kredity, tak organizačně i pro naši katedru. Pro nás to de facto znamená, že za rok v zimním období budeme mít na kurzech dvojnásobný počet účastníků. Teď ale hlavně doufáme, že se situace nebude opakovat, protože kurzy jsou také nedílnou součástí profilů absolventů tělovýchovných studijních programů,“ zmiňuje Lukáš Rubín z KTV.

Epidemie mění témata závěrečných prací

Katedra se kvůli zavřeným školám potýká ještě s jedním problémem. Studenti nemohou zpracovávat zadané bakalářské a diplomové práce. KTV se totiž snaží, aby závěrečné práce byly spojeny s vyučováním ve školách nebo s činností ve sportovních oddílech. „Jde jak o empirické práce zpracovávající konkrétní data z tohoto prostředí, tak o různé metodické práce ověřující inovace výuky na našich školách. V současné době jsme ale nuceni měnit zadání všech těchto prací, protože jejich realizace ve školním nebo sportovním prostředí je nemožná. Je to pro nás další realita současné krize, která negativně ovlivňuje kvalitu studijních programů,“ říká proděkan Suchomel.

Hýbat se můžeme navzdory lockdownu

Přestože je nynější těžké období plné omezení a znemožňuje celou řadu sportovních aktivit, pedagogové KTV nabádají všechny, aby nerezignovali na pohyb. Upozorňují na rovnítko mezi pohybem a lidským zdravím. „Nová platná vládní opatření zdůrazňují pobyt doma v podstatě za každou cenu a v podstatě vyřazují základní zdraví prospěšnou aerobní aktivitu, kterou je rychlá chůze. Pokud ale mají lidé doma bicyklový nebo jiný ergometr, doporučuji na nich dvakrát až čtyřikrát týdně aerobní trénink minimálně v desetiminutových úsecích, protože rozvoj vytrvalosti je ze zdravotního kondičního hlediska vůbec to nejdůležitější,“ radí Aleš Suchomel. „K tomu alespoň dvakrát týdně přidat základní posilovací cviky jako jsou kliky, shyby, sedy-lehy, dřepy, záklony a dvakrát týdně protažení základních svalových partií.“

Motivací k domácímu cvičení mohou být i internetové kurzy vedené zkušenými instruktory. KTV proto chystá vlastní online cvičení pro studenty a zaměstnance. Odkazy na cvičení budou dostupné dvakrát týdně na Facebooku Akademického sportovního centra TUL. První hodina proběhne v pondělí 8. 3. Sledujte Facebook ASC.

Adam Pluhař