Jan Stolín je novým děkanem FUA

IMG_1106 - kopie.JPG
Za chvíli převezme dekret a s ním celou fakultu. Jmenování Jana Stolína děkanem FUA TUL.

Dnes převzal od rektora Miroslava Brzeziny jmenovací dekret a také skleněné fakultní žezlo. Fakultu umění a architektury TUL povede od této středy následující čtyři roky.

„Těším se na spolupráci se studenty, s pedagogy, se senátem i s vedením univerzity, spolupráci, která bude sledovat jeden zásadní cíl: abychom vytvářeli co nejlepší obraz naší fakulty a aby byla vnímaná jako pevná součást této univerzity,“ řekl Jan Stolín poté, co převzal jmenovací dekret z rukou rektora. „Následující dny, obvykle to bývá 100 dní, si vyhradím na jednání a pracovní schůzky tak, abych mohl na konci toho období před vás předstoupit a představit program a vize naší fakulty, a předpokládám, že to bude naše společná práce. Mockrát děkuji všem za důvěru,“ dodal nový děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci.

Slavnostní okamžik s ním přišli sdílet další zástupci fakulty včetně zástupkyní a zástupců senátu, na jmenování přišel také Osamu Okamura, který fakultu vedl předchozí čtyři roky.

Rektor Miroslav Brzezina na úvod jmenování řekl: „Přeji novému děkanovi hodně úspěchů. Pěvně doufám, že na fakultě proti sobě nebudou po volbách stát dva nesmiřitelné tábory a že se děkanovi Janu Stolínovi podaří nastolit zdravou atmosféru spolupráce, která bude prospěšná celé fakultě. Stávajícímu děkanovi Osamu Okamurovi chci poděkovat za jeho práci, neměl to lehké.“ Miroslav Brzezina připomněl, že podstatnou část čtyřletého děkanského období Osamu Okamury zasáhla pandemie a poté válka na Ukrajině s následnou energetickou krizí. Rektor TUL pak kromě jmenovacího dekretu předal Janu Stolínovi také skleněné žezlo, které zhotovil ve své huti někdejší děkan FUA Bořek Šípek.

Jan Stolín povede fakultu do konce ledna roku 2027, pak se bude moci ucházet ještě o jeden mandát. Fakultní senát ho zvolil za svého kandidáta na děkana minulý týden, když mu v tajné volbě senátoři dali ve druhém kole většinu pěti hlasů, dva hlasy připadli v rozhodujícím kole Tobiáši Hrabcovi, dva členové senátu se účasti ve volbách vzdali. Končící děkan Osamu Okamura se do druhého kola hlasování nedostal. V roce 2019 se o post děkana ucházeli právě Osamu Okamura a Jan Stolín, volby tehdy skončily radostněji pro O. Okamuru výsledkem 6:3.

Doc. M.A. Jan Stolín
(*1966, Svitavy)

V 80. letech studoval na Škole uměleckých řemesel v Praze, obor keramika, a Stredné škole uměleckého priemyslu v Bratislavě. Je absolventem pražské UMPRUM (1992), v roce 1990 absolvoval rezidenční pobyt v La Villa Arson ve francouzském Nice. Na FUA TUL působí od roku 1998, od roku 2018 doteď je vedoucím katedry umění, zároveň byl posledních několik let proděkanem FUA TUL. Habilitoval v roce 2012 na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislavě.

Jako umělec si připisuje na dvě desítky samostatných a nespočet skupinových výstav na domácí i zahraniční scéně.

V roce 1997 spoluzaložil galerii Die Aktualität des Schönen… v Liberci, nyní je uměleckým vedoucím Cube x Cube Gallery v Novině.

Byl nebo je členem řady uměleckých rad, komisí a dozorčích rad v oblasti umění, galerijního provozu a kultury. Je držitel Čestného uznání Grand Prix Obce architektů 2001 (spolu s Ing. arch. P. Stolínem), v roce 2000 byl finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého.

K jeho realizacím ve veřejném prostoru patří Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti v Liberci (2000), Památník obětem ŠOA v Liberci (2008), architektura výstavy Česká cena za architekturu (2018), Památník Sto SMS pro Liberec (2018) ad.

Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Národní galerie v Praze, OGL či Sbírce současného umění v Mikulově.

Celý životopis Jana Stolína najdete zde.

Radek Pirkl