Otvírají se dveře pro spolupráci s holdingem CSG

Rektor Miroslav Brzezina a generální ředitel CSG Aerospace Aleš Klepek stvrzují spolupráci.
Rektor Miroslav Brzezina a generální ředitel CSG Aerospace Aleš Klepek stvrzují spolupráci.

Strojírenské technologie a informatika jsou zásadní oblasti, na kterých by v budoucnu mohly spolupracovat Technická univerzita v Liberci a CSG Aerospace spadající do technologicko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group (CSG). Smlouvou o spolupráci stvrdili rektor Miroslav Brzezina a generální ředitel CSG Aerospace Aleš Klepek.

Jednání u příležitosti podpisu smlouvy se účastnili také proděkan Zbyněk Koldovský z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) a Petr Lepšík, proděkan Fakulty strojní TUL (FS). Oba nastínili možné průniky svých vědecko-výzkumných pracovišť s činností CSG Aerospace a. s. Za FM byly nosnými tématy diskuze například slepá separace signálu a zpracování obrazu. Za FS pak uplatnění strojírenských technologií nebo vibrodiagnostiky a vibroizolace. Rektor Miroslav Brzezina dále nastínil možnou spolupráci s textilní fakultou a také v oblasti specializovaných výpočtů s našimi matematiky.

Smlouva, kterou rektor Brzezina a generální ředitel Klepek podepsali ve čtvrtek 20. dubna v pražském sídle holdingu CSG, otevírá možnosti pro vznik projektů v oblasti vzdělávání, průmyslového výzkumu, vývoje, inovací a expertní činnosti. Spolupráce se bude dotýkat také rozvoje lidských zdrojů a nemusí se nutně omezovat pouze na divizi Aerospace, spolupráce je možná s divizemi napříč celým koncernem Czechoslovak Group. V neposlední řadě budou jednotlivé společnosti patřící do divize i univerzita usilovat o uplatnění výsledků spolupráce v praxi a při výrobě nových produktů.

Základy nadnárodního holdingu CSG položil v 90. letech 20. století Jaroslav Strnad, který nejprve obchodoval s kovovým šrotem a vyřazenou vojenskou technikou, před pěti lety ho předal svému synovi Michalovi Strnadovi. Czechoslovak Group dnes zastřešuje přes 35 výrobních a obchodních společností nejen v České republice, ale také ve Španělsku, Itálii či Slovensku s obratem dosahujícím 60 miliard korun. V portfoliu šesti divizí CSG jsou společnosti zaměřující se na vývoj, výrobu a prodej civilní i vojenské letecké techniky, palubních a komunikačních systémů a radarů, kolových a pásových vozidel, terénních nákladních vozidel, zbraní, zbraňových systémů a munice, brzdových systémů a komponent a v dalších oblastech.

Do holdingu patří například výrobce terénních vozidel Tatra Trucks, výrobce a vývojář brzdových systémů DAKO-CZ, výrobce malorážové munice Fiocchi Munizioni, výrobce vojenské techniky Excalibur Army, výrobce a vývojář radarové technologie Retia nebo výrobce českých hodinek Prim, společnost Elton hodinářská. Kromě Technické univerzity v Liberci CSG spolupracuje nově také s univerzitami v Pardubicích a Ostravě a letos se stala generálním partnerem ocenění Česká hlava.

Radek Pirkl
Foto: CSG

 

Další články v rubrice

DSC05113-2.jpg

Univerzitní merch seženete nově na e-shopu

Chcete dát světu najevo, že patříte k TUL a logo univerzity propojit se svým šatníkem? Objednejte si nejnovější kolekci oblečení, ale také batohů, kšiltovek nebo kulichů Technické univerzity v Liberci! Nově to můžete udělat i pohodlně z domova.

27. 3. 2024 | Univerzita | 619

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385