
Vývoj nových medicínských přístrojů s vlastní inteligencí přináší stále naléhavěji potřebu vychovávat nové kvalitní biomedicínské techniky a inženýry. I na to upozornili účastníci konference Trendy v biomedicínském inženýrství. Uspořádala ji Fakulta zdravotnických studií TUL.
Na konferenci českých a slovenských vědeckých pracovišť v oblasti biomedicínského inženýrství hovořili odborníci osmi vysokých škol. Konference se koná jednou za dva roky, TUL byla poprvé pořádající univerzitou.
„Do medicínských přístrojů je neustále implementována nová inteligence a obsluha přístrojů je stále obtížnější. Bez technických specialistů se už nemocnice a zdravotnická zařízení neobejdou. Lékaři totiž nemohou znát všechny nesmírně sofistikované systémy s vlastní inteligencí. Spoléhat na podporu techniků výrobců není v tomto případě možné. Výchova nových biomedicínských specialistů je proto stále potřebnější, protože jich není dostatek,“ uvedl Aleš Richter, proděkan Fakulty zdravotnických studií TUL (FZS) pro vědeckou a výzkumnou činnost.
„Zdravotnická zařízení jsou dnes víc a víc saturována náročnou přístrojovou technikou. Vývoj v posledním desetiletí byl doslova explozivní a dál pokračuje. Význam medicínské techniky pro diagnostické i léčebné procesy je obrovský. A mohu říci, že v řadě zdravotnických zařízení není technika adekvátně využívána, protože především na straně lékařů chybí ten důležitý partner, který je schopen s informacemi dodávanými přístroji pracovat. Rozhodně se biomedicínští technici a inženýři nemusí o uplatnění bát. Budou mít stále více práce,“ doplnil děkan FZS Karel Cvachovec.
Konference je fórem pro výměnu informací a zkušeností v nových biomedicínských trendech i ve výuce studentů. Poskytuje také prostor pro vzájemnou spolupráci biomedicínských odborníků. „Pro nás má velký význam například předvádění simulačních systémů, na kterých se studenti učí,“ doplnil proděkan Richter.
Fakulta zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci zajišťuje výuku ve studijních programech ošetřovatelství, biomedicínská technika, zdravotnické záchranářství a biomedicínské inženýrství. V roce 2020 otevřela program radiologická asistence.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL
Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...

Stipendijní program propojí Trojzemí s Afrikou a Latinskou Amerikou
Ve své dvouleté pilotní podobě počítá program se zapojením až 15 studentů z Česka, Polska, Německa a také Afriky a Latinské Ameriky každý semestr. Program, který odstartuje na Technické univerzitě v Liberci letos v září, podpoří Liberecký kraj v...

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?
Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...