Rektoři českých vysokých škol včetně rektora TUL Miroslava Brzeziny se obávají o bezpečnostní situaci v zemi. Jménem České konference rektorů se proto dnes obrátili se svým apelem na politiky a odpovědné státní úřady.
Ve společném prohlášení rektoři neprojevují jenom obavy z „bezprecedentních rizik týkajících se ohrožení bezpečnosti našeho státu a naší společnosti“, ale nabízejí také spolupráci při řešení. Jde především o možnost postulování nových specializovaných studijních programů zaměřených na bezpečnost a dále nabízejí představitelům státu debatu na téma zajištění bezpečnosti státu.
„Vyzýváme státní instituce, aby systémovými opatřeními zabránily opakování podobných aktů státního terorismu. Zároveň považujeme za nepřípustné jakékoliv znevažování doporučení bezpečnostních a zpravodajských služeb ČR,“ píší rektoři v závěru svého dnešního prohlášení. Přinášíme celé znění.
Prohlášení České konference rektorů k bezpečnostní situaci v České republice Praha, 19. 4. 2021 Česká konference rektorů s hlubokým znepokojením a obavami sleduje aktuální informace týkající se bezpečnostní situace v naší zemi, které ukazují na bezprecedentní rizika týkající se ohrožení bezpečnosti našeho státu a naší společnosti. Za zcela nepřípustné považujeme jakékoliv aktivity cizích států či silových složek těchto států, jejichž cílem má být ohrožení ČR, její bezpečnosti a jejích občanů nebo podkopání jejích demokratických institucí či oslabování hodnot a principů, jako jsou demokracie a svoboda. Jako představitelé vysokých škol ČR proto apelujeme na vrcholné politické představitele naší země a na odpovědné státní úřady, aby současnou situaci brali velmi vážně a aby ji bezodkladně řešili, a to s ohledem na prokazatelně se zhoršující bezpečnostní situaci a také na závazky vůči našim spojencům. Máme dále za to, že aktuální situace ukazuje, že činnost státu na úseku bezpečnosti, bezpečnostních sborů a ozbrojených sil vyžaduje stále větší míru specializace a vysokou odbornost v řadě oblastí. Vysoké školy ČR disponují excelentními kapacitami a kvalitními infrastrukturami pro vzdělávání a výzkum, jsou zapojeny do mezinárodních výměnných akademických sítí a jsou připraveny ve vzájemné spolupráci připravit a rozvíjet nové specializované studijní programy zaměřené na bezpečnost, takže mohou pomoci flexibilně reagovat na současnou situaci a na akutní potřeby bezpečnostní a obranné komunity ČR. Jako reprezentanti vysokých škol jsme proto připraveni vést s představiteli našeho státu debatu o uvedených otázkách a o formách spolupráce, které by vedly k posílení bezpečnosti naší země, včetně efektivnější spolupráce s našimi spojenci, a k účinnější obraně hodnot a principů, na kterých ČR spočívá. Zjištění Národní centrály proti organizovanému zločinu a Bezpečnostní informační služby ČR musejí být zásadním faktorem v rozhodování o tom, jak široké budou mantinely naší spolupráce se zahraničními autoritářskými mocnostmi. Vyzýváme státní instituce, aby systémovými opatřeními zabránily opakování podobných aktů státního terorismu. Zároveň považujeme za nepřípustné jakékoliv znevažování doporučení bezpečnostních a zpravodajských služeb ČR. |
-pir-
Další články v rubrice

»Nezáleží na větru, ale jak napnete plachty« – TUL se rozloučila s absolventy
Na Technické univerzitě v Liberci skončily letní promoce. Šest fakult se na přelomu června a července rozloučilo se 764 absolventy. Fakulta zdravotnických studií uspořádá promoce na začátku října.

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025
Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...

Když diplomka nestačí – studenti měřili síly při SVOČ
Čtyřicet účastníků zápolilo o nejlepší umístění v soutěži Studentské vědecké a odborné činnosti (SVOČ). Porotci vybírali nejlepší práce ve čtyřech sekcích a na vítěze čekalo deset tisíc korun. Letošní SVOČ se na naší univerzitě konala posedmnácté.