Založili ji rektoři devíti škol sídlících mimo velká centra Prahu, Brno a Olomouc. Cílem je posilovat role vysokých škol v regionech, intenzivněji spolupracovat na rozvoji konkurenceschopnosti krajů a municipalit, upevňovat význam vzdělání a společenské odpovědnosti v regionech, lépe prosazovat principy transparentního a spravedlivého hodnocení vysokých škol v kontextu jejich financování.
Meziregionální univerzitní rada (MUR) vznikla podpisem Prohlášení o ustanovení, které podepsali rektoři devíti vysokých škol ve čtvrtek 26. května na svém jednání v Luhačovicích. „Základní cíl je jeden, prostřednictvím této rady lépe hájit zájmy a priority vysokých škol v regionech,“ říká rektor Technické univerzity v Liberci (TUL) Miroslav Brzezina.
Členy Meziregionální univerzitní rady jsou kromě TUL Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Slezská univerzita v Opavě, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Univerzita Hradec Králové, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Západočeská univerzita v Plzni a Vysoká škola polytechnická Jihlava.
„Jsme skupina vysokých škol, kterým záleží na tom, aby koordinovaně postupovaly v aktivitách vedoucích k rovnoměrnému rozvoji regionů. Ať už je to zvýšení kvality života, zamezování odlivu mozků z regionů nebo zvyšování podílu kreativních obyvatel,“ vysvětluje první předseda MUR a rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vladimír Sedlařík.
Podle něj je také podstatné naplňovat i RIS3 strategii, tedy lépe cílit finanční podporu do výzkumu, vývoje a implementace inovací v perspektivních oblastech ekonomiky ČR, zvýšit uplatnitelnost absolventů v krajích a zejména podporovat vzdělanost v regionech. Právě podpora vysokých škol v regionech je podle profesora Sedlaříka podstatná.
„Vysoké školy v regionech jsou nesmírně důležité. Vznikly na základě potřeb daného regionu a získaly si zde pevné postavení. Bez nich by došlo k výraznému snížení rozvojového potenciálu regionů,“ tvrdí dále rektor Sedlařík.
Podle rektorů devíti škol z regionů může být dobrým příkladem pandemie koronaviru, kdy vysoké školy pomáhaly krajům i jednotlivým složkám IZS. Ať už to byla výroba dezinfenkce, či nanoroušek, která se realizovala také na univerzitách v regionu.
Rektoři MUR na svém ustavujícím zasedání diskutovali také o činnosti Meziregionální univerzitní rady směrem k MŠMT, Akademii věd ČR, Úřadu vlády ČR, Národnímu akreditačnímu úřadu pro vysoké školství a také k Ministerstvu průmyslu a obchodu.
-pir-
s využitím zdrojů na: utb.cz a slu.cz
Foto: UTB
Další články v rubrice

Demolice budovy E2 začala. Knihovna i autodoprava mění adresu
Do tří let se původní budova E2 v srdci univerzitního kampusu promění v moderní stavbu, kde najde zázemí ekonomická fakulta, simulační centrum fakulty zdravotnických studií, katedra designu fakulty textilní i univerzitní knihovna. Rekonstrukci a...

Nadace Preciosa ocenila absolventy s vášní pro sklo
Konstruktér stroje pro výrobu porézní skleněné plastelíny i designérky a umělkyně, které sklu vdechly neobvyklé tvary, barvy nebo je zkombinovaly s netradičními materiály. Absolventa Fakulty strojní TUL a tři absolventy Fakulty textilní TUL pojí...

Hurá, hotovo! Vlnu promocí zahájila fakulta mechatroniky
Radost, slova díků a jásot ovládly kampus Technické univerzity v Liberci. V univerzitní aule začala sedmidenní série promocí a potrvá až do 1. července. Jako první převzali diplomy absolventi Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových...