Rektor TUL pro HN o navrhované reformě VŠ

Rektor TUL Zdeněk Kůs odpověděl na otázky internetové verze Hospodářských novin IHNED.cz s otázkami k reformě VŠ a Týdnu neklidu.  Přinášíme interview v celé verzi.

1) Má se platit školné na VŠ? V jaké formě? Jaké jsou klady a zápory návrhů ministerstva školství, které se týkají školného?  

Otázka školného není vůbec jednoduchá. Uvědomme si, že dnes zhruba 15 procent vysokoškoláků již dávno školné platí, protože studují na soukromých vysokých školách. Nezanedbatelné procento studentů veřejných vysokých škol platí také poplatek za překročení doby studia, protože studují o více než jeden rok déle, než je standardní doba studia. Obojí výše zmíněné se pohybuje v mnohem vyšších částkách, než je uvažované školné.
Především: vybírání školného  by nemělo být pro veřejné vysoké školy povinností, aby se nestalo překážkou bránící  pobytu studenta na vysoké škole z finančních důvodů.  Myslím také , že řada škol by školné vůbec nevybírala, a to zejména na těch oborech, které jsou z pohledu naší země velmi potřebné, jako jsou přírodovědné a technické obory a na které je celkem malý zájem uchazečů. Také by  - a to je obecnější otázka -  z pohledu školného a příspěvku státem dnes poskytovaného na studium veřejných vysokým školám - měl zůstat rozdíl mezi školami soukromými a veřejnými. Jinými slovy, tento příspěvek by měl zůstat i nadále pouze pro veřejné vysoké školy.


2) Jsou dle Vás návrhem zákona o VŠ přímo ohroženy akademické svobody (autonomie VŠ)? Hrozí politizace vysokých škol?

Věcný návrh zákona definuje Radu vysoké školy, jejíž kompetence  jsou zcela odlišné od stávající Správní rady vysoké školy. Dnešní Správní rada v podstatě rozhoduje o jediném, a to je nabytí či pozbytí nemovitého majetku. Pokud použiji extrémní příklad, může zabránit tomu, aby například rektor UK  prodal Karolinum. Nově zaváděná Rada vysoké školy by ale vlastně mohla školu nejen kontrolovat, ale do značné míry i řídit či měnit její vedení, tedy i osobu rektora. Vzhledem ke způsobu jmenování Rady by tak vedení vysokých škol mohlo být přímo  závislé třeba na výsledku komunálních či jiných voleb a o autonomii vysoké školy by potom vůbec nebylo možno mluvit. 

 3) Jaké změny v legislativě VŠ jsou podle vás vlastně potřeba?

Stávající zákon o vysokých školách je zhruba patnáct let starý. Dosti zásadní změny jsou potřeba, ať už cestou rozsáhlé novely stávajícího zákona či zákonem novým. Z mnoha problematických rysů stávajícího zákona jen několik:
Za těch patnáct let se mnoho změnilo například na způsobu financování vysokých škol, které dnes přichází z mnoha různých zdrojů. Dnešní způsob financování škol je z roku na rok. Zavedení kontraktového financování na několik let dopředu by bylo jistě přínosem z hlediska strategického plánování vysoké školy.   Změny jistě potřebuje způsob předkládání akreditačních materiálů, který neúměrně zatěžuje školy i Akreditační komisi.  Akreditace celých vědních oblastí na delší období  by byla  velmi užitečná. Stávající zákon také velmi špatně řeší pravomoci a odpovědnosti vedení školy  ve vztahu k fakultám a studentům.

 

Zapsala: J. Kočárková

Další články v rubrice

Kostel vizualizace.jpg

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?

Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

28. 4. 2025 | Věda a výzkum | 714
IMG_9300-2.jpg

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL

Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...

7. 5. 2025 | Události | 334

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 712
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 395