Trendy v biomedicínském inženýrství poprvé na TUL

IMG_7751-2.jpg
Konference poskytuje prostor pro výměnu informací o nových biomedicínských trendech. Vývoj inteligentních přístrojů jde rychle dopředu a univerzity nesmí ztrácet s novinkami kontakt. Foto: Adam Pluhař, TUL

Vývoj nových medicínských přístrojů s vlastní inteligencí přináší stále naléhavěji potřebu vychovávat nové kvalitní biomedicínské techniky a inženýry. I na to upozornili účastníci konference Trendy v biomedicínském inženýrství. Uspořádala ji Fakulta zdravotnických studií TUL.

Na konferenci českých a slovenských vědeckých pracovišť v oblasti biomedicínského inženýrství hovořili odborníci osmi vysokých škol. Konference se koná jednou za dva roky, TUL byla poprvé pořádající univerzitou.

„Do medicínských přístrojů je neustále implementována nová inteligence a obsluha přístrojů je stále obtížnější. Bez technických specialistů se už nemocnice a zdravotnická zařízení neobejdou. Lékaři totiž nemohou znát všechny nesmírně sofistikované systémy s vlastní inteligencí. Spoléhat na podporu techniků výrobců není v tomto případě možné. Výchova nových biomedicínských specialistů je proto stále potřebnější, protože jich není dostatek,“ uvedl Aleš Richter, proděkan Fakulty zdravotnických studií TUL (FZS) pro vědeckou a výzkumnou činnost.

„Zdravotnická zařízení jsou dnes víc a víc saturována náročnou přístrojovou technikou. Vývoj v posledním desetiletí byl doslova explozivní a dál pokračuje. Význam medicínské techniky pro diagnostické i léčebné procesy je obrovský. A mohu říci, že v řadě zdravotnických zařízení není technika adekvátně využívána, protože především na straně lékařů chybí ten důležitý partner, který je schopen s informacemi dodávanými přístroji pracovat. Rozhodně se biomedicínští technici a inženýři nemusí o uplatnění bát. Budou mít stále více práce,“ doplnil děkan FZS Karel Cvachovec.

Konference je fórem pro výměnu informací a zkušeností v nových biomedicínských trendech i ve výuce studentů. Poskytuje také prostor pro vzájemnou spolupráci biomedicínských odborníků. „Pro nás má velký význam například předvádění simulačních systémů, na kterých se studenti učí,“ doplnil proděkan Richter.

Fakulta zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci zajišťuje výuku ve studijních programech ošetřovatelství, biomedicínská technika, zdravotnické záchranářství a biomedicínské inženýrství. V roce 2020 otevřela program radiologická asistence.

Adam Pluhař

 

Další články v rubrice

IMG_0988-2.jpg

Hurá, hotovo! Vlnu promocí zahájila fakulta mechatroniky

Radost, slova díků a jásot ovládly kampus Technické univerzity v Liberci. V univerzitní aule začala sedmidenní série promocí a potrvá až do 1. července. Jako první převzali diplomy absolventi Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových...

23. 6. 2025 | Univerzita | 583
DSC00224-1dbec660.jpeg

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025

Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...

20. 6. 2025 | Univerzita | 220
IMG_1452-2.jpg

Nadace Preciosa ocenila absolventy s vášní pro sklo

Konstruktér stroje pro výrobu porézní skleněné plastelíny i designérky a umělkyně, které sklu vdechly neobvyklé tvary, barvy nebo je zkombinovaly s netradičními materiály. Absolventa Fakulty strojní TUL a tři absolventy Fakulty textilní TUL pojí...

8. 7. 2025 | Univerzita | 317

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 507