»Ctíme tradici a zároveň se díváme do budoucnosti« říká k jubileu TUL rektor Brzezina

Významné výročí 70 let si letos připomíná Technická univerzita v Liberci a její nejstarší Fakulta strojní. Hlavní oslavy připadnou na podzim, jubileum ale už od začátku roku provází celá řada akcí, novinek a dárků. Jak vidí oslavy i budoucnost školy rektor Miroslav Brzezina?

Jaké budou letošní oslavy?

Byl bych rád, kdybychom si společně připomněli dlouhou historii naší univerzity i významné osobnosti, které s ní byly a jsou spojeny. Naši vědci a vědkyně, pedagožky a pedagogové za těch sedmdesát let dokázali posunout vědecké poznání i technologický pokrok a vychovali generace vědeckých talentů a vzdělaných lidí. U příležitosti oslav chceme zdůraznit, že nespíme na vavřínech, přizpůsobujeme se měnící se době a jsme moderní a kvalitní univerzitou, na které stojí za to studovat i pracovat.

Univerzita už si nadělila dárek v podobě nového vizuálního stylu. Jaké na něj máte ohlasy?

Jsem přesvědčený o tom, že náš nový vizuální styl byl trefou do černého. V našem případě fialového. I když v počátku zavádění nového vizuálního stylu jsem zaznamenal i jistou nostalgii po původním symbolu. To je ale normální. Logo i symbol jsou nadčasové a budoucnost dá naší nově zvolené cestě za pravdu. Osobně mám z nové svěží podoby naší univerzity velmi dobrý pocit. Sluší jí to.

U příležitosti jubilea projdou proměnou i univerzitní insignie – rektorské a děkanské řetězy. Jaké budou?

Rektorský řetěz je poplatný době svého vzniku, je na něm například ozubené kolo a tkalcovský člunek jako symbol fakult strojní a textilní, přitom ostatní fakulty na něm nejsou vůbec zastoupené. Řetězy zároveň nejsou praktické – špatně se skládají a odírají se. Chceme to proto změnit. Medaile řetězu bude mít podobu nového univerzitního symbolu v barvách jednotlivých fakult. Bude to kombinace pozlaceného kovu a skla. Dvě naše fakulty dosud řetězy neměly vůbec a nově je tedy dostanou. Rád bych si nový rektorský řetěz vzal už na slavnostní Dies Academicus, největší akademickou událost roku spojenou s představením nových docentů a profesorů, jež letos připadá na 14. září.

V září propukne také hlavní oslava v kampusu, která bude určená i široké veřejnosti. Na co se mohou návštěvníci těšit?

Sobota 23. září bude v našem kampusu plná akcí a věřím, že si tam každý najde to své. Bude to den nabitý hudbou, den plný živých ukázek toho, co naši vědkyně a vědci vyvinuli nebo na čem bádají. Setkáme se s absolventkami a absolventy, otevřeme laboratoře a nebudou chybět například ani popularizační přednášky.

Zůstane po oslavách i nějaká trvalejší připomínka jubilea?

Ano. Chystáme umělecké instalace, které umístíme před každou fakultní budovu a tu budou symbolicky charakterizovat. Půjde o dlouhodobé a velmi zajímavé instalace vyrobené z kombinací materiálů, některé budou i osvětlené. Artefakty budou vznikat postupně ve třech vlnách – letos se dočkáme vernisáže tří z nich. Jako první se objeví před nejstaršími fakultami – strojní, textilní a přírodovědně-humanitní a pedagogickou.

Univerzita letos dokončuje rozsáhlé opravy tělocvičen a jedné z budov fakulty strojní. Stihne zahájit také dlouho očekávanou stavbu budovy E2, kam má přesídlit Ekonomická fakulta i univerzitní knihovna, a kde má vzniknout simulační centrum Fakulty zdravotnických studií?

V roce našeho významného jubilea si opravami a stavbou nové budovy symbolicky nadělujeme ještě lepší prostředí a podmínky k výuce a studiu. Celková rekonstrukce tělocvičen v Harcově je velmi náročná, spolyká přes sto milionů. Po letech se ale dočkáme opravdu moderního zázemí a sportovišť, která využívají sportovci z celého Liberce. Budovu tělocvičen převezmeme od stavební firmy v červnu. A v červnu převezmeme i zrekonstruovanou budovu F1 za přibližně čtyřicet milionů. Hotová je i stavba laboratoře katedry energetických zařízení také za 40 milionů korun. Mimochodem, tato budova bude celá pokrytá zelení, včetně trávníku na střeše – ryze technická stavba tak bude fungovat v symbióze s přírodou. V souvislosti s plánovanou stavbou čtyřpatrové budovy E2 v místě dílen už máme územní rozhodnutí a letos bychom chtěli vybrat projektanta.

Co byste univerzitě popřál do dalších let?

Aby byla dál tak úspěšná právě tím, že ctí tradici a zároveň se dívá do budoucnosti. Přál bych si, aby se nám maximálně dařilo komercionalizovat výsledky našeho výzkumu. Věřím také, že získáme institucionální akreditaci a že budeme lepší v hodnocení výzkumu podle tak zvané metodiky M17+. Univerzitě také přeji, ať se jí daří další rozvoj do podoby středně velké školy s kapacitou do osmi tisíc studentů. Našeho potenciálu chceme dál využívat. A mým přáním zároveň je, ať máme co nejvíce studentů s opravdovým zájmem o obor, aby jich také co největší počet svá studia dokončoval. A samozřejmě bych si přál, aby si stále více studentek a studentů vybíralo naši univerzitu. My jim nabízíme ty nejlepší podmínky i individuální přístup.

Adam Pluhař

Doc. RNDr. Miroslav Brzezina, CSc.
(* 1961)

Absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Profesí je matematik, který se zabývá matematickou analýzou, speciálně teorií potenciálu, a věnuje se také otázkám výuky matematiky a využití internetu při výuce. Mezi jeho odbornosti patří i statistika. Na Technické univerzitě v Liberci pracuje od roku 1993 (působil na katedře matematiky, resp. katedře numerické a aplikované matematiky, resp. katedře aplikované matematiky). V roce 1994 se habilitoval na Pedagogické fakultě Vysoké školy strojní a textilní v Liberci (dnes Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická Technické univerzity v Liberci, FP TUL). V letech 2008–2015 byl děkanem FP TUL. Od 1. února 2018 je rektorem TUL.

Další články v rubrice

Kostel vizualizace.jpg

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?

Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

28. 4. 2025 | Věda a výzkum | 714
20250514_161745.jpg

Návrat domů a Babička jsou Knihami roku Libereckého kraje

Kniha „Návrat domů: Po stopách obětí holocaustu v Liberci“ od kolektivu autorů pod vedením Kateřiny Portmann z katedry historie a miniromán „Babička“ od vedoucího katedry německého jazyka Pavla Novotného získaly ve svých kategoriích cenu Kniha...

15. 5. 2025 | Kultura | 179

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 712
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 395