Studenti programu Erasmus převzali indexy

V tomto akademickém roce k nám přijelo 120 zahraničních studentů, polovina z nich přijela na letní semestr a právě absolvuje Welcome Days.

Včera převzaly indexy desítky nových studentů programu Erasmus. Studenti k nám přijeli z Turecka, Řecka, Belgie, Rumunska, Francie, Německa, Polska, Portugalska a Litvy. Do letního semestru jich nastoupí nově 59.

Mezi nimi i Serhat Ervatan z Uludağ University v turecké Burse:
„Vybral jsem si Českou republiku, protože jsem předpokládal, že tady není tolik tureckých studentů jako v jiných zemích, o kterých jsem uvažoval. A to je pro mě důležitá podmínka, abych se zdokonalil v angličtině. Také mě zajímala střední Evropa a jsem rád, že ji konečně mohu navštívit,“ říká Serhat, který bude u nás v následujícím semestru studovat Textilní inženýrství.

Všichni nově přijíždějící studenti programu Erasmus absolvují na naší univerzitě tzv. Welcome Days. Behěm nich se seznámí s prostředím univerzity, s koordinátory Erasmu na univerzitě i fakultách, získají praktické informace, vyplní indexy a žádost na ISIC karty, seznámí se mezi s sebou a také s činností libereckého klubu Erasmus Student Network (ESN), který jim pomáhá s dalším servisem a navázáním kontaktů u nás.

„Studenti přijedou do neznámého prostředí a neorientují se tu. Welcome Days jim příjemnou formou otevírají cestu k informacím a kontaktům, tak aby se od začátku cítili na naší univerzitě dobře a hlavně vítaní,“ uvádí koordinátorka Erasmu na TUL Randa Tomehová, která spolu s prorektorkou Soňou Jandovou zahraniční studenty u nás včera uvítala. K tradici uvítacích dní doplňuje:

„První úvodní setkání s novými zahraničními studenty jsme jako koordinátoři Erasmu uspořádali v roce 2007. Bylo to spíše neformální setkání pro 12 zahraničních studentů.  Vzhledem k úspěchu akce a k rostoucímu počtu studentů jsme postupně oslovovali studenty naší univerzity, kteří se vrátili z  výměnného pobytu, aby se uvítání studentů ujali. Z této dobrovolnické činnosti se postupně na TUL vytvářel klub ESN, který vznikl oficiálně v roce 2010 po vzoru jiných evropských univerzitních měst,“ dodává Randa Tomehová.

Klub ESN a jeho členové jsou pro zahraniční studenty také styčným místem, na kterém najdou pomoc, radu i zábavu. Klub také zajišťuje další průběh Welcome Days, tedy úvodních dnů semestru. Během nich studenti poznají v doprovodu českých dobrovolníků svou fakultu, stráví několik společných sportovních odpolední, zajdou na výlet na Ještěd či do klubů na harcovských kolejích.

Stejně je postaráno i na zahraničních univerzitách o naše studenty. Těch v tomto akademickém roce vycestovalo na zahraniční pobyty 178.

Technická univerzita v Liberci je do Evropského celoživotního vzdělávacího programu Erasmus zapojena od roku 1998 a od roku 2006 zaznamenává každoročně výrazný nárůst počtu mobilit. V loňském akademickém roce přijelo na TUL 94 zahraničních studentů a na studentský pobyt nebo pracovní stáž vyjelo 168 našich studentů.

Více informací o programu LLP Erasmus najdete na: http://www.tul.cz/studenti/programy-vymen-studentu/. Klub ESN-Liberec má stránky: http://isc.nakoleji.cz/.

Radek Pirkl