Univerzity třetího věku z celé země spojují síly pod tíhou koronavirových dopadů

Lukáš.jpg
Přednáška Davida Lukáše o světě nanomateriálů je na youtube kanále Asociace U3V zveřejněná jako první. Každé pondělí přibude další přednáška vědce z jiné univerzity. Ilustrační foto: Adam Pluhař, TUL

Exkluzivní přednášky vědců nejrůznějších oborů z několika vysokých škol včetně TUL začínají do virtuálního prostoru umisťovat univerzity třetího věku. Asociace U3V ČR je od 24. května postupně zveřejňuje na svém youtube kanále. Každý týden až do prázdnin se na webu objeví jedna přednáška. Akci otvírá TUL.

„Přednášky jsou určeny široké veřejnosti a zejména seniorům, kteří se zatím neodvážili nebo se nemohli z různých důvodů účastnit distanční výuky. Chceme také seniorům zpestřit čekání na prezenční výuku. A v neposlední řadě se připravujeme na možnost, že by od zimního semestru došlo znovu k uzavření škol,“ řekla za Asociaci univerzit třetího věku ČR Jitka Pacltová, jež je zároveň ředitelkou Centra dalšího vzdělávání TUL v Liberci. Pod něj spadá i U3V Technické univerzity v Liberci.

Na tomto premiérovém kroku se zástupci U3V z univerzit z celé ČR domluvili na společné konferenci konané na sklonku loňského roku na TUL. Univerzity třetího věku chtěly pomoci kolegům z vysokých škol, na kterých se nepodařilo z nejrůznějších důvodů rozjet online výuku pro jejich posluchače, a zároveň potěšit a aktivizovat seniory, kteří zůstali v "lockdownu" doma bez všech kontaktů.

„Každá univerzita natočí jednu profilovou přednášku a ve formě videa ji zveřejní na youtube kanále Asociace U3V ČR. Vznikne tím jednak prostor pro informování všech seniorů o tom, co jednotlivé U3V na českých univerzitách nabízejí a čím se profilují, jednak umožní seniorům okusit něco z této nabídky,“ doplnila Jitka Pacltová.

Asociace postupně na youtube kanále zveřejní tři desítky přednášek. Aktuálně je na webu připraveno 6 přednášek, které tvoří pestrou směs exkluzivních témat.

Technická univerzita v Liberci jako první zveřejnila v pondělí 24. května na youtube přednášku prof. Davida Lukáše, jenž přibližuje svět nanomateriálů. Posluchači se pak mohou těšit na přednášku Pedagogické fakulty UK Psychologie všedního dne, VŠB – TU Ostrava osloví posluchače přednáškou K čemu slouží geofyzika, VŠCHT Praha představí Barevnou chemii, ZČU v Plzni Tajemství hmyzí říše a Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové nabídne téma Člověk a jeho mikrobi.

"V sérii přednášek se posluchači například dozví, jak souvisí Vermeerův obraz Mlékařka s výrobou nanovláken, která barviva lze použít na českou vlajku, zda nám bakterie brání v hubnutí, k čemu je dobrá špína, jak lze využít forenzní geofyziku, co odhalí georadar nebo jaké jsou současné předsudky naší společnosti," nastínil Martin Slavík z Katedry chemie FP TUL, jenž se podílí na technickém zabezpečení přednášek.

Uzavření vysokých škol od jara 2020 z důvodu epidemiologické situace v ČR velmi znesnadnilo naplňování vzdělávacích aktivit na Univerzitách třetího věku po celé zemi. Mnohé univerzity zareagovaly velmi flexibilně a nabídly svým studujícím synchronní online formu výuky prostřednictvím MS Teams, Google Meet nebo jiných nástrojů. Ale zdaleka ne všechny a ne pro všechny seniory.

Organizátoři často naráželi na nechuť k online výuce

„Organizátoři kurzů pro seniory se potýkali s problémem přesvědčit zaskočené a online výukou přetížené kolegy, aby online formou učili i seniory. Na druhé straně často naráželi na nedostatek odvahy starších studujících k této formě výuky, nebo jejich nedostatečné technické vybavení,“ přibližuje nelehkou situaci Jitka Pacltová.

„Věřím, že forma videopřednášek seniory potěší. Je to uživatelsky nejjednodušší způsob, který umožní i méně počítačově zdatným seniorům přednášku zhlédnout. Unikátní na celé akci je, že nabízí pestrou paletu témat z nabídky kurzů všech univerzit třetího věku v ČR,“ přibližuje Jitka Pacltová.

Uzavření vysokých škol pro studující seniory trvá již více než rok. Většina univerzit se přizpůsobila a alespoň některé kurzy nabízí. Nicméně to není možné u všech kurzů, přestože i zde se mnozí pokouší vyučovat online formou i kurzy výtvarné nebo sportovní. „Přesto stále u většiny seniorů převládá názor, že prezenční formu výuky nelze nahradit. Studujícím seniorům jde kromě vzdělávání se také o sociální kontakty s vrstevníky i lektory,“ upozorňuje Jitka Pacltová.

U3V při TUL začala natočené přednášky na youtube nabízet jako jedna z prvních univerzit třetího věku v zemi už loni na jaře. I přes enormní snahu se zdaleka nepodařilo podchytit všechny studující, kteří by se jinak do kurzů přihlásili. Jen pro představu: ještě v loňském letním semestru bylo ve více než 50 kurzech U3V TUL zapsáno přes 600 studentů, nyní jich je 317.

Asociace U3V ČR věří, že od zimního semestru se už budou všichni studenti setkávat v desítkách nabízených kurzů tradičně v posluchárnách, učebnách, tělocvičnách nebo na exkurzích a nebude jim prostředníkem obrazovka.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 622

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce