Kavárnu ve druhém patře Informačního centra TUL by většina z vás ráda navštěvovala i přes léto. Vyplývá to z ohlasů, které naše redakce zaznamenala mimo jiné i v předchozí anketě. Kavárna si ale na sebe nevydělá ani přes rok a prázdninová "výluka" snižuje její ztrátu.
Do kavárny by zašlo v létě 219 respondentů. 14 se kloní k tomu, že kavárna je přes léto zavřená odůvodněně, protože by se potýkala s nezájmem návštěvníků. Otázku letního provozu kavárny neřeší 50 respondentů, kteří do kavárny nechodí.
Důvody, proč je kavárna přes léto zavřená, jsou stejné od jejího otevření v roce 2007. „Důvodem jsou nízké denní tržby, které jsme si ověřili již dříve, když jsme kavárnu nechali přes prázdniny otevřenou,“ uvedl ředitel Kolejí a menz TUL Zdeněk Kračmar a dodává: „Servírky z kavárny si přes prázdniny čerpají své dovolené a jsou také zaměstnány na výpomoc v menze na Harcově, kde řada pracovníků taktéž čerpá svoji dovolenou.“
Problémovým obdobím nejsou pro kavárnu jenom letní měsíce. Kvestor naší univerzity Vladimír Stach k tomu podotýká: „Kavárna je ve ztrátě po celou dobu svého provozu, a tím, že ji v létě zavřeme, vlastně ztrátu snižujeme.“ Provozní náklady a náklady na mzdy obsluhy by totiž, jak dodal kvestor, převýšily tržby.
Nabízí se například otázka lepší propagace kavárny navenek tak, aby ji třeba i přes léto navštěvovali také lidé z města. „Okruh zákazníků jsou především studenti, zaměstnanci a hosté univerzity a možná pár lidí, kteří bydlí v nejbližším okolí. Univerzita se nachází spíše v průjezdní oblasti a nevěřím, že tu někdo cestou po Husově ulici zastaví na kávu. Není ani kde zastavit. Cíleně z města sem na kávu také nikdo nepůjde,“ míní kvestor.
„Občas se v kavárně koná i nějaká doprovodná akce. Ale například na pořádání výstav, které by mohly přitáhnout další návštěvníky, není v kavárně prostor. Kavárna je prosklená, takže obrazy na stěny nepověsíme,“ doplňuje k otázce zvýšení návštěvnosti ředitel kolejí a menz Zdeněk Kračmar.
Vedení univerzity již dlouhodobě zvažuje předání kavárny soukromému provozovateli. „Zatím mě ale žádný zájemce nepřesvědčil, že by dokázal vést kavárnu bez ztráty,“ doplňuje k tomuto kroku kvestor Stach.
Nové perspektivy se v dané situaci podle kvestora nabízejí asi tak za dva roky, kdy se po otevření „elka“ a výstavbě budovy „G“ v kampusu nakumuluje více studentů i zaměstnanců, a tím i potenciálních návštěvníků kavárny.
Tyto prázdniny se tedy bez kavárny musíme obejít. Ještě asi dva týdny. V pondělí 3. září zahájí opět svůj provoz.
Do té doby máme pro vás další anketní otázku. Naše univerzita hledá nové talenty a potenciální zájemce o studium také mezi žáky základních škol. Pořádá pro ně například oblíbené Putování za vědou – o posledním ročníku jsme psali také na T-UNI, čtěte zde. Asi nejvýraznější akcí, která má školákům přiblížit univerzitní život i techniku, je bezesporu Dětská univerzita.
Její třetí ročník bude zahájen opět v září imatrikulací studentů. A už příští pondělí začne její prázdninová čtrnáctidenní obdoba Letní univerzita. Naposledy jsme o tom psali v článcích Rektor "promoval" absolventy Dětské univerzity a Děti si na univerzitě vyzkoušejí práci vědce.
Ptáme se proto: Je Dětská univerzita dobrou cestou hledání technických talentů mezi dětmi? Hlasujte.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Naučili počítač slyšet a rozumět. Teď už ve dvaceti jazycích
Před třiceti lety poprvé přiměli liberečtí vědci počítač pouhým slovem, aby vykonal příkaz. A „kompjutr“ dokázal například kreslit nebo zvětšovat. Za úspěchem stála výzkumná laboratoř SpeechLab, kterou na Fakultě mechatroniky, informatiky a...

»Pazoury« zvítězily v soutěži o nejlepší start-up naší univerzity
Start-up Pazoury, který vyvíjí speciální prémiové rukavice pro běžkaře, se stal vítězem jedenáctého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL. Na druhém místě skončila Mamaya – služba, která chce nabízet udržitelný a k životnímu prostředí šetrný...

TUL pomáhá obnovit poutní cestu k ikonické japonské svatyni
Jako vstal bájný pták Fénix z popela, podobně má rozkvést zanedbané okolí poutní cesty k nejdůležitější šintoistické svatyni v japonské Ise. Na obnově místa s více než tisíciletou tradicí se budou podílet vedoucí projektu ISE Fenix z fakulty...