Bezpečnost na naší univerzitě po tragických událostech z 21. prosince 2023

Vedení TUL zvažuje možnosti zajištění větší bezpečnosti na TUL. Zatím neplánuje detekční rámy do budov, ochranku ke dveřím ani jiné zajišťování vstupů. Své kroky koordinuje s ministerstvem, dalšími vysokými školami a krajským policejním ředitelstvím.

„Zatím zavádění různých technických a technologických opatření, jako jsou například detektory kovu nebo turnikety na kartu u vchodů, neplánujeme. Spíše se chceme zaměřit na vypracování plánů a strategií, jak jednat a jak urychleně informovat akademickou obec v případě, že by v některé z našich budov došlo k nebezpečné krizové situaci,“ říká rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

Rektor je ohledně bezpečnosti na univerzitě v kontaktu s Bezpečnostní radou Libereckého kraje a krajským ředitelem Policie ČR plukovníkem Liborem Špráchalem. V rektorově týmu pro otázky bezpečnosti v areálu je dále právník František Tomeš, který je univerzitním manažerem kybernetické bezpečnosti. Bezpečnostním hrozbám a jejich prevenci se v těchto dnech také věnují všichni rektoři společně a jednají i s ministerstvem školství.

„Nejméně by teď situaci prospělo dělat zbrklé kroky, které mohou být i nákladné, ale v důsledku málo účinné nebo zcela k ničemu. Je potřeba situaci nejprve analyzovat. Intenzivně o tom jednáme s rektory napříč vysokými školami i s ministerstvem, chceme postup sladit,“ dodává rektor Brzezina.

Rektor s kvestorem Vladimírem Stachem, plukovníkem Liborem Špráchalem a odborníkem na ochranu měkkých cílů dnes prošli areál univerzity a konzultovali možná bezpečnostní opatření.

Psychologické poradenství

V rámci podpůrných opatření se v těchto dnech často skloňuje psychologické poradenství. To je na TUL už léta dobře zavedený pojem díky Akademické poradně a centru podpory TUL, které funguje při naší univerzitě už od počátku 90. let. Například v roce 2022 poskytla Poradna téměř 160 hodin psychologického poradenství. Za minulý rok nejsou hodiny ještě sečteny, ale podle Ivety Pospíšilové, vedoucí Poradny, budou obdobné, spíš o něco vyšší.

„Máme dvě psycholožky, které pro nás pracují externě. Jejich služby využívají studentky a studenti i zaměstnanci a zaměstnankyně naší univerzity. V případě zvýšeného zájmu jsme schopni kapacitu nasmlouvaného poradenství nebo i počet psychologů navýšit,“ říká Iveta Pospíšilová a dodává, že kontakt na psycholožky najdou zájemci na webu Poradny v sekci psychologické poradenství.

Poradna již delší dobu plánuje zavést také psychoterapeutické služby pro studující, zaměstnance a zaměstnankyně TUL. K dispozici by měly být v průběhu letošního roku.

O konkrétních bezpečnostních opatřeních a novinkách z této oblasti bude vedení univerzity všechny studující i zaměstnance včas informovat.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385