The New York Times, BBC, Le Figaro, El País… novináři z více jak padesáti světových redakcí se přijeli podívat, na čem vědci z Technické univerzity v Liberci pracují

Press trip zahraničních novinářů na TUL (44).jpg
Jedním z témat exkurze byl 3D tisk a rapid prototyping. Michal Ackermann z CXI ukázal novinářům, že je možné vytisknout i skoro nemožné.

Prohlédli si naše výsledky v oblasti čištění vod, autonomní mobility a elektromobility, rozšířené reality, produkce nanovláken, robotiky i dalších oblastí. Exkurzi bruselských korespondentů evropských a amerických redakcí organizovalo Ministerstvo zahraničních věcí ČR jako součást doprovodného programu k českému předsednictví v Radě EU.

„Novináři naši univerzitu navštěvují celkem často, protože jsme spolehlivým zdrojem informací do jejich zpráv, ale musím podotknout, že ještě nikdy naše univerzita nehostila najednou tolik novinářů z tolika zemí,“ řekl v úvodu návštěvy zahraničního tisku prorektor TUL Pavel Satrapa.

Exkurzi pro bruselské korespondenty a redaktory světových médií jsme připravili v sobotu odpoledne 9. července na půdě Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CXI).

„Letos slavíme právě 10 let od založení tohoto výzkumného ústavu. Za tu dobu jsme realizovali nebo realizujeme více než 250 projektů, a to především v oblasti aplikovaného výzkumu s více jak 100 našich partnerů z průmyslu. Kromě toho také 17 mezinárodních projektů,“ představil v krátkosti činnost a historii CXI jeho ředitel Miroslav Černík.

Novinářům z Německa, USA, Velké Británie, ze Španělska, Portugalska, Litvy, Francie, Ukrajiny a dalších evropských zemí naši vědci z technických fakult a výzkumného ústavu CXI představili svou práci v oblasti nanomateriálů a hybridních materiálů používaných při čištění vod. Miroslav Černík představil technologii Wetland+ pro čištění vod vytékajících ze starých deponií lindanu a pesticidních látek, která se již realizuje v Hroznětíně na Karlovarsku. Michal Petrů a jeho tým představil novinářům autonomní mobilní platformu pro logistické operace v průmyslu či v terénu a novináři si prohlédli také studentskou formuli ze stáje Fakulty strojní TUL.

Pavel Pokorný z fakulty textilní představil technologii výroby nanovláken střídavým proudem a Totka Bakalová z fakulty strojní geopolymerní kompozitní materiály a také úpravy funkčních povrchů.

Pro novináře jsme přichystali také ukázky nejnovějších technologií 3D tisku. Vedoucí projektu 3D Star Petr Zelený z fakulty strojní prezentoval Printing Mantis – zařízení na 3D tisk budov z cementových směsí.

V oblasti robotiky zaujal servisní robot ROBOTUL® Vertical Climber 02 pro čištění skleněných stěn či robot pro inspekci v potrubí jaderných reaktorů. Novináři se zajímali také o zdravotnický prostředek pro hojení ran z nanovláken Nanotardis. Darina Jašíková z fakulty mechatroniky a z CXI představila laserovou optickou měřicí technologii velocimetrie obrazu částic a seznámili jsme novináře také s činností klastru Nanoprogress, jehož je TUL součástí.

V úvodu setkání se zástupci zahraničních médií Jan Kočí z CXI prezentoval Centrum excelence pro udržitelné, chytré materiály a technologie (projekt IDM²), které CXI připravuje s Fraunhoferovou společností v rámci výzvy Horizon Europe Teaming for Excellence.

„Naším cílem je soustředit se na sdílení a předávání know-how v oblasti navrhování a vývoje inteligentních materiálů, struktury a technologie pro průmysl, které jsou v souladu s realizací Zelené dohody pro Evropu,“ uvedl vedoucí projektu IDM² Jan Kočí.

Během exkurze kladli novináři našim vědcům četné dotazy, které směřovaly jak k technické stránce věci, tak k otázce financování a postavení české vědy a výzkumu. Řadu výstupů si také vyzkoušeli, jako například práci v augmentované realitě s HoloLens nebo navigaci autonomní mobilní platformy vlastním tělem. Někteří se také svezli v našem elektromobilu „eŠUS“ a vyzkoušeli i nový pohled na řízení díky jízdě ve dvojautě.  

Podle mluvčí české mise při EU v Bruselu Evy Hrnčířové, která byla iniciátorkou návštěvy evropských novinářů a která přijela do Liberce jako jejich průvodkyně, je „press trip“ mezi zahraničními zpravodaji působícími v Bruselu již tradiční a prestižní záležitostí, o kterou je v médiích velký zájem. Během čtyřdenního press tripu po zemi, která čerstvě převzala předsednictví v Radě EU, měli novinářky a novináři na programu několik setkání a akcí v Praze a dále cestu do Libereckého kraje včetně návštěvy Technické univerzity v Liberci.

Radek Pirkl
Foto: Jaroslav Tomášek

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385