Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Univerzitní časopis je zpět. Voní tiskárnou a má novou podobu

IMG_4223-2.jpg
Univerzitní časopis T-UNI změnil formát i formu a nově je dvojjazyčný. Foto: Adam Pluhař, TUL

Po kratší odmlce je tu znovu tištěné vydání univerzitního časopisu T-UNI. A nese s sebou hned několik novinek. Časopis změnil nejen formát a formu, ale dvojjazyčnou mutací poprvé cílí i na čtenáře bez znalosti češtiny, ať již u nás, nebo za hranicemi.

O úspěších našich vědců nebo šikovných studentů se tak bude dozvídat mnohem širší okruh čtenářů než kdykoliv v minulosti. V právě vyšlém čísle najdete jedenáct článků, přičemž každý text má plnohodnotnou anglickou verzi. „Díky dvojjazyčnosti bude časopis takovým tištěným ambasadorem TUL například při návštěvách našich univerzitních pracovníků na zahraničních univerzitách. Podobné informování o výzkumu a životaběhu na Technické univerzitě v Liberci si to určitě zaslouží,“ vysvětluje Jaroslav Demel, proděkan ekonomické fakulty TUL a člen redakční rady časopisu T-UNI.

„Časopis také nově putuje do plejády středních škol, a to nejen v našem kraji. Míří do firem, institucí nebo úřadů. Všude tam, kde si myslíme, že naše univerzita bude čtenáře zajímat, a kde můžeme oslovit nové zájemce o studium,“ říká šéfredaktor T-UNI Adam Pluhař a doplňuje: „Bohužel jsme se kvůli epidemii nedočkali návratu studentů, aby se k článkům dostalo ještě víc čtenářů, současná vlna je snad ještě horší než jarní. S distribucí časopisu jsme ale už nechtěli déle čekat. Věříme, že další číslo už přijde do otevřených škol, muzejí i kaváren.“

Pro snazší orientaci jsou články nově řazeny do tematických rubrik. Například Věda a výzkum informuje o zásadních vědeckých záměrech nebo úspěších našich akademiků. Studium představuje nové obory. Rubrika Na startu se věnuje zajímavým nápadům nebo aktivitám studentů. Prostor budeme dávat také našim úspěšným a inspirativním absolventům.

Časopis jde cestou minimalismu

A zásadní proměnou prošla i grafická úprava. Časopis je vzdušnější, s větším důrazem na fotografie. Na pohled netradiční je i obálka. „Obálka je záměrně dvoubarevná. Jedna přímá barva se bude v dalších číslech měnit. Časopis se tak odliší od většiny ostatních křiklavě barevných tiskovin, které se ke čtenářům dostávají,“ vysvětluje Jana Vašáková Havlíková, kreativní grafička, jež vizuální proměnu časopisu uvedla do života.

Nový časopis chce být také šetrnější k přírodě. Vnitřek je proto vytištěný na recyklovaném papíře.

Většina z jedenácti zařazených článků zaznamenává výběr z univerzitního dění během loňského roku. V novém čísle nebylo možné opomenout zásadní koronavirové téma, jež mapuje úsilí našich vědců a studentů při pomoci v překonávání první vlny pandemie.

T-UNI také například popisuje vývoj robota určeného k trojrozměrnému tisku ve stavebnictví, a to bez bednění. V rámci projektu 3D Star spojily síly čtyři naše fakulty.

Dočtete se i o unikátním výzkumu, díky němuž je možné za pomoci nanočástit čistit vody vytékající ze skládek toxického odpadu. Technologie projektu Lifepopwat už čistí vodu na Karlovarsku.

O tom, že se vyplatí důvěřovat svým schopnostem, které mohou zapáleného studenta katapultovat až do prestižního výzkumného týmu na Harvardu, promluví naši doktorandi Markéta Klíčová a Jakub Erben.

Nové číslo časopisu je k mání na všech fakultách i ve foyer univerzitního výzkumného ústavu, v budově rektorátu, menze nebo v knihovně. Přejeme vám příjemné čtení. Pokud se s námi na e-mailu tuni@tul.cz podělíte o svůj názor na novou podobu časopisu, budeme rádi.

Nové číslo časopisu si můžete prohlédnout také v elektronické podobě.

- red -

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis / University Magazine

Newsletter

Již brzy!